avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Activitate serena

Activitate serena

Răspuns la discuția iesire indiviziune
fiica
Detin de la moartea mamei 1/2 dintr-un apartament de 2 camere.Cealalta jumatate o detine tatal meu.La divortul parintilor tatal a fost evacuat din apartament pentru ca era alcoolic si violent ,nu a contribuit nici macar cu pensie alimentara si nu a deschis actiune de partaj de 17 ani.
Acum ma da in judecata ,cu o actiune de iesire din indiviziune,prin atribuirea apartamentului mie si sa-i platesc partea lui de apartament.
Daca nu am bani sa-i plateasc ce solutie mai pot avea?
Daca nu m-a ajutat niciodata cu nimic are dreptul sa ceara jumatate din valoarea apartamentului?
Unde pot gasi un avocat bun care sa ma reprezinte?
Discuție partaj
daca la un apartament de 2 camere ,unde tatal si fiica detin fiecare cate 1/2 din apartament,mama fiind decedata,tatal necontribuind la nici o cheltuiala timp de 18 ani,la partaj fiica are dreptul la o suma mai mare din pretul apartamentului?
Daca pentru recuperarea unei sulte stabilita printr-o decizie judecatoreasca irevocabila apelez la un executor judecatoresc ,cum se calculeaza onorariul ,ce termen se da pentru achitarea sultei si daca nu plateste si se executa silit imobilul imi mai recuperez sulta?
doi soti au dobandit un apartament in timpul casatoriei.la divort sotul a fost evacuat din apartament pana la efectuarea partajului.apartamentul a fost dat in folosinta sotiei si copilului,iar sotul nu s-a mai interesat de nimic.s-a retras la parinti fara sa contribuie la nimic ,nici macar pensia alimentara pentru copil nu a platit-oCopilul a ramas in apartament dupa moartea mamei si a platit toate cheltuielile.Dupa 18 ani,tatal ii cere copilului partea lui ,adica o suma ce ar reprezenta jumatate din valoarea apartamentului.Poate sa intre cu ajutor politiei tatal in casa,doar pe baza contractului de vanzare - cumparare?
Ce poate sa faca copilul?Ce solutie are?
pentru un apartament in care amandoua partile au prin contractul de vanzare -cumparare cote egale de 1/2 si una din parti deschide partajul dupa 18 ani.Cine suporta cheltuielile doar partea care deschide partajul sau amandoua partile?Poate judecatorul sa decida sa se imparta cheltuielile cu partajul si expertul ?
La divortul parintilor mei ,din anul 1993,am ramas sa locuiesc cu mama in apartamentul cumparat in timpul casatoriei si nu s-a facut partajul bunurilor.Deoarece tatal era violent si betiv s-a mutat la parintii lui,neplatind pensie alimentara sau vreun impozit sau alte cheltuieli.Mama a decedat in anul 2003,iar la succesiune tatal nu a vrut sa-mi treaca partea lui din apartament,ramanand fiecare cu cota lui de 1/2 din apartament.Anul acesta ,indemnat de sora lui imi cere bani ,pentru partea lui sau sa bag chirasi si sa-i dau jumatate din bani.Ce pot sa fac in aceste conditii?
Daca un proces de partaj intre frati dureaza de 5 ani si acum a ajuns sa sa judece recursul la Curtea de Apel Bucuresti prima infatisare este pe 23 februarie.De cate ori se mai poate amana recursul la Curtea de Apel?
Intr-un proces de partaj dintre 5 frati :unul se judeca cu ceilalti 4 care sunt in indiviziune pentru mostenirea parinteasca .Procesul se judeca de 5 ani la 2 tribunale in provincie si acum au ajuns la Curtea deApel Bucuresti in recurs.Mai poate paratul sa deschida la alt tribunal acelasi proces de partaj,pentru ca nu-i convine sentinta si vrea tot fara sa-i despagubeasca pe ceilalti frati.