avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate teddycarebears

Activitate teddycarebears

Aceste amanunte le stiu insa problema mea principala este daca ITM-ul accepta emailuri in loc de cereri cu numar de inregistrare si implicit daca data trimiterii emailului este data solicitarii documentelor.
Salutare,

Din pacate ma numar printre cei carora patronii le fac probleme dupa incetarea contractului de munca. A trecut aproape o luna de cand am plecat din firma si nu reusesc sa imi obtin nota de lichidare, decizia de incetare a cim sau o copie a documentelor din dosarul personal.

Am trimis emailuri, am incercat la telefon dar ma lovesc de un zid al tacerii. As vrea sa depun o cerere la registratura firmei dar, surpriza, firma nu are registratura iar acum si-a mutat si sediul.

Ce pot face in acest caz ? Ma pot adresa catre ITM cu copiile emailurilor trimise in care am solicitat documentele ?

Multumesc anticipat,
Teddy
am fost implicat intr-un accident usor ieri, un meserias a intrat in mine pentru ca el avea masina nemteasca si eu nu. cert este ca nu a vrut pe amiabila si a mers cu mine la politie unde s-a constatat vina lui si agentul constatator mi-a inmanat RCA-ul vinovatului si mi-a urat Sarbatori fericite.

intrebarile mele sunt urmatoarele :

1. cat timp este valabila autorizatia de reparatie ?

2. voi merge pe CASCO al meu urmand sa se regleze apoi cu firma unde are individul respectiv facut RCA. Trebuie sa anunt ambii asiguratori sau doar firma unde am eu CASCO si daca da, in ce interval de timp ? Accidentul a fost sambata 29 dec 2012 insa daca luam in calcul ca multi revin la munca de abia pe 7 ianuarie nu prea vad cum as putea respecta 48 de ore cum citisem pe internet.

Multumesc pentru raspunsuri,
Teddy
De acord ca ar trebui sa astept o rezolutie insa nu numai ca rezolutia nu a fost data in termenul prevazut de legea circulatiei rutiere ci inca mai este in asteptare fara niciun temei legal. Faptul ca o asa-zisa victima nu vrea sa se prezinte la politie in urma primirii citatiei este problema victimei pana la urma. Cum as putea determina eu legal politia, culmea, sa respecte legea si sa dea o propunere in dosar fiindca este clar ca termenul de 60 de zile este scris la misto in legea circulatiei rutiere ?
Buna ziua,

Am avut un accident rutier acum 6 luni, mi-a pus unul frana brusca in fata, i-am lovit usor doar bara de protectie insa pasagerii autoturismului respectiv au fost la politie si s-au declarat victime. Problema este ca la 6 luni dupa accident cei de la Cercetari Penale refuza sa solutioneze dosarul pentru ca victimele nu se mai prezinta la ei desi le sunt trimise citatii luna de luna.

In naivitatea mea am crezut ca legea se respecta si la 60 de zile dupa accident o sa primeasca dosarul o solutionare indiferent daca era sau nu in favoarea mea. Au trecut insa 110 zile dupa expirarea termenului si in fiecare luna cand merg la Cercetari Penale mi se spune, daca nu vin astia nici la citatia asta atunci solutionam dosarul.

Am facut cerere de urgentare la procuratura si mi-a fost respinsa pe motiv ca exista o citatie trimisa si trebuie sa astept. Pana acum au fost trimise 4 citatii catre victime fara niciun raspuns de la ele.

Se poate face vreun demers ca sa imi recuperez permisul pana cand se va solutiona acest dosar..

Va multumesc anticipat,
Teddy
salutare,

se pare ca accidentele se tin scai de mine si prietenii mei in vara asta. ieri un amic de-al meu a comis-o si nu a acordat prioritate. a intrat astfel intr-un autoturism al carui sofer nu purta centura si a fost izbit cu capul de bord, in plus a avut si o mica sangerare la arcada care s-a oprit de la sine.

a venit salvarea insa victima a refuzat sa se duca la spital. i-a zis amicului meu ca pentru 500 euro nu se declara victima si nu se duce nici la spital. apoi a venit politia care i-a intrebat clar daca s-au inteles sau daca incepe sa faca masuratori. astia au zis amandoi ca s-au inteles, nu s-au facut masuratori si urmeaza sa se duca maine la asigurator pentru intocmirea intelegerii amiabile. politistul vine cu ei sa fie sigur ca nu e nevoit sa intocmeasca dosar penal.

azi victima s-a razgandit si i-a zis amicului meu ca doreste mai multi euro sau se declara victima si se duce la spital.

ce poate face amicul meu acum ? maine trebuie sa fie la asigurator cu "victima" dar si cu politistul sa incheie amiabila dar acum el nu mai este inteles cu "victima".


va multumesc anticipat pentru raspuns,
teddy
tocmai aici este si nelamurirea mea deoarece agentul de circulatie a zis ca exista o portita daca se face o cerere speciala pentru restituire temporara pe propria raspundere insa nu gasesc nimic in lege ... sansele sunt infime deoarece o data luat este bun luat insa as prefera sa incerc totusi varianta asta cu conditia sa o gasesc in lege si nu o gasesc ...
Buna ziua,

Mi-a franat o masina in fata si nu am mai putut evita impactul. Cateva persoane din masina din fata au preferat sa fie deplasate la spital de catre SMURD doar pentru verificare si chiar s-a constatat la spital ca nu au avut leziuni recente insa din cauza aceasta mie mi s-a deschis dosar penal si mi s-a retinut permisul pentru 2 luni de zile. Politia rutiera a constatat in plus doar nerespectarea distantei neregulamentare fara nicio urma de viteza si cu alcolemie zero.

Problema mea este urmatoarea, cum pot recupera permisul mai devreme de 2 luni, chiar si temporar ?

Voi avea nevoie de permis 2 saptamani pentru a circula in Bulgaria sa imi fac concediul si doar pe baza dovezii nu pot conduce in afara tarii.

Va multumesc anticipat,
Teddy