avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate jbertinik

Activitate jbertinik

Buna ziua,

Sa inteleg ca aceasta lege se aplica doar farmacistilor sau tuturor celor care presteaza in sistemul sanitar. Intreb acest lucru, deoarece si asistentii medicali, angajati in spitale si clinici ca PFA, ar trebui sa beneficieze de aceasta amnistie. Am facut un memoriu la ANAF in care aduc dovezi de reconsiderare a activitatii si de anulare a datoriilor, dar nu am primit nici un raspuns, ba mai mult am fost sunata si mustrata de o doamna director pe aceasta tema. Mi s-a spus ca mi s-a facut un serviciu imens ca am fost angajata asa si ca ce imi trebuie sa ma plang, sa merg la ei si sa fac esalonare de plata sa platesc datoriile. Cand am incercat sa-i explic ca un asistent medical nu poate functiona ca liber profesionist intr-un spital, ca nu ia decizii de capul lui si ca este tot timpul subordonat si ca nu-si poate face singur programul,ca e munca, continua, mi-a inchis telefonul. Eu ce sa mai inteleg? Poate exista o alta cale de rezolvare ca nu mi-as dori sa ajung in instanta. Multumesc.
Buna seara,

Am avut o descoperire de cont, la un card de salarii in baza unui contract de PFA, in anul 2010. Am platit de fiecare data suma necesara, dar in urma datoriilor acumulate la Finante, din 2011, pe acest cont s-a pus proprire de la anaf. Am platit si atunci in ceva cont special.Trei luni mai tarziu, am nascut si nu am mai putut achita la timp. In urma a trei restante, OTP Factoring spune ca au preluat de la banca OTP creditul meu, fapt pe care aveam sa-l aflu dupa alte cateva luni, de la un domn care a sunat si a amenintat toata familia mea. A venit la adresa unde stau sa faca o verificare, cica, lucru pe care l-a si vazut, ca stau in chirie, ca am copilul mic, ca nu pot achita nici o suma. Creditul era in valoare de 15000 RON, iar el la cateva luni imi spune ca am de achitat suma de 18500 RON. L-am rugat sa-mi arate un contract, o hartie, ceva care sa arate ca reprezinta banca si ca au preluat creditul. NU am semnat nimic cu aceasta firma si chiar i-am invitat sa se intereseze la Finante de situatia mea financiara, dar au raspuns ca asta implica niste costuri suplimentare, care ar putea mari suma datorata. Astazi insa primesc notificare de la ING BANK ca mi s-a pus poprire pe cont pentru o suma de 21250 RON. Am verificat si cardul de la Banca Transilvania in care intra alocatia si stimulentul fetitei mele, si aflu cu stupoare ca si acesta e blocat. Si acum intrebarile?
1. E corect ca aceasta firma sa faca acest lucru, neavand nici o semnatura din partea mea cum ca recunosc sumele descrise mai sus?
2. Cu ce drept se face o executare silita pe venituri care nu pot fi poprite? Ei nu au obligatia sa afle sursa veniturilor inainte de a te executa? Si nu ar fi trebuit sa fiu instiintata de executorul judecatoresc de acest fapt, inainte de executare?
3. Cum pot face contestatie la acest fapt, sau pot cere executorului judecatoresc informatii despre dosarul meu? Citeam undeva ca in cazul contestatiei la executare pe langa taxa de timbru se percep alte taxe. Despre ce taxe e vorba, daca ele exista?
Multumesc.
Răspuns la discuția Insolventa PFI
Nu intru in polemica cu PFA si PFI. Desi in certificatul de inregistrare sunt trecuta cu PFI, contabilitatea sunt obligata sa o tin in partida simpla ca la PFA. Probabil ca intre timp s-a abrogat LEGE nr. 300 din 28 iunie 2004 si am devenit toti PFA. Oricum, ideea era sa primesc un raspuns la cum sa scap de datoriile acumulate la stat prin insolventa PFA. Si daca in procedura la datorii se includ si cele 2 credite pe care momentan nu le mai pot achita. Cu stima.
Răspuns la discuția Ajutor completare 392B
Din cate stiu eu nu.
Răspuns la discuția Insolventa PFI
Persoana fizica independenta. Un fel de PFA doar ca se numeste altfel.
Răspuns la discuția Ajutor completare 392B
Aceasta declaratie se completeaza de catre toti agentii economici fie ca sunt sau nu platitori de TVA.Este al treilea an in care completez aceasta declaratie. Deci: iei fiecare factura separat si scoti din ea TVA-ul, fie il copiezi, fie il calculezi tu. Apoi suma totala o treci la persoane platitoare de TVA. Declaratia in sine nu are legatura cu faptul ca tu nu esti platitor de TVA.
Discuție Insolventa PFI
Buna ziua,

Sunt angajata la o firma cu contract de prestari servicii ca PFI, in prezent fiind insarcinata si deci nemaiputand presta serviciul din cauza unor probleme de sanatate. In decursul acestor 4 ani s-au adunat datorii la finante, sanatate si pensii in valoare de pana la 15000 ron. In acest caz dupa nastere, cand voi intra in CIC voi putea sa deschid procedura de insolventa sau nu? Si dupa aceea voi putea sa-mi deschid o firma cu un alt statut sa-mi continui activitatea? In procedura de insolventa se includ si cele doua credite pe care le-am contractat si la care am achitat ratele pana in luna decembrie 2012, din ianuarie nemaiputand achita aceste rate?

Cu stima,
Ioana Suciu.
multumesc pentru raspunsul prompt.
Buna ziua,
Am si eu o problema de lamurit: Sunt insarcinata in luna a 6-a, sunt angajata din 2009 ca pfa la o firma, iar din februarie 2012, cu contract de munca de 2 ore la alta firma. Din luna ianuarie ar trebui sa intru in concediul de maternitate, pe care mi-l va elibera medicul de familie. M-am gandit sa depun concediul la firma la care lucrez cu 2 ore iar la cea cu pfa sa mai merg cu jumatate de norma, deoarece ma simt bine si pot sa muncesc. E legal? Si apoi cand anume dupa nastere trebuie sa-mi suspend activitatea pfa? Dupa cele 42 de zile obligatorii sau din momentul nasterii?
Si apoi mai am o intrebare: Pe activitatea pfa inregistrez restante la CASS si CAS. Idemnizatia de crestere a copilului este conditionata de aceste plati restante sau nu? Ca in conformitate cu noile prevederi am inteles ca se conditioneaza doar de plata taxelor si impozitelor locale. E adevarat?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
din 2009 sunt angajata la o firma cu contract de PFI, de anul acesta din martie, m-am angajat si la o firma cu contract de munca pt 2 ore. Am aflat de curand ca sunt insarcinata. Cum se calculeaza suma la concediul medical prenatal avand in vedere ca cei 0.85%, se platesc doar de catre firma cu care am contract de munca. Iar la calculul pentru concediul de maternitate ce venituri se iau in considerare? Multumesc!