avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate sorinel11

Activitate sorinel11

Discuție Alocatie copil
Buna ziua,am o problema:alocatia de stat al fetitei mele de42 ron ii ia fosta sotie pe card.Mentionez ca sunt divortat si fetita e in custodia mea si locuieste cu mine.Ce acte imi trebuie ca sa trec alocatia fetitei pe numele meu sa o primesc direct eu prin posta si unde trebuie sa depun actele?Va multumesc.
Daca am terminat scoala postliceala de specialitate-Finante,contabilitate,administrativ-Roman in specialitatea prognoza evidenta mai am nevoie de atestat de la primarie pentru a ocupa functia de administrator in tro asociatie de propietari?Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort prin acord
da avem o fetita si am cerut cresterea decomun acord al copilului
Buna ziua,am introdus divort sotiei mele si am primit acasa o instiintare sa depun la dosar inscrisuri si marori.Mentionez ca fasta este deacord cu divortul si as dori sa stiu daca da o declaratie ca este deacord cu divortul cum trebuie procedat si daca declaratia ei trebue legalizata la notar.Va multumesc.
Răspuns la discuția Divort
Am precizat ca noi nu mai traim impreuna de doi ani mai precis din 27 ianuarie 2012 atunci si a luat lucrurile si a plecat
Discuție Divort
Buna ziua,acum doua saptamani am introdus cerere de divortpe care am redactat-o in urmatorul fel:Subsemnatul Bejan Marius Sorin,domiciliat in loc.Roman,
Str.Gloriei, bl.2A,sc.C,ap.60,jud.Neamt solicit desfacerea
casatoriei de Bejan Petronela Luiza cu domiciul in loc.Roman,
Str.Gloriei, bl.2A,sc.C,ap.60,jud.Neamt.
Data si locul inchieirii casatoriei:22 septembrie 2007 inregistrat
in loc.Roman jud. Neamt.
Mentionez ca avem o fetinta in varsta de 6 ani pe nume Bejan
Sorina Mihaela nascuta la data de 21 noiembrie 2007.
Domiciliul unde locuiesc este in apartamentul mamei mele
Bejan Georgeta cu acelasi domiciliu.
Motivul solicitarii divortului este urmatorul:datorita faptului ca noi ne-am despartit din 27 ianuarie 2012,doresc divortul pe motiv
de nepotrivire de caracter.De asemeni solocit cresterea de comun acord a fetitei noastre ,revenirea la numele de dinainte de casatorie a fostei sotii,si interzicerea de a mai avea acces in casa mamei mele fara acordul meu sau al mamei mele. Nu solicit nici un fel de cheltuieli de judecata.
Ieri am primit de la judecatorie o comunicare adresa cu urmatoarea mentiune:Inlegatura cu dosarul avand datele de identificare de mai sus in calitate reclamant va comunicam ca in termen de 10zile de la primireprezentei comunicari sub actiunea anularii cereri aveti de indeplinit obligatiile de mai jos:
Obligatia de a indicaurmatoarele:aratarea dovezilor pe care se sprijina fiecare capat de cerere iar ptr martori numele si adresa de domiciliu/resedinta;
Depuneti documentele solicitate si inscrisurile doveditoare intr-un exemplar ptr instanta si cite un exemplarptr fiecare parte cf.art. 150 NCPC.
Mentionez ca am pus intrei exmplare certificat casatorie original plus doua copiii,copii bulentin,copii certificat nastere copil,cerere divort .taxa timbru 200lei toate intrei exemplare.VA rog sa ma ajutati sa inteleg ce mai trebuie depus la dosar ptr ami accepta cererea de divort.VA multumesc mult.
Bnua ziua,am si eu o intrebare.Sunt despartit in fapt de fosta sotie dar inca suntem casatoriti in acte.Noi nu mai traim impreuna din luna ianuarie 2012.In acest timp ea sa combinat cu alt barbat in urma caruia a rezultat un copil pe care ea la parasit in spital dindul spre adoptie.Eu am fost trecut in certificatul de nastere al copilului ca fiind tatal lui.Cei de la asistenta sociala au zis ca am fost trecut automat ca tata datorita faptului ca nu suntem despartiti legitim.Va rog sami spuneti si mie legea care specifica acest lucru ca eu sa fiu trecut ca fiind tata a unui copil care nu este al meu.specific ca persoana cu care a facut copilu nu a recunosc copilu.
Răspuns la discuția Divort
dar fara avocat nu se poate divorta de comun acord
?
va multumesc.
Răspuns la discuția Divort
nu am cum sa merg la notar ca am o fetita cu fostasi am inteles ca si in instanta e la fel dar vreau sa fiu sigur.Multumesc ptr sfat.
Discuție Divort
Buna ziua.Cat costa un divort la tribunal de comun acord si in cat timp se rezolva?