avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate alinliliana

Activitate alinliliana

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca pot aplica la un credit pentru prima caas avand in vedere ca tatal meu a decedat acum 6 luni iar la succesiune toate bunurile lui au fost imparite intre mama, fratele meu si eu ( un apartament si o masina).
Mentionz ca momentan locuiesc cu chirie impreuna cu sotul meu si am vrea sa facem un credit pentru achizitionarea unui apartament.
Multumesc mult.
Buna ziua,

As vrea sa stiu care dintre articolele urmatoare 17 alin 4 si 17 alin 5 din Codul Muncii republicat dupa Mai 2011 se poate folosi la intocmirea actelor aditionale se modificare functie / modificare salariu.

Multumesc, o zi buna.
Liliana.
Buna ziua,

Stiti cumva unde pot gasi un model de fisa post pentru " Auditor in domeniul sigurantei alimentare.
Buna ziua ,

In 2011 am fost executata silit de catre o banca , intre timp am achitat totul.
As vrea sa stiu daca mai pot aplica la un credit pentru prima casa , si dupa cat timp as avea ceva sanse la obtinerea unuia.

Multumesc , o zi buna.
Răspuns la discuția contract de vanzare cumparare
multumesc pt raspuns.
Buna ziua ,
Bunicul din partea mamei mele din anumite neintelegeri ( ii interzicem sa mai bea , ii spunem sa isi ia medicamentele) doreste sa ne evacueze de la adresa la care locuim eu, sotul, mama si dansul. Conform actelor in urma divortului de bunica el a castigat partajul urmand sa o despagubeasca pe acesta dar acest lucru nu sa mai intamplat pentru dansa a decedat in urma unui accident de masina ( s-a intamplat acum 26 ani) . Bunicul meu are doi copii,cel mare - baiatul a decedat acum o luna , insa el umbla acum sa faca contract de vanzare cumparare nepoatei din partea fiului decedat astfel incat mama sa ramana in "strada" ca sa zic asa .
As vrea sa imi spuneti daca el poate face acest lucru si daca noi avem vre-o sansa daca am ataca ulterior acel contract .

Multumesc , o zi buna.
Răspuns la discuția salariu suplimentar
De ce sa fim reclamati atata timp cat noua conducere a dorit ca acest salariu suplimentar sa nu mai existe in contract ?In urma cu un an de zile CiM-ul a fost schimbat.
Buna ziua ,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns , luna acesata trebuie sa dam angajatilor un salariu suplimentar conform contractului , dar avem si o serie de angajati noi care nu au acest salariu suplimentar in contract , intrebarea mea ar fi daca trebuie sa le fac ceva o decizie prin care sa le aduc la cunostinta ca nu beneficiaza de acest salariu.
Totdata avem si o clauza in contactul cu salariu suplimentar si anume : angajati nu trebuie sa fie sanctinati disciplinar sau sa absenteze nemotivat ( 2 zile ) in decursul anunui pentru a putea beneficia de acest salariu suplimentar , si aici intrebarea ar tot aceiasi ca si la primul caz : trebuie sau nu sa le fac o decizie de instiintare ca nu vor beneficia de acest salariu.

Multumesc.
Buna ziua,

Avem un angajat care a fost detasat pentru o perioada de 15 zile la un alt punct de lucru al sociaetatii, in aceasta perioada a primit diurna.Intrebarea mea ar fi daca se acorda si tichete de masa pentru acesta perioada .

Multumesc,
Buna ziua ,

Anul trecut am fost executata silit de o banca , in luna septembrie a acestui an am achitat toata datoria . As vrea sa stiu in cat timp mai pot aplica la un credit si daca sunt se avand in spate postura de "rau platnic"

Multu