avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate desprelegi

Activitate desprelegi

Au trecut vreo 170 de zile iar restanta este de 1400 ron. creditul este de 22000 ron si sa garantat printrun contract e cesiune doar cu veniturile si sumenel din conturi. Creditul este un credit de nevoi personale fara ipoteca . Am facut adrea la sediul central si acestia au zis ca vor incerca sa faca ceva dar imi este frica sa nu incerce sa ma faca sa semnez nu stiu ce contract sau act aditional prin care ulterior sa ma poata constrange intr-un anumit fel. !
Va multumesc pentru raspuns.!
Daca un credit este trecut in litigiu pe " motiv " ca banca doreste "sa ma ajute" ca sa nu se mai acumulez dobanzi penalizatoare. Prin urmare ce incerca defapt banca sa faca si la ce fel de lucruri neplacute trebuie sa ma astept? Precizez ca in urma cu o luna de zile am facutun angajanet scris de plata reprezentand jumate din rata lunara si la care am respectat rata lunara fara sa depasesc data scadenta.
Dovada proprietati se poate face prin Carte funciara, schita cadastrala chiar daca acest teren nu este ingradit ? Precizez ca la politie au zis ca nu am cum sa fac dovada proprietatii daca nu este ingradita ! Adica ei ziceau ca in cazul sesizari pe care am depus-o eu ca mi-a fost incalcata proprietate de persoane straine cu intentie care stiau ca acolo este locuinta mea de domiciliu . Iar la audiere politistul imi tot zicea ca nu puteti sa ziceti proprietatea mea !
Deci prin urmare as dori o lamurire mai clara la cele mai sus mentionate ! LEGE ,ART. ETC . Va multumesc anticipat !
Răspuns la discuția contract de inchiriere
Normal nu are nici o baza legala prin care sa va costranga sa platiti mai ales ca in principiu nu poate face dovada ca ati stat acoloin acea perioada asta in cazul in care nu ati facut cumva un flotant cu acordul proprietarului! Din cate am inteles contractul a fost incheat intre tipul care va ameninta si proprietar prin act la notar ? ia r pentru faptul ca el a vrut mai departe sa isi scada din chirie pri metoda de a mai aduce si alti colegi de apartament este ceva nelegal atata timp cat el are un contract de inchiriere cu proprietarul . Adica legea spune ca chiriasul nu poate sa inchrieze mai departe la nus ce terta persoana pentru ca nu el este proprietarul de drept ce el doar are drept de folosinta pe perioada determinata prin contract !
conform normelor europene termenul maxim este 30 de zile !!!
Respectiva pesoana este o persoana straina trimisa de primarie sa insoteasca echipa care prin caini comunitari ! Acestia au intrat pe proprietatea mea fara aceptul meu iar cand le-am solicitat injurandui sa paraseasca proprietatea privata acestia ai devenit recalcitranti si m-au amenintat cu agresiune fizica ! Ulterior la politie sectoristu a zis ca si eu i-a injurat pe ei ! iar la care eu am motivat ca pe proprietatea mea pot sa injur si sa fac ce vreau fara sa cer voie cuiva ! Mentionez ca respectiva proprietate este si locuinta de domiciliu !!!
Deci in acest caz se poate ca sa fiu sanctionat cu amenda !
Ba da pentru ca are camere de filmat pe toate holulrile si prin toate birourile. Iar sitemul central de monitorizare este la el in birou si pe langa acesta mai are si spioni pe fioecare etaj care trebuie sa raporteze de indata cum intra cineva de afara . Spun aceste deoarece si eu am lucrat in acea intitutie care este mai ceva ca si o puscarie !!!
Ex : In cazul in care vreau sa ma informez personal cu privire la locurile de munca vacante intr-o intitutie publica ! am acest drept ?
Poate de exemplu conducatorul institutiei( primarie ) sa imi interzica accesul in caldire pe motiv ca nu ma suporta ? Ajutatima cu baza legala va rog ( lege, articol, etc ). Mentionez ca prin regulamentul institutie nu a fost stabilit doar la nivelu biroului relatii cu publicul iar in prezent orice persoan poate sa intre in orice birou din institutie !!!.
1.Va rog sa ma ajutati cu baza legala " lege, articol, etc " cu privire la o solicitarea de a primi o copie dupa declaratia celui reclamat si dupa declaratia martorului.
2. Intrebare ! In cazul in care eu injur o persoana straina pentru ca a intrat pe proprietatea mea, iar ulterior reclam acea persoana la politie. Atunci politistul ma poate amenda si pe mine coform legi 61/1991 republicat in 2011 .

Precizez ca eram pe proprietatea mea curtea casei dar nu este ingradita !!!
Este obligatorie autorizatie de constructie in cazul in care se construeste un gard din plasa de sarma si stalpi de metal ?