avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate georgetasolo

Activitate georgetasolo

Răspuns la discuția Procura iesire din tara minor
Am inteles. Atunci se modifica valabilitatea consimtamantului sau..... A fost un reportaj/stire si la TV in urma cu aprox o luna in aceasta privinta. Se spunea ca acest consimtamant facut in fata notarului s-ar face pt o perioada de 3 ani( nu ar fi nevoie de alt document pt fiecare iesire din tara ). Multumesc
Buna ziua. Aud zvonuri cum ca incepand cu data de 01.07.2016 la iesirea din tara cu un copil minor nu mai este nevoie de procura din partea celuilalt parinte. Fac referire la familiile divortate cu custodie comuna. Daca se poate as avea nevoie de ceva lamuriri in acest sens. Multumesc anticipat.
Buna seara. In 2010 tatal meu a vandut un autoturism facand contract de vanzare-cumparare si radiere de la financiar. Anul urmator a venit amenda pentru lipsa rovinieta. Am facut plangere catre politia Deva( aici este domiciliul celor care au cumaparat autoturismul) si am deschis proces. Am obtinut anularea amenzii. Acum dupa aproape 5 ani a venit o noua amenda. Cum pot proceda ca sa opresc acest stres? Alt proces? Problema acum este ca nu mai gasim actele in original ci doar copii dupa contract si dupa certificatul fiscal. Ce am in original sunt actele trimise de catre judecatorie( raspunsurile la procesul deschis ). Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Recuperare pensie alimentra
Cum se procedeaza cu executorul judecatoresc? Eu nu pot ramane in tara sau nu pot veni de cateori va dori ....nu stiu politia pentru declaratii sau ...
Da, am sentinta definitiva si irevocabila din sept.2012. El nu a mai platit de mai bine de un an si jumatate. Ideea este ca nu stiu daca are venituri, imi imaginez ca fiind recasatorit are. Bunuri sau proprietati in urma cu doi ani nu avea, nu cred ca are acum. Asa ca ce pot face?
Buna seara, vreau sa deschid proces pentru recuperarea pensiei alimentare neplatita. Deoarece eu si fica suntem stabilite intr_o tara membra U.E. avand acordul fodtului sot,as vrea sa stiu daca pot cere judecarea in lipsa.
Castig suficient sa am grija de fata. Ideea este ca nu a avut si nu are nimic de la tatal ei. Nu suna nu o cauta, i-am trimis mesaje sa ne vedem si nu a raspuns. Probabil ca aveti dreptate. O seara placuta.
In procura pe care o am de la el pentru a iesi din tara cu minora este mentionat faptul ca este valabila pana la majoratul copilului, aceasta avand acum 14 ani. Sa apelez la un executor judecatoresc.....nu cred ca are ce sa execute. Pot cere in plangerea penala judecarea in lipsa? Poate fi depus dosarul de o alta persoana decat eu sau poate fi trimis prin posta?
Buna ziua. Sunt divortata de 3 ani si 6 luni iar din toata aceasta perioada fostul sot a platit ficei noastre , pentru care avem custodie comuna, aproximativ jumatate din perioada. Acum suntem stabilite( eu si fica ) intr-o tara memba U.E. Am o procura de la fostul sot in care declara ca este de acord cu plecarea copilului si stabilirea ei aici precum si faptul ca este de acord ca eu sa deschid actiune in instanta prin care sa cer custodia exclusiva. As vrea sa recuperez banii pe care acesta nu i-a platit dar observ ca aproape ca nu se poate asa ceva. Ce sanse am si cum ar trebui sa procedez mai ales ca nu mai locuiesc in Romania? Pot cere judecarea in lipsa ( pentru a obtine custodia si obligarea acestuia la plata pensiei macar de acum inainte nu neaparat si cea neplatita)? Mentionez faptul ca in urma cu 2 luni am fost in tara am incercat sa luam legatura cu el dar nu ne-a raspuns. Am fost la parintii lui cu care am stat de vorba foarte bine, acestia spunandu-mi ca ma roaga sa nu ii fac probleme ca vor vorbi ei cu fostul sot( care inteleg ca locuieste intr-un alt oras si care a avut probleme financiare) si ca ii va trimite bani fetei, lasandu-mi datele de contact, adresa etc. Multumesc anticipat.
Tatal nu se ocupa de copil, nu trimite pensia in mod constant, cand o face trimite cat doreste, nu a cerut si nu are program de vizita, nu a venit in ultimul an la copil, nu suna, nu il intereseaza nimic.
Buna ziua,
am obtinut de la fostul sot, de care sunt divortata din sept.2012, procura prin care declara ca este de acord sa imi cedeze custodia exclusiva a fiicei mele minore,13 ani, in prezent noi avem custodie comuna, si ma imputerniceste sa fac toate demersurile necesare( el va parasi tara ), fara ca cineva sa se impotriveasca. Intrebarea mea , ce trebuie sa fac mai departe? Se va face o alta ancheta sociala? Care este procedura cea mai simpla si rapida ?
Multumesc