avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2148 soluții astăzi
Forum Activitate peiudanut

Activitate peiudanut

Răspuns la discuția succesiune bunici!!
Multumesc
Bunica a decedat in 2016,acum trebuie sa vad de unde iau certificatul de deces al bunicului
In legatura cu impartirea ,unchiul meu cu unul dintre fii locuieste in momentul de fata acolo ,in casa lor ,in partea stanga a curti ,casa bunicilor (a mea ) este in partea dreapta si e trecuta ca si anexa in acte ,curtea fiind destul de mare (900 metri) .
Copia dupa certificatul de deces al bunicului trebuie luata de la Primaria comunei?
Buna ziua
Trebuie sa fac succesiune dupa bunicul meu ,in zona Moldovei ,problema este ca am doar Titlul de proprietate si niste chitante pe care le-am gasit la bunica mea in anul 2016 ,dupa decesul ei ,numai ca actul de proprietate este pe numele bunicului (decedat prin 1997-1998) ,mosteriea trebuie sa se imparta la 3 adica unchiul meu ,mama mea (decedata 2017 ,sunt unic mostenitor) ,unchiul mai mare al mamei (decedat 1992, 1 mostenitor care nu vrea mostenirea ),Acum pe propritate locuieste unchiul meu ,intr-o casa, iar veche casa a bunicilor este a mea,cand ajung pe acolo ,in rest e inchisa (sunt 2 case in acceasi curte de 900 metri )
Intrebarea este care sunt pasi de urmat pentru intrarea in legalitate ?
Răspuns la discuția Expertiza juridică cadastrala
Se pare că cei de la OCPI ,nu acceptă expertiza cadastrala din instanta ,trebuie făcut un alt ,,cadastru " !!!
Răspuns la discuția Expertiza juridică cadastrala
Se pare că cei de la OCPI ,nu acceptă expertiza cadastrala din instanta ,trebuie făcut un alt ,,cadastru " !!!
Răspuns la discuția Expertiza juridică cadastrala
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulțumesc ,pentru răspuns ,doamna avocat
Salut
Am câștigat un proces ,(actiune in constatare) pe un imobil , in care judecătoria a trimis un expert cadastru.Expertiza a fost luată în considerare (cu măsurătorile și localizarea terenului +expertiza pe construcție ) .
Întrebarea mea este : pot cere autentificarea expertizei fără să mai apelez la Oficiul pentru Cadastru (OCPI deja a avizat.o pentru instanta)
Buna ziua
Daca ma poate cineva ajuta cu urmatoarea informatie :care este perioada maxima a actiunii unui antecontract de vanzare cumparare
Buna ziua
Pot vinde drepturile litigioase pe casa bunicilor,mentionez ca sunt singurul mostenitor (unicul nepot,tatal si bunicii decedati) calitate data de certificat de mostenitor.imobilul este in litigiu pentru ca a fost cumparat in 1950 cu chitanta de mana ,insa din 1952 s.a platit impozit la primaria sector 5
bunicii au cumparat un teren in 1950,numai ca actul de vanzare cumparare nu a fost trecut prin notariat , trecut la primarie in 1952 ,cu casa(conform istoric dat de Taxe si impozite si Primaria Generala Bucuresti) ,am dat in judecata Statul Roman ,cei care au vandut buniciilor au decedat (conform evidenta populatiei) , iar instanta imi spune ca nu are calitate procesuala. Ma puteti ajuta cu o idee sau cu ce ar trebui sa fac mai departe ,pentru ca dupa aproape 2 ani sunt la fel ca la inceput si am ramas in pana de idee
Răspuns la discuția mostenire uzucapiune cu accesiune
ba da ,dar ea spune ca sunt complete ,deci ar trebui sa ma bage pe sedinta comuna , in plus prima dezinvestire(respingere) a dosarului s-a facut din cauza ca trebuia sa aduc o adeverinta de la patrimoniu in 10 zile ,iar primaria o da in 30+ (35 in cazul meu) ,la contestatie am fost fara avocata