avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletazmeu

Activitate nicoletazmeu

Buna ziua, de curand m-am inregistrat la ONRC ca pfa, avand cod caen 9329.

Intrebarea mea este daca pentru acest caen am nevoie de casa de marcat.

Specific faptul ca nu am activitate zilnica, ci in special in weekend-uri. Serviciile sunt oferite copiilor, deci, parinti persoane fizice. ( aniversari zile de nastere, ateliere de creatie, diverse evenimente pentru copii). Am citit si OUG nr. 28/1999 si cred ca ma incadrez in categoria celor carora nu le trebuie casa de marcat.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna seara,

Am incheiat un contract de vanzare cumparare cu executare succesiva si pact comisoriu de gradul IV. Din cauza nerespectarii executarii am solicitat rezolutiunea contractului. Am notificat cumparatorul pentru punerea in intarziere, apoi am mers la cartea funciara pentru a inscrie in cartea funciara dreptul de proprietate.
Am primit incheiere de respingere pentru motivul ca: in speta, constatarea indeplinirii conditiilor cumulative in care pactul comisoriu de gradul IV dobandeste eficienta, reprezinta apanajul exclusiv al instantei de judecata, urmand ca radierea din cartea funciara a inscrierii dreptului real, dobandit in baza contractului de vanzare cumparare de debitorul care nu si-a indeplinit obligatia de plata a pretului sa se efectueze in baza hotararii judecatoresti definitive, care dispune in mod expres in acest sen.Valoarea contractului este de 80.000 euro.Eu cu cat ar trebui sa timbrez aceasta cerere adresata instantei?
Va multumesc.
Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti cum reziliez un contract de vanz.-cump. in care e trecuta clauza de pact comisoriu de grad 4 in situatia in care cumparatorul nu si-a respectat conventia ?L-am notificat prin executor judecatoresc iar cand am fost la OCPI sacer radiera acestuia si sa inscriu dreptul meu de proprietate acestia au spus ca nu este posibil .unde am gresit ca procedura de a repune partile in situatia anterioara? reiterez faptul ca in contract notarul a mentionat ca nerespectarea conventiei dintre parti si in virtutea clauzei pact comisoriu de grad4 fara nicio alta formalitate contractul devine nul de drept.Va multumesc
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cum pot sa anulez o licitatie care banuiesc, ca a fost trucata.Pe scurt va descriu situatia. Mi s-a scos la licitatie garsoniera pentru o datorie de 5000 euro, neachitata unei persoane fizice. Garsoniera a fost evaluata la pretul de 15.000 euro.La prima licitatie organizata nu s-a prezentat nimeni, iar la a doua licitatie care a avut loc pe 30.04.2013 s-au prezentat 2 persoane din 3 inscrise.La aceasta a doua licitatie, garsoniera mea s-a adjudecat pt. suma de 5000 euro, exact cat aveam datorie. Pretul la care s-a vandut nu este pretul corect, iar la licitatie banuiesc ca au participat doi interpusi ai debitoarei, dar acest lucru nu-l pot dovedi. Ce mai pot face pt. a anula aceasta licitatie in afara de a plati datoria de 5000 euro, pentru ca nu am bani in prezent. Se mai poate face o actiune in instanta pt. a opri evacuarea mea care urmeaza a se face in urmatoarele 3 zile? Mentionez ca in aceasta garsoniera mai locuiesc inca doua persoane care sunt luate in spatiu de mine, respectiv fiica mea majora si infirma si actualul sot. Specific ca aceasta garsoniera este bunul meu propriu exclusiv. Va rog sa ma ajutati cu o sugestie.
Va multumesc frumos.
Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare: cum pot opri o excecutare silita care urmeaza a fi facuta peste 2 zile?

Daca depun o actiune in instanta, considerand exceutarea abuziva, cu certificatul de grefa dat executorului, pot amana execuatrea?

Va multumesc frumos.
Răspuns la discuția speta penal
multumesc frumos legally_aid

toste cele bune
Discuție speta penal
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa rezolv aceasta speta, in sensul de a defini incadrarea juridica a fiecarui participant.

La data de 05 februarie 2013, ora 22.30, ca urmare a denunţului făcut anterior de X (major), organele abilitate au descins la domiciliul lui Y (minor in vârstă de 14 ani şi 7 luni), unde l-au găsit pe acesta (pe Y), împreună cu X (major) şi cu Z (major), în timp ce foloseau o instalaţie de tipografie cu care tipăreau bancnote de 200 lei şi bancnote de 100 euro. În aceeaşi încăpere se mai aflau M (mama lui Y) şi F (fratele lui Y), care asistau la operaţiunea de tipărire şi tăiau planşele de hârtie tipărite cu foarfeca.
Ca urmare a identificării persoanelor, s-a constatat că F era urmărit general, acesta fugind din arestul oraşului, înainte să fie prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă într-o altă cauză şi că Z s-a legitimat cu o carte de identitate falsă.
La locul descinderii, au fost găsite şi următoarele sume de bani: 1.000.000 lei, în bancnote de 100 lei, care aveau aceeaşi serie şi numere consecutive, 500.000 euro, în bancnote de 100 euro, care aveau aceeaşi serie şi numere consecutive, precum şi 500.000 euro în bancnote-cupiură diversă, care prezentau toate elementele de siguranţă.
De asemenea, au fost gasite, pe o masă, la vedere, un număr de 16 cartuşe cu glonţ, 1 armă de foc letală şi 10 recipiente cu gaz iritant-lacrimogen.
M a declarat că arma, cartuşele şi recipientele cu gaz sunt ale lui S (soţul său), care a părăsit domiciliul comun în urmă cu 5 ani, fără însă să le ia la plecare şi că nu s-a atins niciodată de acestea.
Audiat separat, Y a declarat că soţul mamei sale şi tatăl lui F nu a plecat de acasă în urmă cu 5 ani, ci a ieşit pe uşă cu câteva minute înainte de descindere, după ce a primit un telefon de la o persoană necunoscută, situaţie confirmată şi de X, dar negată vehement de Z. Atât Y, cât şi X şi Z, au mărturisit că instalaţia era a lui W, care îi plătea pentru serviciile prestate cu 0,2% din valoarea bancnotelor tipărite.

Va multumesc frumos.


Discuție SPETA
Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati si pe mine sa rezolv aceasta speta, in sensul de a defini incadrarea juridica a fiecarui participant.

La data de 05 februarie 2013, ora 22.30, ca urmare a denunţului făcut anterior de X (major), organele abilitate au descins la domiciliul lui Y (minor in vârstă de 14 ani şi 7 luni), unde l-au găsit pe acesta (pe Y), împreună cu X (major) şi cu Z (major), în timp ce foloseau o instalaţie de tipografie cu care tipăreau bancnote de 200 lei şi bancnote de 100 euro. În aceeaşi încăpere se mai aflau M (mama lui Y) şi F (fratele lui Y), care asistau la operaţiunea de tipărire şi tăiau planşele de hârtie tipărite cu foarfeca.
Ca urmare a identificării persoanelor, s-a constatat că F era urmărit general, acesta fugind din arestul oraşului, înainte să fie prezentat instanţei de judecată cu propunere de arestare preventivă într-o altă cauză şi că Z s-a legitimat cu o carte de identitate falsă.
La locul descinderii, au fost găsite şi următoarele sume de bani: 1.000.000 lei, în bancnote de 100 lei, care aveau aceeaşi serie şi numere consecutive, 500.000 euro, în bancnote de 100 euro, care aveau aceeaşi serie şi numere consecutive, precum şi 500.000 euro în bancnote-cupiură diversă, care prezentau toate elementele de siguranţă.
De asemenea, au fost gasite, pe o masă, la vedere, un număr de 16 cartuşe cu glonţ, 1 armă de foc letală şi 10 recipiente cu gaz iritant-lacrimogen.
M a declarat că arma, cartuşele şi recipientele cu gaz sunt ale lui S (soţul său), care a părăsit domiciliul comun în urmă cu 5 ani, fără însă să le ia la plecare şi că nu s-a atins niciodată de acestea.
Audiat separat, Y a declarat că soţul mamei sale şi tatăl lui F nu a plecat de acasă în urmă cu 5 ani, ci a ieşit pe uşă cu câteva minute înainte de descindere, după ce a primit un telefon de la o persoană necunoscută, situaţie confirmată şi de X, dar negată vehement de Z. Atât Y, cât şi X şi Z, au mărturisit că instalaţia era a lui W, care îi plătea pentru serviciile prestate cu 0,2% din valoarea bancnotelor tipărite.

Va multumesc frumos.