avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1896 soluții astăzi
Forum Activitate valyungureanu

Activitate valyungureanu

Multumesc foarte mult .
Am achizitionat un leptop HP620 din real cotroceni prin promotia BRD card 5rate fara dobinda care m-a cosatat 1299 lei ,tranzactia a fost efectuata la sfirsitul lunii august 2011 .Reprezentantul bancii m-a infarmat ca pot platii fara dobinda pina pe 22 12 2011 cei 1299 lei in rate sau toti odata ,dar fara sa depasesc data de 22 12 2011 ,altceva nu m-a infarmat .Mentonez ca dupa aceea am achitat anumite sume prezentate in estras de cont ca obligatorii cred ca in val de 100 lei cu aproximatie ,iar in data de 21 11 2011 am achitat la sucursala BRD margeanului intreaga suma datorata respectiv de 1299 lei plus 4 lei comision de adinistrare .Deci am achitat mai devreme cu una luna intreaga suma datorata ,din acest moment nu mai aveam nici o datorie fata de banca ,dovada ca nu am mai primit nimic ca am datorii fata de banca pina in data de 15 01 2013 cind am primit un extras de cont in care am de plata obligatoriu 9 ,74 lei ,am dat tel la banca si dupa un chin de o jumatate de ora luptindu-ma cu robotul am reusit sa vorbesc cu un reprezentant al bancii si am cerut expicatii ,aceasta mi-a spus ca mai am datorii la banca in suma de 700 lei .Am intrebat de unde aceasa suma pt ca eu am achitat din 21 11 2011 integral datoria la sucursala BRD Margenului ,raspunsul a fost ca nu am anuntat ca am platit de parca eu am achitat sub anonimat si nu cu nume ,prenume ,cnp,suma pt contractul incheiat ,suma a intrat in cont la banca care era conf cu datoria .Ma consider victima a bancii care ma fura pe fata ,eu nu am nici o datorie fata de banca ,am solicitat un extras de cont cu suma reala pt actiona in instanta banca pt inselatorie pe fata .Rog un raspuns in acest sens si un sfat de actionare si rezolvare a situatiei create inadmisibile din partea unei banci .
Răspuns la discuția Cheltuieli pe cota indiviza
Cheltuielile ce revin pe cota indiviza ,salarii ,incalzire ,chelt cu cratenia ,cheltuieli cu repratiile etc.rectific la mesajul initial ,din greseala am omis ca cuvintul '' nu '' face obiectul cotei indivize al ap ,multumesc pt atentionare .
Nu are imortanta ca v-a actionat in instanta ,dumneavoastra puteti platii partial sau total dupa posibilitati ,dar suma platita sa corespunda cu suma pe cite luni platiti conf listelor de intrtinere ,iar la instanta ve-ti face dovada de platitor de buna credinta si nu se va intimpla nimic .Plata prin contul asociatiei se poate face ,asociacita are obligatia sa va puna la dispozitie contul asociacitei la cererea scrisa a dv-stra adresata presedintelui asociatiei .Administratorul nu face ce vrea el ,acesta este un angajat al asoc si are obligatia sa va respecte solicitarile dv-stra ,acesta face un abuz ,schimati-l .
Rog sa ma lamuriti si pe mine daca este normal ca garajul pt masina de la demisolul blocului care nu are nici un fel de utilitati si nu face parte din suprafata locuibila a apartamentului .Garajul este cumparat separat de ap si face obiectul cototei indivize din contractele de vinzare a ap care au mentionate cota indiviza si suprafata utila in certificatul de proprietar .Este normal sa modifice cota indiviza a unuii ap atit timp cit acest garaj nu are nici un fel de utilitati si nu este inclus in cota indiviza a imobilului .Suma cotelor indivize a tuturor ap = 100 .Rog un raspuns clar in aceasta situatie .
Ca nu exita incuviintare de executre si ca ei au aflat de la banca de poprire ,lucru neadevarat ,eu am vazut la dosar incuviintare obtinuta de la 3 jud de sectoare pt executare deasemeni si instiintarea catre debitor cu aceeasi data ca si infiintarea popriri catre banca . Si pentru aceste invocari ne reale solicita anularea titlului si intoarcerea executarii .Mai mult la una din contestatii la primul termen motivarea la dosar nici nu exista iar avocatul lor a solicitat un alt termen pt a depune motivarea ,ma intreb cum a fost posibil sa fiu citat la un termen intr-un proces in care nu exista motivarea contestatiei depusa la dosar ?cum s-a inregistrat contestatia ?Eu cred ca acestia dupa ce au vazut ca la dosar sunt acte corecte depuse de executor au sustras motivarea pt a formula altceva ,alta explicatie eu nu gasesc.La intrebarea judecatorului de motivare ,a raspuns ca nu stie ce s-a intimplat pt ca ei au trimis prn posta si poate s-a ratacit dar vor depune alta pina la urm termen .Este normal asa ceva iar judecatorul sa accepte ,eu m-am opus dar degeaba pt ca s-a acordat un nou termen si sa prezinte recipisa .Multumesc f mult.
Hot jud este definitiva si irevocabila si revizuirea a fost respinsa ca inadmisibila ,iar dispozitivul este foarte clar ,ce ar putea sa invoce ca nelegal?
Am pus in executare un titlu executoriu reprezentind reintegrarea si acordarea drepturilor salariale pina la reintegrarea efectiva .Angajatorul a refuzat si refuzain continuare sa execute reintegrarea ,executorul judecatoresc la cererea mea a executat si pentru drepturile salariale pe o perioada definita ,calculate de catre un expert contabil s-a demarat procedurile legale de poprire a sumeler rezultate pe conturile angajatorului .Executrea a fost efectuata ,angajatorul a facut contestatie la executare ,respectiv la titlu executoriu ,solicitind anularea titlului executoriu si reintoarcerea executari .Mentionez ca executorul juedatoresc a respectat toate procedurile de executare silita plecind de la incuviintarea executari si terminind cu infiintarea popriri si executarii propriu zise .Care ar fi posibilitatea ca instana sa admita contestatia formulata de angajator ?
O situatie asemanatoare ,intrebarea mea este daca exista un termen anume pentru depunerea plingerii penale de cind am depistat folosirea falsului respectiv si instanta a dat o solutie gresita ,greseala care a fost modificata la curtea de apel cind am depus dovezi care am demonstrat falsul.
Mii de multumiri ,felicitarii pentru aceasta activitate absoslut necesara noua celorlalte categorii sociale care avem nevoie de consultatie juridica din partea unor specialiti .