avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 809 soluții astăzi
Forum Activitate ubancatul

Activitate ubancatul

Discuție Accident rutier
Mama mea a avut un accident de masina.A fost lovita de un taxi pe trecere de pietoni,cand trecea strada. Taxi-ul nu avea viteza nu a fost grav lovita, soferul a recunoscut ca a gresit, ia platit ochelarii ca ia spart, medicamentele a spus ca plateste toate cheltuielile medicale tot ce este nevoie. Mama e an spital are fractura la coloana,medicul a spus ca se face bine, mai greu dar se reface,are 72ani.Familia nu are pretentii nici mama, soferul plateste tot .Are 23 ani este necajit,vai de capul lui ,nu vrem bani Dar Politia a spus ca ai face dosar penal ca al baga la puscarie.Mama lui e bolnava de inima nu stie nu ia spus,daca ai spune face infarct,stie numai tatal lui.Nu am depus plangere la Politie.E tanar, nu vrem sa se ajunga mai departe nici nu avem pretentii de la el.Ce sa facem sa nu se ajunga la proces ? Multumesc!
Discuție taxe impozite
am lucrat pana an august2011.an afara de taxele si impozitele locale mai trebuie sa depun la fisc alte declaratii? Pana azi nu am avut nici un venit.Trebuie declaratia de impozit pe venit, pe salar,etc? Multumesc!
Răspuns la discuția taxe si impozite
ubancatul a scris:

daca din august 2011 nu am mai lucrat nicaieri trebuie sa platesc taxe sau impozite? Multumesc
Ma refer la declaratiile pe care trebuie sa le depui azi e ultima zi. Taxele si impozitele locale stiu ca trebuie sa le platesc An afara de astea mai trebuie sa platesc ceva? M ultumesc mult!
daca din august 2011 nu am mai lucrat nicaieri trebuie sa platesc taxe sau impozite? Multumesc
Stie cineva ce face e.on energie cu contoarele vechi care le schimba din case? Suna prostesc intrebarea dar poate stie cineva sa-mi raspunda. Multumesc!

[Editat - nu mai scrieti cu majuscule, va rog, se citeste greu. Multumesc pentru intelegere]
Răspuns la discuția Executare silita
ubancatul a scris:

am cumparat un calculator acum 5-6ani nu mai tin minte exact cand .Am dat 8milioane bani an mana ,restul de 8milioane am primit un card .calculatorul l-am cumparat de la o sc nebancara. an 2010-03 aveam sold final -1.119,01 RON ,,,cu minus,, cardul a expirat an 2010-02 nu am primit nici o hartie acasa pana acum o saptamana ca am 20milioane plata. si ca o sa fiu executat silit .Nu trebuia sa primesc din 2010 macar o hartie sa stiu cat mai am de plata si ca nu mai e valabil cardul? Sau extrasele de cont? Nu am nici un contract la mine nu mi-au dat. Pe .hartia de la firma recuperatoare scrie ca potrivit contractului nu mai pot efectua nici o tranzactie cu cardul[a expirat din 2010-02],pana nu achit suma si ca transmiterea lunara a extrasului de cont va fi stopata.Din 2010 nu am primit nici un extract de cont Este corect?Multumesc!


am cumparat un calculator acum 5-6ani nu mai tin minte exact cand .Am dat 8milioane bani an mana ,restul de 8milioane am primit un card .calculatorul l-am cumparat de la o sc nebancara. an 2010-03 aveam sold final -1.119,01 RON ,,,cu minus,, cardul a expirat an 2010-02 nu am primit nici o hartie acasa pana acum o saptamana ca am 20milioane plata. si ca o sa fiu executat silit .Nu trebuia sa primesc din 2010 macar o hartie sa stiu cat mai am de plata si ca nu mai e valabil cardul? Sau extrasele de cont?
Răspuns la discuția executare silita
dar nu am zis ca nu vreau sa dau banii. eu am lucrat an constructii unde gasesc acum servici? de unde sa iau banii? sa dau an cap? NU NICIODATA! mai bine plecam pe lumea cealalta toti 3 eu sotia si copilul!
am primit o anstiintare de executare silita pt un card nu lucrez am un copil sotia e bugetara ia 4milioane an mana mai am datorii la banci. am un televizor un calculator vechi nu am proprietati masina casa stau an casa tatalui meu cu contract de habitatie .cat traieste e a lui.raman fara televizor calculator? ce pot sa fac?,, sa ne punem capat zilelor toti trei?;; pana la urma cred ca asta o sa facem ,nu am fi nici primii nici ultimii! firma de recuperare vrea 20milioane toti odata. de unde sa le dau?va rog sa ma crede-ti! ajutati-ma cu un sfat multumesc din suflet!
am primit o somatie pt un card nu lucrez am un copil casa e cu contract habitatie a tataluicand decedeaza ramane mie. am un calculator si un televizor atat raman an strada? va multumesc!