avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate numecod

Activitate numecod

buna ziua,
vreau sa inchiriez apartamentul pe care-l detin unei familii.
Chiriasii vor sa schimbe yala apartamentului pe motiv de siguranta.
Vreau sa va intreb si sa primesc un raspuns clar : eu ca proprietar sunt de accord insa sunt obligat sa predau chiriasilor toate cheile sau pot pastra o cheie de rezerva ???
Bineinteles ca acest lucru va fi stipulat in contractual de inchiriere.

Multumesc frumos.
buna ziua,
vreau sa ma lamuriti cu o problema:
Vreau sa inchiriez ca sa locuiesc un imobil de la o persoana .
Respectivul propietar deoarece are venituri mici iar chiria pe care mi-o cere este si ea mica, m-a rugat sa facem un contract la notar in care sa fie trecuta o clauza prin care eu ca, chirias sa-i platesc impozitul pe venit catre ANF; adica sa-l scutesc de aceasta cheltuiala chiar daca stie ca este obligatia lui.

Se poate asa ceva?? Cum putem formula aceasta clauza in contract fara alte interpretari?? Va rog frumos un sfat.
Multumesc.
buna ziua
mama mea a facut un contract de comodat cu o femeie pe o perioada de 3 ani prin care respectivei I se dadea spre folosinta un apartament. Deja a trecut 1 an si 6 luni insa mama avand probleme de sanatate majore care implica o operatie si tratamente s-a gandit ca singurul mijloc din care poate face rost de bani este vanzarea apartamentului.
Desi I-a explicat chiriasei cauza care a dus-o in aceasta sityatie extrema , femeia nici nu vrea sa auda de parasirea ap[artamentului, cu toate ca ne-am obligat sa-i gasim un lapartament la fel de bun si elegant.
tinand cont ca acest lucru trebuie neaparat rezolvat cum putem ataca contractual de comodat???
Nu exista o usita undeva??
buna seara
deoarece am problem financiare m-am decis sa vand bijuteriile de aur pe care le avem ca sa ne acoperim datoriile.
Am hotarat ca cel care ni le poate vinde la un pret avantajos decat casele de amanet este un var de al meu.
Vreau sa stiu daca un act de mana incheiat intre mine si el prin care se arata ca el ca comparator se oblige sa-mi cumpere bijuteriile platind in mai multe rate , are valabilitate in cazul in care vrea sa ne pacaleasca.
Ajutati-ma va rog cu un raspuns sau o idee.
Multumesc frumos
Răspuns la discuția Sechestru pentru 500 lei
Ni s-a comunicat de catre presedintele asociatiei ca faza cu vanzarea apartamentului pica deoarece o persoana care urmeaza sa fie executata silit pentru neplata, isi instraineaza imobilul unei alte pesoane acest lucru duce la anularea contractului de vanzare cumparare.
Si apoi ni s-a spus ca nu ni se elibereaza de catre asociatie facturile cu plata la zi a intretinerii si astfel nu vom putea demara nici o actiune de vanzare.

Administratorul actual se ocupa de bloc de aproape 2 ani de zile. Fond de reparatii a existat platit cand era vechiul administrator insa acum o dau de la unul la altul ca nu stiu ce sa spuna.de" disparitia lui" si se invinuiesc reciproc
Răspuns la discuția Sechestru pentru 500 lei
Buna ziua,
deci ar trebui sa plateasca niste rate mult mai mici luna de luna ., dar administratorul vrea sa inceapa lucrarea acum in martie. Pensia este mica de 300 lei si nu are cum sa achite aceasta taxa integral.
deci nu are alta varianta decat sa se imprumute la cineva si sa achite.
Multumim
buina ziua,
matusa mea locuieste intr-un bloc unde administratorul a facut contract cu o firma pentru reparatia terasei blocului. Pentru fiecare apartament s-a perceput suma de 520 lei.
Pentru ca pensia e foarte mica nu-si permite sa achie toata aceasta taxa si I s-a adus la cunostiinta de catre presedintele administratiei ca I se va face dosar pentru sustragerea de la plata datoriei si se va cere sa-i faca sechestru pe apartament.
va rog frumos explicate-ne , daca in caz de neplata a acestei taxe integral ce anume I se poate intampla si la ce ne putem astepta cel mai rau.
Multumim.
Răspuns la discuția Procura si semnaturile fasificate
Eu nu am facut cu chiriasul o procura generala sau speciala...sau se mentioneaza in procura de ce fel este??? Noi am facut o imputernicire prin care-l imputerniceam pe respectivul sa poata inregistra si depune la finante in locul meu actele aditionale la contractul de inchiriere.
Nu am specificat ce fel de procura este.
In anul 2010, deoarece eu nu m-am putut deplasa la finante sa depun un act aditional la contractul de inchiriere i-am facut aceasta procura sa o foloseasca si sa depuna actul aditional.
Chiriasul nu a mai venit la mine sa-i semnez actul ci s-a dus si la depus semnand el cu numele meu si falsificandu-mi semnatura.
Acum cateva zile dintr-o intamplare mi-a ajuns acest act in maini si am vazut ce facuse.
Nu vreau sa-l acuz de ceva pana nu sunt sigur care sunt cauzele acestui lucru.
Buna ziua,
acum 4 ani, deoarece nu ma puteam deplasa la finante sa depun un contract de inchiriere si sa-i fac inregistrarea am imputernicit pe chirias sa faca el inregistrarea in locul meu.
Din intamplare mi-a ajuns in mana un act aditional la contractul de inchiriere cu modifiocarea termenului de inchiriere, pe care chiriasul il semnase in locul meu , fasificandu-mi semnatura.
Ce nu inteleg: imputernicirea ii da drepturi celui imputernicit sa faca orice in locul persoanei de drept??? Sau atunci cand se face o imputernicire trebuie specificat ce anume poate face cel imputernicit??

Multumesc.
Răspuns la discuția Marile grseseli ale justitiei!!!
Culmea este ca cel la care am fost este recomandat cel mai bun avocat.
Deci ce pot face mai exact acum? Chiriasul sta inca in imobil pe luna actuala a vrut sa-mi dea tot 50 de euro dar nu i-am mai acceptat si i-am spus sa-mi faca plata prin mandat postal cu suma inscrisa.
Nu a facut nici un fel de plata. Deci ce pot face ?