avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate iuliusovidiu

Activitate iuliusovidiu

Buna ziua,

Sunt admnistratorul si unicul asociat al unei SRL. Doresc pe urmatoarea perioada sa dau procura notariala (mandat in conformitate cu art 2019 Cod Civ.) unei alte persoane care sa administreze firma. Nu doresc schimbarea la ORC a administratorului. Intrebare: cine va raspunde pentru eventualele neregularitati? Ma acopera acea procura sau voi raspunde tot eu?

Va multumesc
Discuție Contestatie BO
Contestatie BO avalizat. Emitent:persoana juridica, avalist administratorul persoanei juridice.Contestator doar emitentul (motivul-o -singura TJT) Dupa trei termene, probe etc., instanta a dat alt termen pentru ca partile sa isi exprime punctul de vedere cu privire la necesitatea introducerii in cauza a avalistului. Intrebare: ajuta in vreun fel aceasta pe cotestator? Care este motivul pentru care instanta a dorit acest punct de vedere?
Va multumesc
Buna ziua si va salut:
La data de 07.10 copilul a implinit 2 ani. Din cauza unui handicap, mama doreste sa prelungeasca CCC pana la 3 ani, dar a introdus tardiv actele iar comisia este abia luna viitoare. Pana atunci s-a prezentat la servici. Este posibil sa fie acest gest intrepretat cum ca nu mai are nevoie de CCC? Si nu-i acorde prelungirea?
Multumesc anticipat.
Am inteles, mai am o nelamurire. Cine semneaza contractul de munca la angajator? Va multumesc
Si cu incompatibilitatea intre sef si subordonat cum ramane? Am inteles din discutii ca tocmai aici este problema...
Buna ziua. Desi am citit pe forum explicatii mai vechi, tot nelamurit am ramas. Sunt asociat si administrator neremunerat al unui SRL cu doi asociati. Vreau sa ma angajez la propria firma pe o alta functie decat cea de administrator (sofer de exemplu). Este posibil?
Răspuns la discuția Latratul cainelui vecinului
Din pacate este poarta vecinului....
Buna ziua.... Vecinul meu are un caine de talie mare care latra permanent in reprize de cate 5-15 minute, de 10-20 ori pe zi, in fiecare zi, fiecare saptamana, fiecare luna.....Il suport deja de 1 an si jumatate de cand m-am mutat, dar sincer nu mai pot (am de lucru, apartamentul fiind si sediul firmei). Imobilul, (din doua apartamente cu curti separate) este trecut in acte ca fiind bloc, eu locuind la ap.2 iar vecinul la 1. Cainele este tinut afara, in curte, chiar sub geamul meu. Nu doresc sa fac rau cainelui de aceea apelez la dvs pentru sfaturi juridice, ce plangeri sau reclamatii ma sfatuiti sa fac, daca exista acte normative care reglementeaza situatia. PS daca doriti o mostra ....[ link extern ]
Răspuns la discuția vechime in munca CCC din somaj
Desigur, acopera, are continuitate in activitate. Insa ce vechime in munca va fi considerata? Cea avuta inainte de a intra in somaj sau...ce a de somer(nu mi se pare credibil)
Buna ziua.
Sotia este somera. Intrucat este insarcinata, doreste sa intre in Concediu crestere copil din somaj. Conform legii, perioada de CCC constituie vechime in munca, serviciu si specialitate. Perioada de soamaj constituie stagiu de cotizare asimilat, nu vechime in munca. In cazul ei...se ia in considerare vechimea in munca in profesia pe care a avut-o inainte de a intra in somaj?