avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaciulei

Activitate ioanaciulei

Cum interpretati acest articol? Sant derutata.Oare beneficiaza de deducere ambi parinti pt copii.
poate fi trecuta soacra fara venituri la deducerea contribuabilului la nora angajata?
Discuție Coasigurati
poate fi trecuta o persoana ca si coasigurat fara a fi trecuta la deduceri personale deoarece detine peste 1 ha teren agricol in zonele colinare?
Are dreptul o mama la somaj dupa concediul d crestere copil pana la doi ani?
Care este articolul din codul consilierului etic care arata incompatibilitatea calitatii de consilier etic cu cea de membru in comisia de cercetare diciplinara (functionari publici) ? Care este procedura de suspendare din comisia de cercetare disciplinara?
care este baza legala, si ce documente trebuie sa prezinte executorul judecatoresc, prin care eu ca angajator pot infiinta poprire pe salariu unui angajat ?
Care este distanta la care se pot aseja seslongurile pe plaja fata de tarm , acolo unde plaja a fost inchiriata? Se pot pune cearceafurile pe marginea marii ,si daca da pe ce distanta ?
Am ajuns la intelegere cu vecinul meu care are un teren linga curtea mea ,pe care el nu-l poate folosi deoareceare e o suprafata mica, si nu prea are acces, sa facem un schimb care sa ne avantajeze reciproc .As dori sa stiu care este calea legala si unde trebuie sa ma adresez pt a face acest schimb ?
Mai este scutita de impozit pe cladire si teren o familie ai carei membrii (sot si sotie) au handicap grav, sint in varsta ,nu se pot intretine singuri.si au fost luati de copii care locuiesc in alta localitate pt a putea fi ingrijiti? Mentionez ca familia in cauza a fost nevoita sa-si schimbe domiciliul la adresa copiilor pt a putea primi pensia acolo .Casa si terenul se afla in alta localitate, acolo unde au locuit cei doi batrani inainte de a se inbolnavi iar bunurile respective sint proprietatea acelei familii care , intimpina greutati in a fi scutiti de impozit Primaria refuza sa acorde aceasta facilitate spunind ca cei doi nu mai au domiciliul in acea localitate
Discuție Formularul 205
Ca salariat in cadrul serviciului "Resurse umane", cum si ce eliberez la cererea angajatilor pentru anul 2012 in loc de fise fiscale, de exemplu pentru imprumut la banci, etc.


Interventie moderator:
Am rugamintea ca pe viitor sa evitati scrierea cu majuscule in forumul Avocatnet..
Va multumesc.