avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Activitate nic_dav

Activitate nic_dav

Buna seara,doctora de familie nu vrea sa imi dea nici un act la mana,spunandu-mi ca mi-a dat dr ginecolog.Nu este valabila scrisoarea medicului ginecolog?
Buna ziua,am urmatoarea problema: medicul ginecolog care imi supravegheaza sarcina mi-a redus programul de la 8 ore la 6 ore,asta se intampla in luna august.In momentul de fata sunt in prenatal, iar dupa atata timp m-au sunat de la serviciu cum ca trebuie sa aduc de la medicul de famiie scrisoare pt reducerea programului,altfel nu da drumul la dosar mai departe.Dr de fam mi-a spus ca nu tine de competenta ei sa imi dea scrisoare,mai ales ca dr ginecolog mi-a dat deja un act.De la resurse umane mi s-a mai spus ca daca nu obtin de la dr de fam acea scrisoare, sa depun o cerere prin care sa anulez scrisoarea medicala a medicului ginecolog.Care sunt consecintele,mai ales ca am fost pontata pe 6 ore?Va multumesc.
Buna ziua, as dori sa solicit reducerea programului la 6 ore,deoarece sunt insarcinata si e lipsa de personal,iar dpdv fizic ma simt epuizata.Cum pot sa beneficiez de reducerea programului?iar a doua problema este cum mi se va calcula indemnizatia pt crestere copil,daca aleg 85% din salariu,avand in vedere ca 6 luni am un salariu,iar 6 luni am un salariu mai mare?Va multumesc.
Buna ziua, la locul de munca sunt hartuita periodic de catre o colega.Intrebarea mea este unde ma pot adresa, mai ales ca sunt insarcinata?Va multumesc.
Răspuns la discuția concediu de odihna
21 zile.
Buna ziua, anul acesta am reinceput serviciul cu data de 1 martie(am revenit din crestere copil) si as dori sa stiu cate zile de concediu de odihna am dreptul, incepand cu data de 1 august?Va multumesc.

Buna seara, copilul meu s-a imbolnavit iar doctora mi-a prelungit concediul medical....numai ca sefa mea( lucrez la stat) mi-a spus ca nu imi mai accepta concediul medical si sa il anulez.Intrebarea mea este poate sa imi faca referat....sau vreun rau ?desi am depus la serviciu primul concediu medical s iurmeaza si al doilea.Va multumesc.
Buna seara,azi am fost sunata de pe un numar de telefon din Slovacia.era un barbat la tel care mi-a spus pe nume(numele de familie si prenume)si m-a intrebat daca mai sunt interesata de job(cand l-am intrebat de unde are datele mele,mi s-a spus ca nu poate sa imi spuna asa ceva).mentionez ca nu am aplicat niciodata pt un job in afara tarii,nu am intrat pe site-urile dubioase niciodata.singurele site-uri unde mi*am dat datele personale au fost best jobs,bizoo cu ani in urma.Intrebarea mea este unde pot sa reclam asa ceva?pt ca pana la urma este furt de date personale.
Va multumesc.
Buna ziua,am un copil de 1 an jumate(acum sunt in concediul pt crestere copil),intrebarea mea este daca raman insarcinata,dupa ce nasc mai primesc indemnizatia pentru crestere copil?.Va multumesc:)
Buna ziua, lucrez la o cresa din cadrul unei institutii publice, dar pe baza de proiect.ntretimp am ramas insarcinata, in momentul de fata sunt acasa in concediu decrestere copil.In luna aprilie 2015 copilul meu face un an iar eu vreau sa ma intorc.Problema este ca acet lucru nu se mai poate, asa mi-a spus sefa mea.AS dori sa stiu care este baza legala, avand in vedee ca sunt pe baza de proiect? Conform codului muncii am dreptul sa revin pe postl meu, dar nu stiu baza legala despre proecte.Va multumesc.5