avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate sunshineszb1

Activitate sunshineszb1

Discuție somaj tehnic
Buna ziua,
As vrea sa va intreb, in conditiile in care firma are 2 angajati, dar nici o posibilitate de a mai plati salarii, ne mai avand venituri, se poate ca un angajat sa plece in somaj technic iar la celalalt sa se reduca norma de lucru de la opt la patru sau doua ore. Contabila a spus ca e musai sa ramana un angajat cu opt ore.
Buna ziua,

Am citit zeci de raspunsuri si legi in legatura cu acest subiect, dar as avea nevoie sa ma ajutati, cum se aplica acestea concret in cazul meu, pentru a lua o decizie corecta.
Intrebarea mea ar fi, daca eu insarcinata in 31 saptamani, intru in prenatal din august 2019 o sa imi ramana 30 zile de CO neefectuate pentru anul curent lucrat integral ( sunt titulara, lucrez in invatamant). O sa mai am dreptul sa solicit aceste zile restante peste doi ani, dupa revenirea din CCC, adica din aprx. 15 iunie 2021 ( m-as intoarce cu doua luni mai devreme pentru stimulent)?
Buna ziua,

Sunt cadru didactic titular, as vrea sa va intreb daca exista orice posibilitate sa-mi iau 5 zile libere in timpul anului scolar, platit sau neplatit. Mentionez ca sunt gravida si nu voi avea posibilitatea efectuarii concediului de odihna in timpul verii,
Buna ziua,

Avem o Intreprindere Individuala pe numele sotului, care este si salariat la o alta firma. In anul 2015 nu am avut activitate si nu am realizat venituri, iar la inceputul anului am anticipat un venit de 100 ron. Imi puteti spune va rog concret ce contributii urmeaza sa platim in 2016 daca o sa depunem iarasi declaratiile cu un venit anticipat de 100 ron, intrucat am inteles ca au fost introduse modificari privind cotizarea la pensie, sanatate etc. In functie de raspunsul primit am dori sa luam o decizie cu privire la pastrarea sau inchiderea autorizatiei.
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa fac o mica schimbare la prenumele meu, din cate am inteles se poate, dar as dori sa-mi spuneti, daca dupa modificarea numelui meu va trebui sa-mi refac si actele (CI, Pasaport etc.)?
Buna ziua,
As dori sa aflu daca e posibil sa inchei un contract de comodat, eu ca o persoana fizica cu o firma, prin care acesta sa-mi imprumute masina de firma ca eu sa ma duc la lucru cu acesta. Mentionz ca lucrez in invatamant ( nu la aceea firma) si imi trebuie masina pentru decontarea navetei.
Sa inteleg ca marcajul CE trebuie aplicat tuturor categoriilor de produse, nu exista exceptii? Acest produs a fost testat, si are certificat emis de autoritatile chinezesti. Problema este ca nu am alte optiuni pentru a importa acest produs, nu am gasit producatori din UE, fiind un produs relativ nou.
Buna ziua,
As dori sa import un produs din China, un accesoriu pentru telefoane. Producatorii mi-au putut oferi doar un " test report" adica un certificat ca acesta a fost testat in China. Nu are insa marcaj CE, afirmand ca acest produs face parte din categoria de cadouri, si nu necesita certificare CE, iar ei importa de ani buni acest produs in Europa si nu e nevoie.
Este oare adevarat, pot sa comercializez acest produs legal in Romania fara marcajul CE?
Buna ziua,
Cum trebuie sa procedeze un administrator, daca vrea sa demisioneze. Am inteles din cele citite pe forum, ca trebuie sa trimita 3 scrisori cu conf. de primire. In numele propiu sau in numele firmei trebuie trimise scrisorile, si cui?