avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1285 soluții astăzi
Forum Activitate danap2001

Activitate danap2001

Buna ziua,

firma RO achizitioneaza autoturism de la firma ES care livreaza masina (demonstrabil cu plata autopistelor ES-RO si cu ordinul de deplasare al administratorului formei RO).
Firma ES face factura cu TVA.
Pentru rambursarea TVA din UE contabila firmei RO va depune declaratia 390 VIES(firma RO este inregistrata in ROI si are cod valid de TVA) si declaratia 318 si 319 ? sau trebuie apelat la o firma recuperatoare de TVA extern?
Va multumesc
vanzare intracomunitara de masina firma ES la firma RO
Firma din ES vrea sa faca factura masinii cu TVA si sa si-l deduca in ES- in acest caz nu mai are loc taxarea inversa?
in acest caz firma din RO ii revine vreo obligatie in legatura cu TVA-ul ?
trebuie depus certificatul de TVA la finante?
trebuie depus formular 301 la Finante ptr decont specialde TVA?
cum ramane cu cei 50% deducere din taxa TVA- se aplica in acest caz?

Va multumesc
Răspuns la discuția curs valutar pe factura
am o factura pe 30 iunie, pe pag. de banca BT apare curs valutar vanzare pe 29 iunie si pe 02 iulie
am sunat la call center BT si mi-au sugerat sa pun data de 2 iulie ptr cursul USD ptr aceasta factura
eu mai am alte facturi emise pe 2 iulie
cum fac le pun pe toate ptr cursul de 02 iulie? e corect in contabilitate? ptr ca cei de la banca numai mi-au sugerat cum ar fi mai bine si ca trebuie sa iau referinta totdeauna cursul USD la vanzare
Va multumesc
Buna ziua,
facturile de pe firma din RO le fac in USD si EUR ptr ca sunt livrarile intracomunitare catre firme din ES.
Trebuie sa pun pe fiecare factura si cursul valutar BNR din ziua respectiva?
Nu am gasit in art. 155 CF privind facturarea aceasta obligativitate iar art. 139 CF explica numai ca daca baza de impozitare e in valuta se aplica ultimul curs BNR sau cursul de schimb prin care se efectueaza decontarile(in acest caz BT) din data la care intervine exigibilitatea taxei ptr operatiunea in cauza.
Am vazut facturi de la alte firme in care apare cursul si facturi in care nu apare.
Va multumesc
nu am reusit sa inregistrez firma (infiintata in 25 februarie)
in scopuri de TVA decat in iunie
si in ROI tot in iunie ne-am inregistrat
amenda este intre 1000 si 5000 lei, inteleg?
sau cum se procedeaza in acest caz ?
Firma juridica romana achizitioneaza un turism din Spania ptr Romania.
Il aduce in aprilie in Romania,plati de autostrazi pe aprilie, bon de benzina aprilie.
In iunie firma din Romania intra in registrul intracomunitar deci se face factura pe luna iulie de pe firma din Spania pe cea din Romania. Pe baza facturii se va inmatricula in Romania masina. Nu s-a circulat cu ea in Romania in perioada aprilie-iulie si cine o detine este o firma din Spania.
Vreau sa stiu daca se pot deconta pe firma romana , in iulie cand se face factura, drumul cu masina din Spania in Romania adica plata autostrazi si bonuri de benzina.
Va multumesc anticipat
am sunat la directia finante la departamentul metodologie si ei mi-au indicat ordinul 3419/2009 in care apar cerintele pentru deducere TVA
una din ele este dovada transportului auto care in este CMR sau carnet TIR
in cazul acesta administratorul este cetatean strain care a adus masina din ES in RO
nu are alti angajati firma si el este administrator deci nu poate face ordin de deplasare in romaneste
ce m-au sfatuit cei din departamentul de metodologie(ptr. ca acest caz nu apare in ordin) este sa isi faca administratorul o foaie in romaneste cum ca s-a deplasat pana in Spania si stampila la plecare si stampila la sosire
aveti alta sugestie?
Buna ziua,

firma din Spania vinde autoturism uzat din 2005 la firma din Romania platitoare de TVA.
Contabila spune ca trebuie fcut contract de vanzare-cumparare,
functionara de la firma de inmatriculari care se ocupa de inmatricularea masinii pe firma romaneasca spune ca e suficient dovada achizitiei numai cu factura fiscala de pe firma ES pe firma RO
Intreb daca e nevoie de contract de vanzare cumparare ptr ca administratorul firmei romanesti este cetatean spaniol si orice act facut in RO trebuie mers la notar si totdeauna asista un interpret sau traducator.
Daca firma din RO e nou infiintata trebuie scos un certificat fiscal cum ca firma nu are datorii la stat ?
La politie si finante in momentul in care se inmatriculeaza masina trebuie prezentat un certificat TVA conform OG 125/2012, deducerea a 50%
deci pe factura se poate trece orice suma ?
Care sunt pasii care trebuie urmati la finante, o data inmatriculata masina pentru deducerea TVA-ului ?
Va multumesc
Buna ziua,

persoana juridica romana achizitioneaza un autoturism de la persoana jurdica straina.
Se face o factura care este documentul masinii.
Se prezinta certificatul de TVA la politie si la finante impreuna cu alte documente atunci cand se inmatriculeaza masina in RO.

cum se face deducerea de 50% conform legii OG 125/2012 la inregistrarea masinii pe firma?
Trebuie sa prezint si un contract de vanzare- cumparare (in afara de factura prezentata initial) ca adm. financiara sa vada ca s-a produs o tranzactie si sa inregistreze contractul respectiv la ei si in baza lui sa faca deducerea?
Va multumesc
Buna ziua,

firma de transport marfa s-a inregistrat in scopuri de TVA
in perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2012 cand plafonul TVA era de 35.000 eur
Daca intra in vigoare noul prag TVA de 65.000 eur
si nu ajunge firma sa depaseasca noul plafon pana la 31 decembrie 2012
si ramane la un sa zicem 50.000 eur
poate sa deconteze TVA ?
sau trebuie sa ceara anularea inregistrarii in scop de TVA ?
Va multumesc