avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate mirceabescu

Activitate mirceabescu

Buna ziua,
Am o intrebare legata de plata impozitului unui vehicul aflat sub sechestru..
Problema este in felul urmator:
Anul trecut s-a inceput urmarirea penala impotriva mea intr-un dosar si totodata mi-a fost instituit sechestru cu indisponibilizare pe un vehicul. Masina se afla in posesia IGP incepand din 20.08.2011. Am facut cerere de dare custodie in aceeasi luna a anului trecut insa nu am primit nici un raspuns pana in ziua de astazi.
Am depus un dosar la Administratia Financiara pentru scutirea de la plata impozitului din moment ce masina nu se afla in posesia mea.
AM primit un raspuns cum ca se plateste dreptul de proprietate si nu dreptul de folosinta.
Ma poate sfatui cineva daca exista vreo solutie?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția TVA la achizitii intracomunitare
Foarte interesant. Deci platesc 7.8 euro la un profit de 10 euro.
Buna ziua!
Imi poate spune cineva, va rog, cum se plateste TVA-ul pentru marfuri cumparate din UE in vederea revanzarii? Sunt inscris ca platitor de TVA in Romania si in ROI si drept urmare achizitionez cu TVA zero din UE. Plata TVA-ului se va face la ajungerea marfii in tara in raport cu pretul de achizitie sau dupa revanzare la pretul de vanzare stabillit de mine?
Mai clar sa zicem cumpar un produs X cu 10 euro si tva zero. Eu il vand cu 20 de euro. TVA platesc la 10 sau la 20?
Va multumesc mult.
Răspuns la discuția Platitor TVA prin optiune
Nu se mai pot infiinta firme direct platitoare de TVA la Registrul Comertului.
Ma poate ajuta cineva cu informatii exacte privind infiintarea unei firme si inregistrarea acesteia ca platitor de TVA inainte de a face orice achizitie pe firma respectiva? Vreau sa cumpar marfuri (haine, incaltaminte, accesorii) din UE si implicit trebuie sa ma inregistrez in ROI fapt pentru care este obligatoriu sa fii platitor TVA. Firma va avea ca domeniu de activitate cod caen 4791 - Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
Insist pe faptul ca firma va fi nou infiintata si isi va avea sediul social la domiciliul personal.
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Achizitii marfuri din UE
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Achizitii marfuri din UE
Haine si incaltaminte
Buna ziua!
Imi poate spune cineva care este procedura de schimbare a unui spatiu locuibil in spatiu comercial? Acte necesare, taxe, acorduri etc....

Va multumesc anticipat.
Buna ziua!
De cateva saptamani incerc sa ma lamuresc asupra unui lucru si anume:
Intentionez sa deschid o firma si un magazin online aferent unde voi vinde bunuri cumparate din Uniunea Europeana.
Nelamurirea mea este ce demersuri trebuiesc facute si in ce registre trebuie sa ma inscriu pentru a fi 100% in legalitate?

Multumesc