avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate adriantemax

Activitate adriantemax

Buna ziua,

O cunostinta este angajata cu contract cu drepturi de autor .
In contract este trecut netul de 2000 ron si brutul de 2000 x 1.16 = 2320 ron.
M-ar interesa in conditiile modificarii codului fiscal , cum s-ar modifica sumele din contract ca sa corespunda la un 2000 ron net ? Deasemenea persoana mai are contract de munca si in alta parte dar am inteles ca acum se platesc impozitele de tipul salarial si pe sumele nete din drepturile de autor.
Daca se suspenda o firma, trebuie lichidate si toate conturile bancare pe care le are ? Problema e ca daca lichidam firma si avem 50.000 de euro in banca , o sa avem de dat si 16 % impozit pe dividende pt acei bani.
Răspuns la discuția Impozit trim 1 2010
si peste 1 an se regularizeaza si rezulta "de primit suma x" fiindca firma a fost in pierdere 1 an ( ca exemplu)
Răspuns la discuția Impozit trim 1 2010
Deci chiar daca in primele 3 luni ale anului 2010 firma este pe pierdere plateste impozitul pe profit de anul trecut din primele 3 luni ?
Daca firma a avut in trim 1 2009 profit, si in trim 1 2010 este pe pierdere, se plateste impozitul minim fiindca este pe pierdere sau impozitul anticipat, adica acelasi impozit pe profit ca in 2009 trimestrul 1 ?
In conditiile in care o firma are inregistrata marca la OSIM, firma poate stabili valoarea acestei imobilizari necorporale pentru a fi operata ca intrare in patrimoniu ? sau trebuie sa apeleze la o evaluare facuta de catre o persoana autorizata in acest sens?

Ce fel de atestare au evaluatorii care au dreptul sa faca astfel de operatii?
Sunt asociat la un SRL care este firma de familie. Nu mi-am acordat inca dividende anul acesta, as vrea sa stiu daca pot sa fac cererea de somaj, deoarece oricum eram incadrat la salariul minim pe economie si venitul ar fi cam acelasi doar ca ar proveni din somaj.

As vrea sa stiu de ce venituri este conditionata cererea de somaj si in ce conditii pot intocmi un astfel de dosar.
Voi urma niste cursuri de 1500 ron. Am citit pe siteul CNFPA o institutie care autorizeaza furnizorii de cursuri, faptul ca se poate deduce pregatirea profesionala din profit. Acum nu am inteles, adica se scade direct din impozitul pe profit sau e doar o cheltuiala deductibila.
Am gasit urmatorul articol

[ link extern ]

As dori sa stiu in ce mod se poate face deducerea cheltuielilor cu niste cursuri direct din profit . Contabilul meu habar n-are spune ca ar pune aceste cheltuieli in categoria sponsorizari si ca acolo oricum e o limita pe care am consumat-o.

Multumesc
Adrian
Salutari,

Ca persoana fizica, in situatia financiara de acum as fi putut sa retrag banii pe care ii aveam la banci.
Ca firma ce plafon am in casierie sau ce metode am la dispozitie ca sa nu mai las banii la banca ?
Nu sunt necesare explicatii legat de dividende.