avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 985 soluții astăzi
Forum Activitate yaguaro_1st

Activitate yaguaro_1st

Respectiva persoana mi-a fost recomandata de o doamna careia ii tin contabilitatea la firma si care de altfel mi-a mai recomandat un notar de serviciile caruia am fost foarte multumita.
Nu stiu ce specialitate are persoana cu care am convenit sa-mi intocmeasca documentatia stiu doar ca a venit la mine si a masurat interiorul imobilului si in doua randuri a venit cu doi domni care au masurat cu acele trepieduri sau trepiede in vecinatatea casei.
Va rog sa ma indrumati si pe mine in demersurile pe care ar trebui sa le intreprind: sa merg la OCPI pe str. Eugeniu Carada nr. 1-3 si sa intreb daca este inregistrat vreun dosar pe numele sau pe adresa mea?
Am vazut ca se da si un nume de registrator si un numar de mobil si nu stiu la ce m-ar putea ajuta aceste informatii. Este un domeniu pe care nu-l inteleg si nu stiu de unde ar trebui sa incep sa ma lamuresc daca persoana cu care am vorbit a facur intradevar ceva sau ma duce cu vorba de vreo doua luni spunand ca primaria sectorului 5 se misca foarte greu.
Buna seara,
Am platit pe cineva sa-mi faca intabularea si cadastrul pentru locuinta.
Am facut greseala da a achita tot 90%din onorariu si toate taxele catre autoritati si acum ma vad in situatia de a nu mai putea lua legatura cu persoana respectiva pentru ca nu raspunde la telefon si daca raspunde ma amana.
As dori sa stiu cum pot afla daca s-a depus dosarul la Primarie sau unde se depun actele pentru sectorul 5.
De asemenea carui organism profesional se subordoneaza aceste persoane care presteaza un astfel de serviciu?
Buna seara,
Am avut un control de la ITM, ocazie cu care s-a descoperit ca data de inceput a contractului declarat in revisal este 06.01(si a fost transmis electronic pe data de 05.01 asa cum prevede legea) dar in forma scrisa a contractului individual de munca data de incepere a activitatii este 05.01. A fost o scapare dar se mai poate face ceva dupa ce a fost aplicata amenda de inspectorii de la ITM?
Multumesc mult, am accesat site-ul dar nu apare nimic referitor la subiect. Pentru siguranta am verificat alte spete care s-au confirmat, deci a fost doar un zvon.
Stiam ca ma pot baza pe comunitatea Avocatnet in orice problema.
Buna ziua,
am aflat de la o sora ca tatal nostru (care este suparat pe noi de ceva ani ca am acceptat mostenirea mamei)
ne-a dat in judecata pentru a obtine pe aceasta cale copii de pe actele noastre (Carti de identitate sau certificate de nastere, nu stiu exact) si in acest scop a declarat ca nu cunoaste adresele noastre publicand in nu stiu ce cotidian#-o de mare tiraj acest lucru.
As dori sa stiu cum pot afla daca sunt citata in vreo cauza in cazul in care nu cunosc nimic concret si ma refer la numar de dosar, data, etc.
Mentionez ca tatal nostru cunoaste foarte bine unde locuim si culmea este ca toti locuim in apropierea casei lui de circa 20 de ani. Ba mai mult, fratele nostru are magazin langa o alta sora implicata de asemenea in acest "proces" la care frate tatal nostru se duce zilnic trecand pe langa una dintre fiicele a carei adresa el a declarat ca nu o cunoaste.
Ma revolta aceasta rautate a tatalui meu si nu pot sa accept sa nu ma apar in fata instantei.
fiecare domeniu are punctele lui sensibile pe care echipele de control le stiu foarte bine si pe care se bazeaza intr-o actiune. Le inveti pe toate si te rodezi cu timpul. In Romania nu vei fi niciodata informat decat fie din barfe mici la o coada la administratie fie din bunavointa celor care te controleaza, dar nu te baza prea mult pe asta. Batai de cap si stres sunt.
Buna,
In primul rand ai grija sa declari punctul de lucru la admnistratia financiara, declara salariatii prin declaratia 010 si stabileste forma de impozitare (impozit pe venit sau impozit pe profit).
Pentru un magazin cu amanuntul forma de impozitare recomandata este pe profit, zic eu.
Daca tot esti la ANAF achizitionezi si registrul unic de control si registrul de evidenta fiscala.
Tot acolo declari adaosul comercial practicat de unitatea ta, faci copie de pe aceste, de pe CUI si certificatul constatator, de pe contractul CU salubrizarea, autorizatia de la sanepid, de la deratizare si le pui la loc vizibil pe perete.
Trebuie sa ai carnete de sanatate si pentru aceasta trebuie sa faci un contract cu un cabinet de medicina muncii.
Sa ai contract cu o firma de deratizare-dezinfectie, o firma de salubritate, casa de marcat si contract cu o firma de service pentru casa de marcat. Referitor la casa de marcat produsele din magazin vor trebui introduse in casa de marcat si va trebui sa emiti bonuri pe produse, dar daca ai service asigurat se va rezolva de catre ei.
Toata marfa din magazin trebuie sa aiba acoperire in acte si preturile din raft sa corespunda cu cele de pe NIR-uri.
La momentul controlului banii din casa de marcat trebuie sa cada fix pe raportul X pe care Organul de control il scoate in acel moment.
Va trebui sa pui la loc vizibil afis cu adaosul comercial practicat, ca nu servesti bauturi si tigari minorilor si obligativitatea primirii bonului fiscal.
REgistre obligatorii completate la zi:
-registrul de casa;
-NIR_uri;
-raport de gestiune zilnica;
-registrul banilor personali daca este cazul.
Ce sa-ti spun, este greu sa fii in regula dar pe masura ce treci prin incercari te mai intaresti si mai capeti si o anumita siguranta de sine.
Daca imi mai amintesc cevaiti spun.
BAFTA, este un domeniu greu si la propriu si la figurat. Toti lovesc in cei mici pentru ca marile lanturi de magazine au spate si nu se pot atinge de ei.
Se poate. Eu am o astfel de problema si mi s-a spus ca daca apare constructia inainte de 2001 se poate face intabulare si cadastru fara autorizatie de constructie. Mai intrebati printre cei care se ocupa cu astfel de activitati, ei sunt mai versati in astfel de ...Chichitze
Răspuns la discuția salon masaj erotic
codul CAEN este corect. Am avut un client care acondus un astfel de salon. Era inginer. Fetele care prestau erau angajate ca si maseuze.
Incepeti ci o hotarare AGA prin care unul dintre asociati cedeaza si celalalt primeste partile sociale. Se modifica de asemenea si actul constitutiv la capitolele asociati, componenta capitalului social.
Ca si costuri eu am platit in jur de 736 lei dar acest lucru este conditionat de numarul de cuvinte din hotararea AGA