avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 380 soluții astăzi
Forum Activitate ionionescu2

Activitate ionionescu2

Buna dimineata,

as dori sa stiu care este exact procesul/ procedura de schimbare a unui contract Enel din Pj in Pf, si daca se poate face asta fara a sta la ghiseu. Nu de alta dar formularul care il au ei, este cam ambiguu. A mai facut cineva asta ?
Răspuns la discuția Factura rosie lipsa
Ceva e putred in danemarca dar e si mai putred in romania.

1. Conform spuselor de aici, in depozit poate intra oricine, oricum, oricand. Nu are nevoie de camere, de legitimatii de control si de alte asemenea. Sunt curios, daca pentur iesiri se intampla o asemenea dilema, pai si un “livrator” poate face aceiasi schema, adica sa spuna ca trimis marfa in depozit, dar nu mai are actele si e doar cuvantul furnizorului impotriva depozitului. Interesant.
2. Orice persoana poate lua marfa din depozit cum doreste, orice cantitate, chiar daca are acte.
3. Camerele video sunt de fapt niste sperietori de ciori moderne. Sunt puse acolo doar pentru cine intelege.
4. Daca nu exista acte, nu putem face dovada a nimic, nici macar daca am presupune ca am avea proba video, care atesta persoana la locul si ora respectiva. Conforma acestei logici, orice bucata de hartie poate atesta orice, despre oricine, chiar daca eu pot demonstra contrariul. Mai concret, daca eu vin si declar la politie pe o hartie ordinara, ca X-ulescu a furat o masina din fata blocului, desi pe camere nu apare nimic din ceea ce spun eu, hartia este o dovada clara a spuselor mele si merge ca atare, ba chiar instanta aproba hartia si nu dovada video. Presupun ca acest lucru certifica situatia cazului Tundrea.
Răspuns la discuția Factura rosie lipsa
dar camere video nu exista deloc ? nici la depozit ? nici la distribuitor ? nici la persoana care a incasat ? totul se face in plin intuneric ?
este o procedura standard. vi se pare anormal tocmai cand cineva respecta legea. eu cred ca este suficienta adresa bnr si nu este nimic anormal in aceasta practica. ni se pare anormal insa cand normalul se manifesta pentru ca nu suntem obisnuiti cu el.
Răspuns la discuția Factura telefonie neplatita
s-ar putea sa va faca retinere din salariu mai mult ca sigur.
nu inteleg de ce nu ati platit atunci factura respectiva. trenati singur o situatie de mai bine de 5 ani.
cu oglinda am inteles-o. e doar inca un obiect.
ce nu am inteles insa e daca le-ati spus politistilor, si de bataie.
Răspuns la discuția Abuz firma recuperari- ajutor!
nu am zis nimic de reavointa.
banuiesc ca recuperatorii ii spun si ce numar de zile de intarziere are pentru acel produs.
banuiesc de asemenea ca banca respectiva are un departament de relatii cu clientii unde puteti cere informatii.
puteti depune o reclamatie in banca respectiva si sunt obligati sa va raspunda, conform legii.
daca nu reusiti sa ajungeti la un consens pe aceasta cale, apelati la un avocat.
Răspuns la discuția Abuz firma recuperari- ajutor!
atentie la detalii.
va citez... este un card de cumparaturi.

sa intelegem deci cateva aspecte in acest caz.
1. tatal dvs nu stie sa il foloseasca.
2. tatal a platit doar suma minima din extras, si nu suma totala.
3. posibil a retras bani de pe card, ceea ce inseamna o alta dobanda.
4. cereti extrasele respectiv desfasuratorul platilor.
5. daca a ajuns la mana unei firme de recuperari, inseamna ca intarzierile sunt mari.
6. 30/40 de lei din 3000 de lei nu acopera in cazul unui card de credit decat suma minima.
7. aveti oricand la indemana banca si relatii cu clienti in cazul bancii, de ce nu ati apelat la ei si ati asteptat sa va sune recuperatorii ?
asteptam mai multe lamuriri din partea doamnei. de exemplu eu as intreba de schimbarea adresei. ca exista si aceasta posibilitate. eu vad aici ca doamna a vrut sa plateasca, insa datoria era cesionata deja firmei de recuperari. doamna banuieste ca s-a prescris datoria, insa trebuie sa stim daca debitorul a epuizat toate caile de atac.
nu este nici o intidimare. aveti de la banca o hartie scrisa in acest sens ? o dovada? o scrisoare prin care anunta ca nu mai aveti datorii? cum faceti dvs achitarea datoriei ?

daca banca a vandut creanta catre firma de recuperari e foarte posibil ca in datele bancii sa nu mai figurati cu intarzieri.