avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate Larisa-Lory

Activitate Larisa-Lory

Buna ziua,
as dori sa stiu daca am dreptul sa cer recalcularea indemnizatiei de crestere copil in situatia in care ma aflu. Am fost in litigiu cu fostul angajator si in august anul trecut am castigat dreptul de repunere pe functie si plata salariilor restante. Anul trecut in iunie am nascut si am ramas in maternitate. Vreau sa stiu daca pot solicita fostului angajator adeverinta cu venitul obtinut in ultimele 12 luni pentru dosar indemnizatie crestere copil. La data depunerii dosarului nu aveam sentinta judecatoreasca si nu eram repusa in drepturi ca sa solicit adeverinta de la fostul angajator. In cazul in care fostul angajator nu mai are activitate si nu poate sa-mi elibereze acea adeverinta , la cine ma pot adresa in acest sens?
As dori sa depun adeverinta pentru ca de la 1 iulie se ia in calcul 85% din veniturile realizate.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am o linie de credit deschisa la o banca din 2011, intr-un an nu am platit comisionul de administrare la timp si am platit comision de penalizare. Anul trecut am intarziat cu plata comisionului de administrare si nu mi-au mai incasat acest comision de penalizare mi-au inchis linia de credit, fara sa ma anunte in prealabil. A procedat banca corect, nu era corect sa ma informeze despre acest fapt. Am primit aceasta informatie in urma contactarii telefonice . Am vrut sa achizitionez ceva online si imi aparea plata in asteptare si cu ocazia aceasta am aflat ca mi s-a inchis contul. Mie nu mi se pare corect, consider ca trebuia sa fiu anuntata de lichidarea contului sau mai bine spus eu puteam sa dau acceptul pentru inchiderea liniei de credit asa cum mi-am dat acceptul cand m-au contactat cei de la banca pentru acea linie de credit. Ce pot face in asemenea situatie?
Din cate stiu ITM-ul poate da ca masura sa dovedeasca ca a platit salariile.O sa sper.Merci
In urma procesului am castigat si drepturile banesti, am apelat si la un executor judecatoresc, dar fara nici un rezultat. Deci sa inteleg ca pot face o reclamatie la ITM prin care sa instiintez ca societatea a facut reintegrarea pe post dar nu a platit salariile restante. Va multumesc.
Răspuns la discuția Concediu de odihna
iunie 2015-mai/iunie 2017
As dori sa stiu daca ma puteti lamuri cui trebuie sa ma adresez ca firma sa purceada la plata salariilor. Adresa banuiesc ca trebuie sa o inainteze firma dar nu cred ca doreste sa faca asta. Cum o pot obliga?
Buna ziua,
Sunt angajata cu contract pe perioada determinata, in prezent in concediu de crestere copil as dori sa stiu daca am dreptul ca la data la care imi expira contractul sa solicit si plata concediului de odihna aferent perioadei de la care am intrat in CCC la data la care imi expira contractul. Doresc si temeiul legal in baza caruia pot solicita acest lucru, daca e posibil - solicit acest lucru firmei.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am nelamurire si sper ca dvs. sa ma luminati. In urma unui proces am castigat si am fost reintegrata pe post (mi s-au intocmit si actele lichidarii la zi) ,firma imi spune ca are conturile poprite de DNA si ca nu pot sa-mi faca plata salariilor restante. As dori sa stiu unde sa ma adresez in acest sens si daca o sa-mi vad banii la un moment.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Discuție Sechestru DNA
Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se poate ridica sechestru impus de DNA asupra conturilor si bunurilor unei firme. Tin sa mentionez ca am castigat in instanta plata drepturilor salariale ca urmare a concedierii ilegale , dar societatea imi spune ca nu poate sa-mi plateasca drepturile salariale datorita sechestrului pus de DNA. Pot face vreun demers eu ca persoana- angajat al societatii? Sau societatea e obligata sa faca demersurile necesare.
Va multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Executare silita
As dori sa stiu daca in caz de poprire conturi are intaietate DNA-ul sau salariatii societatii privind drepturile salariale? Stiu ca in cazul falimentului salariatii au intaietate fata de furnizori, etc. Trebuie deblocate conturile de DNA ca sa imi achite sau nu e necesar?Mentionez ca e vorba de societatea d-lui. Chebutiu fost manager al UCMR-ului(Caras-Severin) anchetat si arestat in prezent.