avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 297 soluții astăzi
Forum Activitate zaineadumitra

Activitate zaineadumitra

BA a cumparat un imobil in 1994, transcris in RTI in 1994, ZD a cumparat acelas imobil in 2006 inscris in Cartea Funciara in anul 2003. Mai concret, AE a vandut in 1994 cu clauza de intretinere, tot in 1994 s-a renuntat la clauza fara pretentii banesti si AE a vandut a doua oara in 2003, apoi s-a mai vandut imobilul intabulat in 2003. Cine are opozabilitate ? Transcrisul in RTI sau intabulatul in CF ? ART 70 din ordinul 2371/1997 cui da opozabilitate?
Asa se explica tergiversarea proceselor revendicare imobiliara care dureaza intre 11-13 ani. Se judeca in civil pe VCC de la 1864 di ignora NCC desi lg 287/2009 , art 5/2 di lg 71/2011 art 6 al 6 prevexe clar siruatii nascute anteripr cu efecte in viitor si care subzista. Asa se explica unele decizii total opuse !?

o_mores a scris:

In civil unde avem un litigiu intre doua parti aflate pe pozitii de egalitate - legea mai favoribila uneia din parti este in mod logic legea defavorabila... celeilalte parti. Asadar acest principiu nu prea are cum sa se aplice in dreptul civil.

Doar daca o anumita lege profita in mod egal ambelor parti am putea vorbi de o legea mai favorabila. In circuitul civil teoretic ne-am putea intalni cu o astel de posibilitate in cazul rezolvarii unui litigiu pe calea arbitrajului.

Intr-o revendicare : BA-reclamant, a cumpărat în anul 1994 , s-a transcris in RTI și s-a intabulat în 2004, ZP -parat, a cumpărat în 2006 cu același imobil , intabulat în 2003. Procesul de judeca din 2007 pe VCC . Acest ordin cui oferă opozabilitate ? Primului transcris sau primului intabulat ? Primul transcris este BA iar primul intabulat este ZP. După vcc : are câștig de cauză actul cel mai vechi iar acest ordin poate combate VCC ?
SUNT O PERSOANA FIZICA CARE SE JUDECA DE 9 ANI PENTRU UN IMOBIL (teren ) CUMPARAT PRIN NOTARIAT , CU EXTRAS AUTENTIC DE CARTE FUNCIARA . Apreciez vinovatia OCPI Constanta , ca fiind extrem de grava , nu trebuia sa emita extras autentic pt vanzare in conditiile in care existau doua carti funciare si doi proprietari pt acelas imobil. Eu am chemat vanzatorii pt evictiune dar si OCPI. Din pacate OCPI a scapat prin neputinta mea de a plati tx timbru de 30774,52 lei, culmea am renuntat la proces, s-a admis renuntarea dar nu si anularea tx timbru. Acum o platesc degeaba, este o suma echivalenta cu C/V unei dacia logan. Justitia din Romania !!!???
Multumesc mult.Constientizez ca situatia este f incurcata, desi sunt de alta formatie, inteleg mai greu, stiu ca s-a facut renuntare la judecata , cu mentiunea expresa ca nu ne putem permite plata , este peste puterile noastre. Nu s-a cerut renuntarea la drept din urmatorul motiv : in procesul de revendicare imobil ( cumparat in 2006 cu extras de CF autentic), am solicitat in garantie ocpi-ul ( aceasta este taxa pt procesul cu ocpi) la care am renuntat dar procesul de revendicare continua, da . . continua de 9 ani deoarece am luat un bun gata intabulat care are doua CF cu nr diferite , doua cadastre cu nr diferite si doi proprietari diferiti. A.E. a vandut de doua ori, odata in 1994, transcris in RTI in 1994 si s-a inscris in CF in 2004 si a doua oara in 2003 cu CF din 2003 (prima CF). , acesta din 2003 vinde si eu sunt al patrulea cumparator prin vanzari succesive din prima CF. Asa cum nu am pregatire in domeniu , eu vad autor comun iar altii nu . Mie imi revine cartea funciara deschisa de AE , una si aceeasi care a vandut in 1994, rezulta din mapa cu inscrisuri transmisa in instanta de ocpi. Este drept ca nu am cumparat de la AE dar istoricul CFsi inscrisurile din dosar, chiar si actele de V/C arata ca AE a vandut odata in 1994 lui BA si in 2003 a vandut lui GML. In prima instanta s-a respins actiunea reclamantului ( eu fiind parat) pe motiv ca eu sunt primul intabulat si imobilul provine de la autor comun. Tribunalul o caseaza si face trimitere la transcrierea lui din 1994. In nestiinta mea intreb : art 891 noul c/c 2014 care se aplica in acest caz prin lg 71/2011 art 5 al2 si lg 287/2009 art 6 al 6 , care se refera la autor comun nu se aplica si in acest caz ? Am gasit si Ordin 633/2006 art 48 acelas lucru spune. Nu inteleg ce se intampla. SA NU MAI SPUN CA, MA OMOARA GANDUL CA NU APUCAM FINALIZAREA ACESTUI PROCES . In 2007 cand am primit citatia, am fost la ocpi, cand ne-au confirmat existenta a doua CF sotul a facut infarct pe scarile ocpi, de atunci stimulator cardiac, acesta trebuie schimbat la anul, acum are si un pui de cancer, nu-mi permit nici sa-i fac biopsia, toate de la acest necaz. Incerc sa-l protejez dar vin cei de la spit dupa 855 lei/lunar, el refuza sa-si ia medicamente, nu vrea sa vada spit-ul la usa pt o taxa ( contravaloarea unei dacia LOGAN) IN CONDITIILE IN CARE NU MA JUDEC. SINCER MA SIMT FURATA, ANUME S-A SCAPAT REGLEMENTAREA RESTITUIRII IN CAZUL AJUTORULUI PUBLIC. SI CE MAI AJUTOR ? MAI BINE NU-L DADEAU DELOC, ASA NE-AU BAGAT IN MARE NECAZ, A FOST O CAPCANA, O HOTIE. CUM SA NENOROCESTI NISTE OAMENI , BATRANI , PENSIONARI CU LEGI STRAMBE ?? CE LEGI SUNT ASTEA ? DATA IN PLATA IMEDIAT, NICI NU AM AVUT TIMP SA NE DEZMETICIM. Daca nu puteam plati, nu avea loc procesul. OK Solicit AJUTOR PUBLIC (inseamna ca nu pot plati) nu-mi acorzi solici REEXAMINARE si nu-mi reduci nici un leu din 30774,82 lei in schimb faci esalonare in 36 luni. CE AJUTOR ESTE ACESTA ? AJUTATI-MA SA FAC PUBLIC NECAZUL MEU, sa auda guvernantii ce au votat : CAPCANE JURIDICE. DUPA CE MI-AU LUAT DREPTUL LA JUDECATA ( am fost nevoita sa renunt la judecata ), FAPT CONDAMNAT LA CEDO. Institutiile statului , din pacate, asa functioneaza. Sa nu mai spun ca cele doua CF sunt intocmite de JUDECATORIE inaintea infiintarii ocpi , dar ocpi cand a emis extrasul autentic pt vanzare, era infiintat si nu avea dreptul sa-l emite in conditiile in care avea 2 CF , 2 cadastre si doi proprietari. Fata de mine ocpi este vinovat. Sa nu mai spun ca cel care a cumparat in 1994 are sute de astfel de cazuri, este un penal (are condamnari ) si din cercetarea penala a rezultat scoaterea de sub urmarire penala a autorului comun AE pe motiv ca nu stia carte si casare dosar ca a fost pacalita de penalul BA. Actele de pe penal sunt depuse de mine la dosarul civil desi sunt motive evidente de REZOLUTIUNE ACT B.A., din pacate nu la ia nimeni in seama . Scuze, sunt 9 ani de stres si cheltuiala . MII DE MULTUMIRI. SA VA DEA DUMNEZEU SANATATE SI FACETI CEVA SA DISPARA LEGILE CAPCANA .IN CE TARA TRAIM ? PREFER MOARTEA.
Fiind o taxa mare de 30774,52 si neputinta de a plati chiar si esalonat 855 lei/ lunar in 36 luni la primul termen am solicitat renuntarea la proces pe motiv ca nu-mi permit , fiind pensionar. S-a admis renuntarea la proces dar nu si anularea tx timbru care a fost data in plata imediat. Legea nu prevede cum s-a anulez dupa reexaminare ?
Cum sa procedez s-o anulez ca ma streseaza SPIT-ul. De un an ma lupt. Nici nu m-am judecat, renuntand la primul termen si sa platesc si taxa ?
Este aiurea , cat o Dacia Logan ( sa-l platesc fara sa-l primesc ). Dupa ce s-a ingradit accesul la justitie prin aceasra taxa exagerata , s-o mai si platesc ?
Rog sa ma ajute cineva cum sa procedez. Daca stiam ca tot o platesc nu ceream renuntarea la proces in prima instanta.
Multumesc anticipat.

Editat de moderator simonette12- motiv eliminare citat ( am rugamintea sa nu mai folositi functia de citare in mod nejustificat)

Am cumparat un imobil (teren intravilan) in anul 2006 si in anul urmator m-am trezit cu citatie de la al doilea proprietar care cumparase in 1994. Acelas autor a vandut in 1994 cu act v/c notarial, transcris 1994. In 2003 a vandut acelas vanzator a doua oara lui GM, ac altuia si eu ZD am cumparat un bun gata intabulat tot prin notariat in 2006 cu extras autentic de CF. Cel din 1994 s-a inscris in CF cu titlul aceluas autor in anul 2004 si actul transcris in 1994. Cel din 2003 a cumparat cu CF din 2003 intabulat de autoare cu acelas titlu din 1993. Pe penal au scos de sub urmarire penala pe autoare pe motiv ca nu stia carte si semnase actul din 1994 cu clauza de intretinere pana la moarte si dupa nici trei luni a fost chemata sa mai semnaze ceva, nu a stiut ca era chiar renuntarea la clauza de intretinere si s-a clasat dosarul pe penal. Pe civil ma judec de 9 ani , am anexat rezolutia si ordonanta de pe penal in procesul civil. Care are opozabilitate cel care a cumparat in 1994, transcris 1994 si are CF din 2004 sau cel care a cumparat in 2003 si are CF din 2003 si a vandut mai departe, eu fiind al 4-lea cumparator pe cartea din 2003 (prima deschisa). CF au nr diferite , din ani diferiti si nr de cadastre diferite. Cel din 1994 s-a intabulat alipind in 2004 mai multe parcele (10) , si cu un cadastru mai vechi (din 2002) in care erau incluse toate cele 10 parcele. Parcela mea de 1000 mp este teren intravilan din 2000 ( dar este exact acelas teren , s-a demonstrat de experti), eu l-am cumparat intravilan cu destinatie de parc auto , zona f f buna. Cel din 1994 nu a avut posesia niciodata. Se aplica in acest caz art 891 noul cod civil 2014 ( acelas autor) si art 48 din Ordinul 633 ? De 9 ani ma judec.
Pe 28/02/2012 se judeca fondul -"obligatie de a face",sunt primul intabulat dar am inteles ca nu se merge pe lg 7/96 ci pe cod civil.Ambele titluri provin de la acelas autor ,care a vindut de 2 ori,instanta nu a acceptat sa ceara cartile funciare de la OCPI din care rezulta ca vinzarile provin de la acelas autor,eu sunt al 4-lea cumparator pe filiera a 2-a dar primul este cel care ia vindut si lui. In concluzie " NU SE VREA SA SE VADA PRIMUL VINZATOR?"
Tatal decedat mai de mult,mama acum ,m-am prezentat pt succesiune si nu am reusit deorece primaria l-a concesionat unor cetateni care au construit fara autorizatie de constructie. Cei de la primarie spun ca trebuie sa ma judec,sunt pensionara ,un proces implica cheltuiala si nu am siguranta reusitei. . . ce ma sfatuiti ?