avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate liliana111

Activitate liliana111

Răspuns la discuția legea 153/2017
Asta inseamna ca la salariul lunii decembrie 2017 se aplica 25% majorarea prevazuta in legea 153/2017 si apoi se aplica o majorare care sa reflecte contributiile ce revin din partea angajatorului, in asa fel incat salariul net din ianuarie 2018 sa fie ca cel din decembrie 2017? Practic, salariul net nici nu creste nici nu scade, din cate inteleg. Multumesc.
Răspuns la discuția legea 153/2017
Asa mi s-a adus la cunostinta ieri de catre ordonatorul principal de credite si anume: incepand cu 01 ian. 2018, salariul meu va fi diminuat pentru ca nu mai beneficiez de sporul de conditii vatamatoare de 15%, contributiile catre stat revin acum din seama angajatorului in seama mea, si in loc de 1408 net, voi lua cu aproape 100 de lei mai putin. Mi s-a spus ca nu este obligat sa faca negociere de salariu intrucat salariul bibliotecarilor e prins intr-o grila fixa(anexa Legii 153/2017), si prevede doar cresterea de 25%, fara sa se tina cont de cheltuielile care vin in plus din plata contributiilor catre stat a angajatorului. E corecta aceasta interpretare a legii?
Răspuns la discuția legea 153/2017
Iar de 01.01.2018, contributiile catre stat vin in carca angajatilor. Drept urmare, salariul unui bibliotecar scade comparativ cu salariul din decembrie 2017. Halal lege! De fapt e doar o gluma sinistra a guvernantilor.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna tuturor!

As dori sa stiu daca, conform Legii salarizarii unice nr. 153/2017, salariile pot fi marite incepand cu data de 01.07.2017, daca exista prevederi bugetare pe unitate administrativa, la toate categoriile de bugetari din sectorul public: atat din familiile ocupationale Administratie cat si Cultura si unitati sanitare de asistenta sociala si de asistenta sociala medicala. De ex: salariul unui bibliotecar comunal va creste odata cu salariile celor din cadrul primariei, adica la 01.07.2017 sau va creste cu 25% incepand cu data de 01.01.2018, asa cum prevede aceasta lege, urmand ca pana in anul 2022 cresterea sa se faca etapizat. Mi-as dori sa-mi si raspundeti... Multumesc.
Buna ziua.
Intrebarea mea este: La ce sporuri se refera prevederile O.U.G. nr. 2/2017, in afara de cele care sunt incluse in salariul de baza(ex: sporul de vechime, sporul CFP, sporul de urbanism, etc.); poate fi majorat cu 20% sporul pentru conditii periculoase sau vatamatoare, in conditiile in care in Legea nr. 284/2010 se prevede ca sporul respectiv se acorda in procent de pana la 15%?
Răspuns la discuția Mod majorare salariu minim brut
Va multumesc.
Buna ziua.

Ca urmare a H.G. nr. 1/2017 prin care se majoreaza salariul minim brut incepand cu 01.februarie 2017, de la 1250 la 1450 si, potrivit O.U.G. nr. 2/2017 se majoreaza apoi si salariile din administratia publica cu 20%, intrebarea mea ar fi: care este ordinea in care se va face acest lucru? Intai se aduce salariul minim brut la valoarea de 1450 si apoi se aplica 20% sau se aplica 20% la salariul din luna decembrie 2016, dupa care, daca nu se atinge pragul de 1450 se majoreaza pana la aceasta valoare? Concret: daca eu am avut salariul de baza in luna dec. a anului trecut 1294 lei, mi se va aplica majorarea de 20% intai, si ca urmare salariul depasind valoarea de 1450 nu mai poate fi suspus altei majorari sau se majoreaza intai la 1450 si apoi se aplica cealalta majorare de 20%? Va multumesc!
Buna ziua.

As dori sa stiu din ce cauza salariul in urma examenului de promovare in treapta superioara nu a crescut, angajatorul motivand ca in urma aplicarii coeficientului de crestere, rezulta un salariu sub salariul minim brut pe tara si nu poate sa adauge nimic.
Precizez ca: sunt bibliotecar comunal, am sustinut examen de promovare in treapta superioara-de la MI la M IA, cu nota 9, in data de 26 noiembrie 2015. Angajatorul spune ca nu poate sa imi mareasca salariul ci doar clasele(de la 32 la 41). Sunt angajata ca personal contractual din anul 2007 cu salariu minim pe economie si am o vechime totala in munca de 10 ani. Va multumesc.
Răspuns la discuția apartament cu 2 proprietari
Ce reprezinta un contract de imprumut pe suma de bani care mi s-ar cuveni?
Răspuns la discuția apartament cu 2 proprietari
Eu am spus ca NU doresc sa renunt la cota mea din masa succesorala.chitucarmen a scris:

Nu inteleg de ce vreti sa renuntati la cota dv. din masa succesorala. Puteti vinde si cumpara impreuna fara problema.
Puteti face un contract de imprumut pe suma de bani ce vi s-ar cuveni din vanzarea apartamentului mostenit.