avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 958 soluții astăzi
Forum Activitate janinam

Activitate janinam

Răspuns la discuția = ADMITERE INM 2008 =
AVLIL a scris:

Eu nu vad cum e posibil sa-ti pierzi constiinta sau valorile de viata pentru ca inveti la un examen... oricare ar fi el!

Referitor la Florin, unde vezi tu asa dezavantaj la notari? Ca sa stiu si eu... Ca eu vad numai avantaje, daca stii ceva drept: venituri medii nete 3000 de euro lunar, raspundere aproape zero, o profesie bine organizata si aparata... Care ar fi problemele? Ca gasesti un post de stagiar mai greu? Poti intra si fara stagiatura, daca ai avut functii juridice nu mai stiu cat timp... ;)
Stai si completezi chestii pe niste fituici standard; nu muncesti prea mult, nu stii ce-l intereseaza pe client, ca nu e problema ta si nu raspunzi legal daca nu tii cont de ceea ce vrea el... Actele ti le face un secretar sau un jurist angajat... Sau mai multi...
Ai bani ca sa-ti cumperi o vila in Bucuresti...
Ai timp liber cat vrei tu, nu te intreaba nimeni cat timp ai program cu publicul, chiar daca faci un serviciu de interes public...
Sunt notari care au 3-5 ore pe zi, nici nu-s la birou tot timpul asta...
Majoritatea notarilor nu muncesc mai mult decat programul cu publicul... deci sa nu credem ca ai batai de cap dupa ce pleaca lumea...
Coordonezi activitatea unor juristi si unor agenti procedurali... asta e esenta!

Cu cata usurinta vorbiti, domnisoara avocat.=D>
Oricum va apreciez raspunsurile pe care le-ati dat pana acum.:luck:
la notar
Răspuns la discuția Examen Notar
vezi www.cnpb.ro
vezi art.2 alin.2 din Legea nr.248/2005 privind regimul liberei circulatii a cetatenilor romani in strainatate.
in speta este vorba de o declaratie autentificata de un notar public ( nu este vorba despre procura)
Răspuns la discuția mostenire?
"mostenitorii asiguratului culeg indemnizatia de asigurare nu in calitate de mostenitori, ci in aceea de terti beneficiari." (T.S. s.civ.,dec.nr.1070/1983, nepublicata)
Răspuns la discuția mostenire?
copiii au cote egale ( nu conteaza ca este unul din prima casatorie si celalalt din a doua).
fiecare cate 3/8 din masa succesorala (bunuri mobile/imobile)
Răspuns la discuția mostenire?
Succesiunea def. asupra cotei parti indivize de 1/2.Restul cotei 1/2 apartine sotiei conf.art.30 din C.fam.

sotia supravietuitoare - cota parte indiviza de 1/4 din 1/2 , respectiv 2/8 .
copiii impreuna 3/4 din 1/2, fiecare cate 3/8 din masa succesorala
Răspuns la discuția Act semnat in alb
In afara celor prezentate in mes anterior, succesibilii semneaza in fata notarului Incheierea finala prin care notarul public dispune emiterea unui Certificat de mostenitor. Acest document (incheierea ) se intocmeste in 2(doua)exemplare si ramane in arhiva biroului notarial la Dosarul succesoral al defunctului.



tu faci niste confuzii grave asa ca nu mai insist
[/quot
;)]citeste, totusi, legea nr.7/1996 si poate vei intelege .....:)):)):))
Răspuns la discuția deschidere succesiune
in fct.de ultimul domiciliu al defunctului. Este vorba despre competenta teritoriala .