avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 793 soluții astăzi
Forum Activitate ruxandra-maria

Activitate ruxandra-maria

Buna seara! Spuneti-mi va rog, daca am dreptul sa prelungesc concediul de crestere copil, avand in vedere ca baietelul meu prezinta intoleranta la lactoza. Multumesc!
CONCEDIU DE CRESTERE COPIL
Spuneti-ti va rog ce trebuie sa fac ca sa trec din concediu de crestere copil in alt concediu de crestere copil.
Mentionez faptul ca sunt in CCC, dar voi naste cu o luna inainte de terminarea actualului concediu. Cei de la serviciu, au incercat prin diferite mijloace sa ma convinga sa-mi dau demisia sau sa semnez diferite acte, cum ca as lasa un inlocuitor pe perioada celor doi ani. Acum au aflat ca sunt iar insarcinata si cu siguranta vor incerca sa ma incurce cumva.
Va rog spueti-mi care sunt pasii care trebuie sa-i fac?
Sunt in concediul de crestere copil, pot participa la un concurs pt angajare(in alt domeniu) dar sa-mi termin concediul si apoi sa incep munca. Sa-mi ocup postul acum si sa incep seviciul la vara?
am vandut un autoturism(la buna intelegere) pt piese de schimb, urmand ca apoi sa facem actele de vanzare -cumparare sau orice altceva sa pot radia ulterior masina. Persoana careia i-am vandut masina acum nu mai vrea sa facem nici un act, cum pot rezolva problema?
Răspuns la discuția Contract comodat - radiere auto
"Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv", nu poate fi contractul de comodat prin care dovedesc ca autovehiculul este depozitat pe roprietatea(in curtea) cuiva?
Persoana care intra in posesia masinii in baza contractului de comodat va avea obligatia de a plati impozitul pentru masina?
Eu dupa ce radiez masina in baza contractului de comodat masina va fi mutata in finante pe numele celeilalte persoane pentru a plati impozitul?
Mentionez ca vreau sa radiez masina si s-o scot din finante pentru ca are 28 de ani si este si avariata.
Răspuns la discuția CUSTODIE COPIL
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri!
Am anuntat Autoritatea Tutelara, am facut procura notariala prin care am imputernicit-o pe mama sa reprezinte copilul la medicul de familie, in cazul necesitatii prezentei la siptal,pentru ridicarea ridicarea laptelui praf.
Copilul si bunica vor veni ulterior. Mai intai trebuie sa ne asiguram ca exista conditiile necesare pentru ei si ca vor sta linistiti si in tara pana atunci. Ne iubim foarte mult copilul, iar daca nu am avea incredere deplina in mama nu am fi putut face acest pas.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri si incurajare.
Răspuns la discuția CUSTODIE COPIL
Daca momentan puteam lua copilul cu noi nu mai adresam intrebarea. Nu v-am cerut parea daca e bine sau nu sa plecam fara copil, am intrebat doar care e procedura legala pt ca autoritatile sa nu considere ca am abandonat copilul.
Răspuns la discuția CUSTODIE COPIL
va multumesc din suflet pt raspunsuri!
Discuție CUSTODIE COPIL
Daca eu si sotul plecam din tara lasand copilul in grija mamei, trebuie sa mergem la un notar sa o lasam in custodie? Mentionez faptul ca avem probleme cu soacra care e in stare de orice. Ce trebuie sa facem sa fim in legalitate si cu bebelusul in siguranta?