avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1995 soluții astăzi
Forum Activitate rudolf_6200

Activitate rudolf_6200

Contractul de asigurare este pe numele sotului, dar eu am circulat cu masina. Acum, trebuie sa completez un aviz de dauna in care mi se cer date personale precum numele parintilor, profesia, unde lucrez si de cat timp… asta pe langa cnp serie si nr buletin. Mi se cere sa completez integral, sub amenintarea legii.
Consimtamantul privind prelucrarea datelor este… obligatoriu? Atunci, de ce se mai numeste consimtamant? Am o problema cu o firma de asigurari, care imi conditioneaza despagubirea, de furnizarea unor date extrem de personale.
Consimtamantul privind prelucrarea datelor personale este... obligatoriu? Atunci, de ce se mai numeste consimtamant? Nu am gasit nicaieri ce se intampla daca nu imi dau consimtamantul, numai despre ce se intampla dupa ce mi-l dau. Am o problema cu o firma de asigurare, care imi conditioneaza despagubirea de furnizarea unor date extrem de personale.
In ce articol din lege este precizat in ce conditii pot sa NU imi dau consimtamantul privind prelucrarea datelor cu caracter personal? Am cautat, dar ce am gasit este despre ce se intampla DUPA ce imi dau consimtamantul. Am o problema cu o firma de asigurari, care imi conditioneaza aprobarea despagubirii, de furnizarea unor date cu caracter extrem de personal.
Detin o casa in oras, cu o suprafata utila de 130 mp, jumatate inchiriata. Mi s-a stabilit impozitul de 2000 lei (doua mii de lei) pe an. Nu e cam mult??
Multumesc frumos pentru raspuns. In cererea catre angajator, privind situatia platilor, este necesar sa precizez legea in baza careia fac cererea?
In primul rand, multumesc pentru raspuns.
Nu am depus o simpla cerere, ci am depus hotararea judecatoreasca de stabilire a pensiei de intretinere minor, in care se precizeaza procentul de 15% pe care trebuie sa-l retina din salariu. Si pentru celalalt copil , din cealalta casatorie, s-a procedat la fel.
Buna ziua,
Din momentul in care am depus cererea pentru pensie de intretinere a copilului la judecatorie si pana in momentul in care am depus hotararea judecatoreasca la sediul firmei sotului meu, a trecut un an.
Dupa aceea, firma a inceput sa livreze banii in cont, cu exceptia a 2 luni cand a gresit si a trimis banii aiurea. Cand i-am sesizat greseala, contabilul mi-a spus ca acesti bani se vor adauga la cei pe care trebuie sa-i dea din urma.
Acum mi-a zis ca nu mai are de recuperat din urma si a ajuns cu pensia de intretinere la zi. Trebuie sa-l cred pe cuvant? Cum pot sti daca a calculat corect? Exista vreo cere pe care pot sa i-o fac in acest sens?
Buna ziua,
Din momentul in care am depus cererea pentru pensie de intretinere a copilului la judecatorie si pana in momentul in care am depus hotararea judecatoreasca la sediul firmei sotului meu, a trecut un an.
Dupa aceea, firma a inceput sa livreze banii in cont, cu exceptia a 2 luni cand a gresit si a trimis banii aiurea. Cand i-am sesizat greseala, contabilul mi-a spus ca acesti bani se vor adauga la cei pe care trebuie sa-i dea din urma.
Acum mi-a zis ca nu mai are de recuperat din urma si a ajuns cu pensia de intretinere la zi. Trebuie sa-l cred pe cuvant? Cum pot sti daca a calculat corect? Exista vreo cere pe care pot sa i-o fac in acest sens?
Am facut reclamatie la ANPC si i-a dat o amenda de 200 de lei. Dar cu mine cum ramane?