avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 871 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai-Daniel

Activitate Mihai-Daniel

Multumesc mult. Ma puteti ajuta cu ceva norme legale pe care sa sustin nota de fundamentare catre conducere?
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o opinie juridica privind o speta de care m-am lovit si nu stiu cum poate fi remediata.
O societate comerciala incheie un contract de servicii pe numele unui brand cu o institutie publica. La momentul facturarii isi da seama ca a gresit si emite factura, conform normelor legale, pe numele societatii cu adresa sediului social, CUI, nr. registru. Revine cu notificare si informeaza ca s-a incheiat contractul pe numele unui brand si solicita act aditional cu modificarea partilor contractuale pe denumirea firmei.
Intrebare: Poate fi achitata/achitate facturile emise pe numele brand-ului fara adresa/cu adresa firmei, fara CUI/CUI-ul firmei in mod legal?
Din Codul fiscal eu am gasit ca factura trebuie sa contina numele, CUI-ul adresa, date de colectare TVA etc. Poate fi asimilat brand-ul cu societatea comerciala? In baza carei prevederi legale??
O alta problema o am ca societatea comerciala respectiva este actionar majoritar la alte doua societati (conform unui certificat constatator emis de Registrul comertului) pe care vrea sa le asimileze ca fiind ale aceluiasi brand. Se poate face acest lucru legal? In baza carei norme?Contractul de folosire al brand-ului este incheiat doar pe societatea "mama" care este actionara la celelalte societati., nu si pe societatile la care este actionar.. In contractul cu institutia publica nu se face nici o referire la celelalte societati ci doar la brand.
Intrebare: Se pot achita facturile de la celelalte societati in baza premisei de actionar majoritar al societatii "mama", adica pot fi asimilate ca firme sub acelasi brand, chiar daca nu sunt prinse in vreun contract?
Multumesc de raspunsuri anticipat.
Buna ziua, m-am lovit de o problema noua, in urma revenirii unui salariat pe postul detinut anterior au trebuit platite si drepturile salariale, conform hotararii judecatoresti. La calculul drepturilor salariale indexate am pastrat si deducerea personala pentru fiecare luna in parte, iar acum cineva care intretine softul de contabilitate mi-a spus ca am gresit si nu trebuia sa bag deducere personala la hotarari judecatoresti. In calculul drepturilor salariale de pe ultimele 13 luni se mai aplica deducerea personala sau nu?
NB. Functia de baza este in societatea noastra. Salariatul nu are alt loc de munca.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Registrul unic de control
Va multumesc
Răspuns la discuția Registrul unic de control
Multumesc.
Buna ziua, stie cineva daca la schimbarea formei juridice este nevoie de schimbarea Registrului Unic de Control?
Am fost pana pe 27.02.2018 SRL-D si conform prevederilor legale la 3 ani se pierde forma de debutant. Prin urmare am predat vechiul Certificat de inregistrare la Registrul Comertului, cu toate formele legale de schimbare a formei juridice si am primit altul nou cu forma juridica schimbata in SRL, dar cu aceleasi date de identificare inclusiv CUI si Nr. de ordine din Reg. Com. (cum se spune pe scurt J-ul).
Acum trebuie sa schimb si Registrul Unic de Control?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Carnete CEC
Multumesc de raspuns.
Discuție Carnete CEC
Buna ziua, dupa atatea discutii despre OUG 156/2007 privind despagubirile posesorilor de carnete CEC pentru achizitionarea de autoturisme m-am trezit si eu ca am in casa mai multe carnete CEC, dar din pacate doar cu dobanda, cu dobanda si castiguri si cu depunere pe termen care nu le regasesc in nici o norma legala pentru a fi recuperate valorile acestora.
Exista vreo lege care sa dea dreptul recuperarii sumelor sau prin valori fixe stabilite de lege, din carnetele respective? Trebuie sa imi iau adio de la sumele de bani depuse la CEC?
Daca exista vreo forma legala de recuperare, cum trebuie procedat?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Specialitate militara
Buna seara, ne puteti indica si un site, ceva care afiseaza public respectiva Dispozitie?
Din pacate Google nu e chiar atat de "destept" pe cat il credem ;) la o cautare banala dupa denumire e clar ca a gasit doar acest forum nu si dispozitia in cauza. Daca nu ma insel eu, "S"-15 e tocmai indicativ secret si e normal sa nu stie Google din astea. Daca ma insel poate ne puteti oferi o adresa unde putem citi dispozitia.
Cu multumiri anticipate.
Răspuns la discuția Bunuri scoase din firma lichidata
Buna ziua, inseamna ca nu exista nici o forma legala sa introduci bunuri de la o persoana fizica la o persoana juridica, daca nu spune nici un contabil nimic?!?!
Inseamna ca va trebui sa folosesc obiectele ca fiind personale iar cand se vor defecta nu pot sa le repar pe cheltuiala firmei #-o :">