avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate palcristina

Activitate palcristina

Răspuns la discuția divort prin reprezentare?
lucreaza in strainatate fara acte legale,la fel fara domiciliu.
Răspuns la discuția divort prin reprezentare?
Actiunea de divort se va introduce in instanta.In acest divort sunt direct implicata.Lucrurile stau in felul urmator: azi m-a anuntat ca introduce actiunea de divort eu fiind plecata din localitatea de domiciliu prin natura jobului.El trebuie sa plece vineri din tara.Din discutia purtata cu el am inteles ca a fost la un notar si a facut o imputernicire unei avocate.Eu i-am spus ca nu sunt de acord cu divortul in aceste conditii.Se mai aplica atunci articolul mentionat de Dvs?
Buna ziua,

As avea si eu o nelamurire.Se poate divorta printr-o procura lasata de unul din parteneri unui avocat?El sustine ca a facut acea procura la notar si nu va trebui sa vina in tara la nici o dezbatere.Se poate?Din cate stiu eu este necesara prezenta partilor in fata judecatorului.
Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția este prevazut undeva?
in CCM nu este prevazuta nici o astfel de pauza de tigara.deci se poate acorda sau nu,nu este nici o ilegalitate in acest fapt.In CCM nu este prevazuta decat pauza de 30 de minute,legala,dar nu se specifica ca aceasta poate fi fractionata,dar nici nu scrie ca nu poate fi.Unitatea la care lucrez(privat)este prevazuta cu fumoar,deci...Nu stiu ce sa fac.In centrala am sunat si nimeni nu spune nici ca-i alba nici ca-i neagra...
Buna ziua,

As avea si eu o intrebare.In timpul desfasurarii activitatii la locul de munca este prevazut in codul municii cumva ca un salariat ar avea dreptul la o pauza de 5 minute la un interval de 2 ore lucrate?Va pun aceasta intrebare deoarece la locul de munca unde imi desfasor activitatea s-au desfiintat pauzele de tigara,iar angajatii imi tot spun ca acesta este dreptul lor,la fiecare2 ore o pauza de 5 minute,in care ei pot face orice.
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Răspuns la discuția probleme bancare
buna,
la fel am patit si eu,si mie mi-a aparut acest mesaj .Am mers la banca si mi s-a comunicat sec ca mi s-a pus poprire pe salar pentru o diferenta de impozit pe anul 2011,eram totusi in cursul anului respectiv,suma pentru care mi s-a pus poprire pe cont era de 148 de lei.Mentionez ca banca putea debita cardul fara sa-l blocheze deoarece erau bani in cont .Ideea e ca mi s-a spus ca la o poprire a autoritatilor ei trebuie sa blocheze cardul fara a fi nevoiti sa ma anunte.Chiar daca banca traieste dupa comisioanele pe care le platim noi,ei fac tot dupa cum vor ei.M-am enervat si eu la maxim dar pe urma mi-am dat seama ca traim in Romania si din pacate asta e.A fost o intreaga tevatura anul trecut in august cand mi s-a poprit mie contul,dar se intampla foarte des.Lucrez in comert si din pacate vad des astfel de mesaje.A fost deplasata interventia casierei,nu asa se procedeaza in astfel de cazuri,dar in fine...
Răspuns la discuția s-a prescris datoria?
am verificat pe site-ul dat si nu apare nimic legat de numele ei.dosarele sunt incepand cu 2010 dupa cum am vazut,asa ca ar fi trebuit sa fie deja initiata procedura de executare silita daca aveau dreptate,nu?
Răspuns la discuția s-a prescris datoria?
au trecut 3 ani.iar firma nu poate dovedi prin confirmare de primire ca a fost notificata.pentru ca acest lucru nu s-a intamplat.au inceput pur si simplu sa o agaseze acum un an cu telefoanele dar fara a semna nimic.ei se justifica cu inregistrarile telefonice.cum ca discutia este inregistrata si va fi folosita in instanta.de unde pot sti daca a fost initiata procedura de executare silita,deoarece nu a primit nimic acasa?
Buna seara,

in anul 2003 sora mea a luat un credit de la o banca,credit pentru nevoi personale.in anul 2004 din motive medicale s*a pensionat pe caz de boala si nu a mai putut plati rata.anul trecut au inceput sa o sune de la o firma de recuperare a datoriilor,sa plateasca acea datorie,ii trimit mesaje si o agaseaza la telefon,cu super reduceri prin sms,plata in rate si alte tertipuri de ale lor.ultima data a platit in august 2004.nu s-a prescris acea datorie.suma care era restanta era de 500 ron,acum i se spune ca are 10000 de ron.eu stiu ca normal era prescrisa ,dar va rog sa-mi confirmati sau infirmati acest lucru.
va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția partaj- cota majorata
multumesc,asa stiam si eu,dar vroiam sa fiu sigura.ca la cate marsavii a facut nu am nevoie de surprize.