avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate kozmaalina

Activitate kozmaalina

Va multumesc
Răspuns la discuția Legea 192/2015
Va multumesc
Răspuns la discuția Reabilitarea pedepsei din cazier
Va multumesc mult.
Buna ziua
Va rog sa imi spuneti ce procedura trebuie sa urmam pentru stergerea unei condamnari penale cu suspendare din cazier.

Va Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca legea ce prevede recalcularea pensiilor cu grupa de munca este in vigoare.

Va Multumesc.
Sotul meu a avut un accident rutier ,soldat cu o victima, care a decedat.
In octombrie 2012 a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu suspendare
si 2 ani de supravegere conform ART. 178 aliniat 2 COD PENAL.

Va rog frumos sa imi spuneti daca in urma noilor schimbari ale codului penal
se aplica cumva vreo modificare a pedepsei pe care o executa.

VA MULTUMESC MULT

Ce se poate intampla ,daca nu mai am posibilitatea de a achita integral ratele lunare?In fiecare luna depunem doar 150 euro,fata de 380 euro cat e rata.
Ce masuri poate lua banca inpotriva noastra? Are dreptul sa puna sechestru pe toate bunurile detinute de noi si pe tot venitul nostru?CE putem face ?

VA MULTUMESC



:((

BUNA ZIUA.A-si dorii daca se poate, sa ne explicati ce implica aceasta sentinta pt. sotul meu.Am inteles ca recursul a fost respins dar nu inteleg ce prevede articolul mai jos mentionat.
Solutie: În baza art. 385 ind.15 pct. 1 lit.b) C. proc. pen. respinge ca nefondate recursurile declarate de părţile civile V.A.L., V.L.A. şi V.A.L. şi asigurătorul de răspundere civilă S.C. A. R. A. V. I. G. S.A. împotriva sentinţei penale nr. 1106 din 25 aprilie 2012 pronunţată de Judecătoria Arad în dosarul nr. 19677/55/2011 din 14.12.2011. În temeiul art. 192 alin. 2 C. proc.pen. obligă pe fiecare din cei 4 recurenţi la plata sumei de 100 lei cheltuieli judiciare către stat în recurs. DEFINITIVÃ.
VA MULTUMESC .
BUNA ZIUA.

Sotul meu a fost condamnat ,la o pedeapsa de doi ani cu suspendare si doi ani de supraveghere ,in urma unui accident rutier ,soldat cu decesul victimei.
In sentinta provizorie sunt prevazute urmatoarele articole:art.71 cod penal este interzisa exercitarea drepturilor prevazute in art.64 a,b cod penal,cu exceptia dreptului de a alege.
Ati pute sa ne spuneti daca aceasta sentinta implica automat anularea permisului de conducere sau doar suspendarea lui?

VA MULTUMIM