avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate 01dorina

Activitate 01dorina

Buna ziua,
Dar indiferent de continutul afisului(hirtiei lipite), dar gestul facut de administrator e legal?Administratorul putea sa-l puna la avizier( in acest caz e vb de citirea apometrelor de apa rece)Chiar nu exista vreo lege ,hotarire de consiliu local s-au altceva dar legal, altfel oricine poate lipi orice afis pe usa(care-i propr.privata) s-au poate urmarii daca acel apart e locuit s-au nu,fara a mai intreba vecinii.(vine si doar verifica starea afisului, iar dupa dezlipirea lui poate ""vizita "äcel apart)
Multumesc,
Buna ziua,
Am urmatoarea nelamurire:
Administratorul blocului a lipit pe toc+usa apart un afis(hirtie format A5). in data de ....28.aug.14.Administratorul si vecinii stiu ca acel apart e nelocuit, propr fiind plecat la munca in strainatate,aprt. e debransat de la incalzirea centralizata,are montata centrala termica de apart.Ap e situat la etaj 1 din 4,iar pe nivel sint 3 apart.In bloc sint si apart.inchiriate,iar pe casa scarii vin si persoane starine care plaseaza diferite pliante s-au vind diverse produse, iar afisul le indica celor care trec pe linga apart. ca-i nelocuit si poate fi .... "vizitat". Cel care mai trece pe acolo cind poate a constatat astea in 20.oct.2014..E legal ce a facut administratorul s-au e abuz?In ce temei legal a actionat?

Multumesc.
Buna,
Doresc sa stiu daca Ordinul259/2004al ANRSC Norme de autorizare pentru prestatorii de servicii de montaj si exploatare a sistemelor de repartizare a costurilor,ptr incalzire mai e valabil sau s-a abrogat?Daca e abrogat ,exista altceva in loc?
Da ,dar cei care au instalat centrale proprii , ca sa-si poata instala centrala au avut nevoie de la ceilalti vecini de acordul de debransare de la instalatia de incalzire comuna a blocului, acest acord s-a trimis impreuna cu tot dosarul ptr acceptare la Colterm si abia dupa ce s-a acceptat de Colterm , au venit cei de la Colterm si i-au taiat de la instalatia de incalzire (debransat)
De ce,cei care s-au debransat de la instalatia de incalzire comuna ,instalindu-si centrale proprii , trebuie sa contribuie si ei la plata reparatiilor,inlocuirilor unor parti din instalatia de incalzire de la care s-au debransat ?
Buna ziua,
In blocul in care locuiesc sint 6 apartamente care au centrala proprie instalata, iar restul de 10 ap au ramas bransate la Colterm.La subsolul blocului s-a facut o modificare a instalatiei de incalzire ,adica s-a inlocuit un racord care face legatura intre teava care vine de la Colterm si instalatia de incalzire a blocului.(ptr ca pierderile de caldura sa fie cat mai mici)As dori sa stiu daca toate apart platesc acest racord s-au doar cei care au ramas bransati la Colterm?
Ce temei legal exista ptr plata acestui racord si de catre cine(toate apart s-au doar de cei care au ramas bransati la Colterm s-au poate cei care s-au debransat)?

Multumesc,
Buna,
Blocul in care locuiesc are 16 apart., ptr montarea de repartitoare , de cite apart e nevoie, minim 50% sau minim 80%din nr. de apart.
Exista vreo lege care reglementeaza montarea de repartitoare de costuri ptr incalzire?
Multumesc
Buna,
Locuiesc in Timisoara intr-un bloc in care 10 apart.sint cu repartitoare de costuri ptr incalzire iar 6 apart sintem cu centrala proprie. Nedumerirea mea este ,noi cei care avem centrala termica , de ce trebuie sa mai platim costurile cu intretinerea conductelor ptr incalzire ,si a celor de apa calda aflate la subsolul blocului ,intrucit nu beneficiem nici de caldura nici de apa calda?, in cazul in care trebuie platit ,exista un procent anume s-au plateste la fel toata lumea din bloc(ceea ce nu mi se pare corect) ,s-au se lasa la latitudinea adunarii generale a asociatiei.
Eu locuiesc la etaj 1 si cum am spus am centrala , toti ceilalti vecini de pe coloana au repartitoare(4vecini intrucit blocul e cu 4 etaje), e normal sa platesc un anume % din caldura doar ptr faptul ca trec prin apartament tevile de incalzire -ptr celelalte etaje, iar pe mine m-au obligat innainte de a-mi monta centrala sa-mi izolez tevile atit cu un fel de burete izolant dar si cu placi de rigips, iar la final d-nul administrator a zis ca trebuie sa platesc si ptr incalzire suma nu- i mare pina la 10 lei , dar e normal?exista vreo lege ,s-au vreo HG care reglementeaza asta?
Multumesc,
Am cumparat in 2008 o casa , cu imprumut bancar ,rata stabilindu-se la un nivel pe care-l puteam platii,dar acum banca a marit rata ca ne-a adus in stadiu ca nu o mai putem plati, ce putem face?Casa pe care am cumparat-o era la rosu (dar avea geamurile si usa de la intrare puse),intretimp am facut-o sa putem locui ,am zolat-o cu polistiren,am finisat interioarele,am montat centrala.
Unde putem apela ptr consiliere,am uitat sa spun locuim in Timisoara.