avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate carmen1975

Activitate carmen1975

buna ziua. intrebarea mera este urmatoarea: din drepturile salariale castigate prin sentinta se retine pensie alimentara, poprire?
Buna ziua, am intrebarea: s-a eliberat o adeverinta privind sporul pentru orele de noapte pe care titularul a pierdut-o si acum solicita alta adeverinta sa ii fie eliberata. Cum se procedeaza?
Buna ziua. Vreau sa ma ajutati in urmatoarae problema: am un fost salariat care a avut contract de scolarizare cu obligativitatea de a ramane minim 3 ani salariatul societatii. In cursul perioadei de 3 ani a beneficiat de 6 luni concediu fara salar si a plecat din unitate cu demisie inainte de implinirea termenului de 3 ani. Intrebarea mea este pentru recuperarea sumelor achitate de unitate pe perioada scolarizarii se prelungeste termenul ramas cu perioada de 6 luni concediu fara salar, contractul de munca fiind suspendat la cererea salariatului?
Buna ziua, am o intrebare: ANPC se ocupa de plangeri privind zgomotul extrem de mare produs de catre antene vodafone montate pe bloc?
Buna ziua, am intrebarea urmatoare: cum se procedeaza legal in situatia in care gestionarul lipseste din unitate pe motiv medical mai mult de 60 zile consecutiv. Rog sa ne mentionati si legea care reglementeaza situatia descrisa. Va multumesc.
Fac precizarea ca gestiunea a fost predata persoanei in cauza dar contractul de garantie nu a fost semnat si nici nu s-a trecut la retinerea garantiei, intervenind cauza de invalididitate a gestionarului.
buna ziua, am o intrebare: am un caz in ceea ce priveste eliberarea unei adeverinte privind venituri brute anteriaore datei de 01.04.2001. in venitul brut omul a beneficiat de ore festive, ore suplimentare, ore noapte, sporuri vechime, conditii grele, periculoase. Contributia la pensia suplimentara nu a fost calculata la toate aceste componente. Este necesar eliberarea adeverintei in forma ceruta de om pentru dosarul de pensie chiar daca nu s-a platit pensie suplim. pe brut?
Buna seara. Intrebarea mea este daca la acordarea stimilentului de insertie se scade luna de concediu ce revine tatalui, daca acesta nu solicita aceasta luna de concediu de ingrijire copil. Multumesc.
Răspuns la discuția concediu crestere copil
multumesc, dar vreau sa mai inbtreb daca se acorda pentru fractiuni de luna sau numai luna intreaga.
O zi frumoasa.
Buna seara. Vreau sa intreb referitor la stimulentul de insertie, urmatoarea situatie: am optat de la inceput pentru CCC pana la 2 ani, trebuind sa revin la munca in februarie 2017. Comform noii legii, daca as reveni cu cel putin 60 zile inainte de implinirea varstei de 2 ani a copilului, as beneficia de stimulent? Va multumesc,.
Răspuns la discuția Retineri din ajutorul de deces
multumesc, dar ma refeream la popriri executori judecatoresti sau rate CAR. va multumesc.