avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate Zamfira Gabriela

Activitate Zamfira Gabriela

Buna ziua,
Ma intereseza care ar fi modalitatea de organizare legala sub forma de persoana juridica a unei asocieri de cabinete medicale individuale de medicina de familie in vederea decontarii si efectuarii platilor aferente mentenantei cladirii(utilitati, reparatii, personal auxiliaretc.).
Mentionez ca nu toti membrii sunt proprietarii cabinetelor respective.

Cu multumiri.
Eu locuiesc in Bucuresti, nu cred ca exista registru agricol si problema e ca ei nu au facut niciodata cadastru, deci nu cred ca se afla in baza de date, actele lor sunt vechi de pe vremea lui Ceausescu. Sunt niste oameni recalcitranti si nu se au bine cu nici un vecin.:sorry:

[Editat - etnia nu are importanta, pe forum nu sunt permise mesaje cu tenta rasista sau xenofoba. Mutumesc pentru intelegere]
vecinii nu ii cunosc nici ei prea bine ca au fost plecati mult timp si s-au intors de curand, ei fiind mostenitori.
Cum aflu numele vecinului cu care sunt in litigiu cu privire la pozitia gardului?Vreau sa-l actionez in justitie. Am fost la sectia financiara si mi-au spus ca nu ma pot ajuta pt. ca informatia e confidentiala. La politie, sectoristul mi-a spus ca nu are acces la aceste date. Ei nu au facut cadastru si intabulare.
Multumesc anticipat
Multumesc mult.
Care este articolul din Codul civil care prevede completarea masei succesorale?
Buna seara,
In urma depunerii unei cereri de suspendare a executarii silite am platit taxa de cautiune. Cererea ni s-a respins ca nemotivata. Intre timp noi am achitat partial taxele de executare si am depus cerere de restituire a taxei de cautiune la instanta de fond. Cererea ne-a fost respinsa (inca nu ne-a sosit motivarea).
Care sunt conditiile returnarii acestei taxe si ce am putea face pt. recuperarea ei?

Mii de multumiri pt orice ajutor.
Buna ziua,
In urma unei succesiuni am mostenit o cota de 13/16 dintr-o casa. Casa a fost cumparata acum 20 de ani de verisoara mea defuncta de la 2 din cei trei mostenitori ai casei. Al treilea nu a ajuns la notariat dar a incheiat o chitanta scrisa cu defuncta din care reiese ca a primit banii pt. partea lui ( 3/16). Doresc sa il citez si sa vin cu martori. Cum pot proceda sa ies din indiviziune si sa intru in posesia unui act de proprietate si pt. restul imobilului? In ce articole s-ar incadra solicitarea mea?
Mii de multumiri.
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Noi am depus deja cererea de intrerupere provizorie a executarii si cautiunea , cerere care ne-a fost respinsa. Putem folosi cautiunea depusa deja si stabilita de judecator la contestatia la executare de acum?
Răspuns la discuția Contestatie in anulare
Va multumesc mult de tot pentru ajutor. Daca am trecut de termenul de 15 zile de la primirea somatiei de executare, mai putem sa solicitam contestatia la executare , avand in vedere eroarea de calculare a sultei? Ne putem incadra la contestatie la executare privind lamurirea intelesului, intinderii sau aplicarii titlului executoriu?