avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate kriss_kriss06

Activitate kriss_kriss06

buna ziua,am o intrebare din pura curiozitate,am 2 copii mari de 23 si 22 de ani,am divortat de tatal lor in 1994 si am crescut singura acesti copii.copii au liceul terminat ambii si acum sunt la munca in italia.in anul 2007 am facut cerere pentru fostul sot pentru neplata pensiei de 4 ani ani si am fost la politia din localitate si cu toate ca am spus ca fostul este plecat in italia la munca de 10 ani si stiu adresa si din tara si de acolo.acestia dupa un timp m-au expediat zicandu-mi ca nu e de gasit chiar eu luand legatura cu el in vreo doua randuri.vin cu intrebarea,se mai poate face ceva in acest sens,chiar daca timpul a trecut?a privat copii de dreptul ce li se cuvenea timp de 4 ani si chiar de am facut la politie tot nu m-au tratat ca atare.sunt din moldova noua caras severin.se mai poate face ceva in acest sens?
#-o
buna ziua!va rog spuneti-mi si mie cum pot face sa il scot pe ex sotul din drepturile parintesti.am dat divort acum o luna prin notariat de comun acrord,dar tot ce am stabilit cu el a fost o mincina.de cand a plecat suna dimineata si ma injura la telefon in timp ce el e cu amanta(ea e casatorita),nu intreaba de copil,apoi am videoclipuri ca atunci cand eram inca casatoriti el se distra pe la baile herculane si isi ducea amanta in casa la el,mia zis ca nui pasa daca copilul moare sau traieste el doar pune bani in contu meu bancar si atat restul sa nul mai deranjam ca nul doare capu si copilul plange la fiecare tel care il da si ma injura si se lauda unde afost cu amanta lui il loc sa intrebe de copil,cand am fost cu copilul la urgenta bolnav ff tare si iam spus la tel mia spus ca nu are ce sa imi faca,el are viata lui si nul intereseaza.apoi era vorba sa vina odata la 4 luni acasa,acum imi spune ca tot ce mia spus afost numai ca sai dau divortu mai redede ca el e foarte indragostit si daca o sa vina odata pe an la copil sa zic mersi si sa imi vad de treaba mea.mama mea stie toate astea si poate in caz de vreun proces pot sa o pun martor?va multumesc
Răspuns la discuția despre bunuri dupa divort
pai eu nu mai inteleg nimic,notarul asa mia specificat ca prin custodie totala normal ca si sotul are anumite drepturi asupra copilului,dar ca eu sunt ceea care administreaza bunurile pana la majorat.bun asta am inteles,dar ce nu inteleg este ca ce bunuri daca sotul vine si la o adica are pretentii la tot ceea ce detinem?ca lui nui pasa practic de copil ci ii pare rau de bani in cei 11 ani de casatorie.nici nu stiti cat plange dupa bani si cat imi reproseaza pentru fiecare lucru cumparat in casa,pana si de jucariile copilului se ia ca cica costa bani multi.poate sa vina asa talmes balmes peste noi fara o hotarare judecatoreasca??
Răspuns la discuția despre bunuri dupa divort
la divortul prin notariat am primit custodia totala a copilului si mi sa spus ca tot ceea ce detinem revine copilului pentru ca fostul arenuntat de bunavoie.ori eu vin si va intreb sa stau cu frica ca imi va veni in casa vreodata sa ia ceea ce avem?sau are nevoie de o hotarare judecatoreasca?pentru ca el cand a plecat a facut unele poze la lucrurile din casa si ma gandesc ca ori facuto sa se laude ori sa aibe motive sa le ia din casa la un eventual proces.
are voie fostul sot sa imi intre in casa fara acordul meu si sa imi ia bunuri din casa?eu fiind custodele copilului si prin divort toate aceste bunuri au devenit ale copilului,dar pana la 18 ani eu sunt custodele lui?apartamentul e cumparat in rate pe numele lui.multumesc.
cum sa va spun,el se intereseaza doar cand vrea el,la distante mari de timp nu ceea ce am hotarat prin divort,deci eu sa fiu la cheremu lui si chiar ma ameninta ca ma va da in judecata daca nu vreau cand vrea el.se poarta urat cu copilul si omul asta se iubeste pe sine atat de mult si e batjocoritor incat cred ca numai de gura familiei lui mai vrea o tangenta cu copilul.
poi bine,bine si in cazul acesta cum pot sal scot definitiv din viata copilului?contributie nu,de vazut nu,ca pot sa ma judec pana in panzele albe si daca nu vrea nam cei face?
buna seara.am si eu o intrebare si unele nelamuriri si ce as putea sa fac.am divortat de 2 saptamani prin notariat de comun acord.cu ex.sotul m-am inteles inaintea divortului ca se va interesa de copil si ma va suna in fiecare zii sau la 2 zile de el si va veni acasa in mod normal odata la 3,4 luni sa il vada.in actiunea de divort definitiva nu se specifica decat de vacantele copilului dar in rest de comun acord.fostul sot de cand sa definitivat aceasta actiune de divort,nu se mai intereseaza nici de copil.nu e sigur nici pe banii care sa hotart sai trimita,e un talmes balmes in capul lui si nu am cu cine discuta pentru ca de cate ori incerc sa il sun imi spune ca il deranjez si ca el e la mare distanta si nu are ce imi face.pot anula desfacerea casatoriei si sa o fac prin tribunal?fostul sot cred ca are mare nevoie de o expertiza psihiatrica si o spun la cel mai serios mod si as vrea sa cer lucrul acesta?va multumesc
Răspuns la discuția ce inseamna custodie totala?
pai e cam nemultumit,ptr ca dansul vrea si in caruta si in teleguta,adik o data la jumate de an cand are chef si cate un telefon la saptamana sau la luna,iar eu nu sunt dispusa sa mai 'danses dupa dansul'.mi se pare prea mult sa vii sa sifonezi copilul dupa ce cat de cat te uita numai asa k sa vezi dak mai traieste si un fel de lasa k 'proasta'se chiunuie si il face mare.deci eu sa vrea sa rup orice relatie dar nu stiu cum sa procedez,am si niste filmulete pe tel cu el infidel si apoi ii pare rau de banii cheltuiti in casa si tot ceea ce am facut k deh au fost banii lui,etc.as vrea sai cer si o expertiza psihiatrica,dak se poate.ce credeti si ce ma sfatuiti?
Răspuns la discuția Divort de comun acord
am fost plecati impreuna ptr copil,divortul nu sa finalizat.acum pe 25 avem ultima infatisare la notariat.deci nu stiu dak mai este nevoie de semnatura dar cert este ca am intrebat notaru si mia spus k da.ptr ca chiar daca este custodie totala iar eu devenind unicul custode,celalat parinte trebuie sa plateasca o pensie de intretinere,iar de vizite k ramane la acordul meu.pentru ca legea dupa cum am inteles nul scoate definitiv pe tatal copilului din viata lui numai dak acesta a avut un comportament inadecvat fata de copil.