avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate marian302

Activitate marian302

Răspuns la discuția Declaratie martor -proces penal
Asa ma gandeam si eu. nu am chef sa stau la povesti si la barfe acolo.
Am intrebat lucrul asta pt ca m-a tot amenintat procurorul cu marturie mincinoasa.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Buna ziua,
as avea si eu nevoie de sfatul unui avocat .
pe scurt : maine sunt chemat la tribunal ca martor pt fond. am dat declaratie in ianuarie la parchet in cursul urmaririi penale . nu cunosteam imprejurarile in care invinuitii au comis faptele , nu stiam de ce eram chemat , ma rog, am spus ca nu stiam si atat.
In schimb , acum cateva luni m-am intalnit cu fratele unui inculpat care a fost condamnat si mi-a spus mai multe despre ce au facut. celalat pt care sunt chemat e arestat in lipsa. ce vreau sa va intreb :
eu ce declar maine ? ce stiam cand au declarat la parchet
sau fac o paranteza si spun si ce mi-a zis ala ?
Buna ziua ,
as dori si eu cateva sfaturi in legatura cu inmatricularea unui autoturism .
am cumparat o masina sambata printr-un contract scris de mana de la o persoana sa zicem Z. aceasta a cumparat-o de la alta persoana Y ,care la randul ei a cumparat-o de la persoana X. Am primit toate actele masinii . Pe cartea de identitate este trecut proprietar persoana x . am contract de vc intre x si y ,certificat fiscal de la x , fisa inmatriculare vizata de ambele parti.Apoi cvc intre y si z , certif . fiscal de la y , fisa de inmatriculare vizata doar de catre directia locala de taxe si impozite de unde are domiciliul y. Domnul Z nu a inregistrat-o fiscal . Se poate scoate din schema persoana z ? . cu care ar trebui sa fac cvc dintre x si y pentru a-mi fi mai usor s-o inmatriculez ? cu y am reusit sa iau legatura , z nu raspunde la telefon
Răspuns la discuția fapta penala ??
nu mai suportam batjocura si persiflarea din partea primarului si a subalternilor . legea e lege pentru toata lumea . trebuie sa raspunda cineva pentru abuzurile astea . doresc sa formulez o plangere penala si vreau sa stiu ce infractiuni au fost comise . poate n-au fost comise ca nu s-a cauzat niciun prejudiciu , dar tentativa tot persista . Pt motivele astea va rog sa-mi spuneti daca ar fi indicata o plangere la parchet . Va multumesc
Răspuns la discuția fapta penala ??
dar nu s-a prescris nimic . astazi am fost la notar pentru inceperea dezbaterii succesiunii . vineri a trimis prin posta anexa impreuna cu hotararea din 2000 . stia destul de bine ca detinem o alta hotarare data tot de prefectura ca urmare a deciziei tribunalului.(cea din 2004) deci acum s-a produs falsul , incercarea de a ingreuna sau zadarnici dezbaterea succesiunii
Discuție fapta penala ??
Buna seara ,
v-as ruga sa-mi spuneti daca pentru urmatoarea situatie este savarsita vreo infractiune pedepsita de codul penal ?
mama mea a procedat la dezbaterea succesiunii pt a obtine certificatul de mostenitor.ea fiind unicul mostenitor al defunctului,bunicul meu.
pentru aceasta era nevoie ca primaria sa ne elibereze anexa 24.
nu ne-a eliberat-o personal , insa jurista a trimis-o prin posta la notar . pe langa anexa mai era si o hotarare a prefecturii judetului , din anul 2000 prin care dispunea modificarea titului de proprietate prin adaugarea unui al doilea proprietar, mai exact din totalul de 9,5 ha ,ramaneam cu 7,25 ha iar restul de 2,25 revea celuilalt (nepot al defunctului ).
jurista ne-a trimis o adeverinta cum ca mama mea ar mosteni decat 7,5 ha .
insa noi avem acasa o decizie a tribunalului din 2002 ca urmare a contestatiei deciziei din 2000 prin care avem castig de cauza .
pe langa astea avem o alta hotarare tot a prefecturii prin care ni se inapoiaza diferenta de 2,25 ha , astfel ca ramanem cu suprafata de 9,5 ha , iar ulterior se elibereaza titlul de proprietate tot cu suprafata totala de 9,5 ha .(astea in 2004 )
putem s-o dam in judecata pe respectiva jurista pt greseala facuta ? Greseala a facut-o cu rea-intentie pt ca nu e prima data cand face acest lucru doar ca n-am luat atitudine pana acum .
multumesc pentru raspuns . mama mea este singurul mostenitor . am scos anexa 24 de la primarie , respectiv fisa fiscala . maine o sa mearga la notar si speram sa rezolve pana vineri . dorim sa vindem un teren si asteptam certificatul de mostenitor
buna seara ,
in cat timp se elibereaza certificatul de mostenitor de catre notar? cateva zile sau saptamani ?
mentionez ca persoana care vrea sa procedeze la dezbaterea succesiunii notariale este singurul mostenitor .
tribunal. cerere de reabilitare.
buna ziua ,
pt a putea vinde un teren intabulat in titlul de proprietate , care sunt pasii care trebuiesc urmati ?
mentionez ca pe titlul de proprietate este titular bunicul meu care a decedat acum 10 ani , iar singurul mostenitor de drep este mama mea fiind unicul copil .
precizez ca terenul pe care dorim sa-l vindem nu are carte funciara insa pozitia si suprafata acestuia figureaza in titlul de proprietate .
presupun ca mama mea este mostenitor tacit din moment ce nimeni nu a contestat titlul de proprietate in termen de 6 luni de la decesul acesteia.
va multumesc .