avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1092 soluții astăzi
Forum Activitate aurora1967

Activitate aurora1967

Discuție Succesiune
Succesiune 3 frati,dun care unul singur a avut grija de parinti ,iar ceilalti 2(surori),nu vor decat mostenireace inseamna avut grija, renuntarea la job,cumparare medicamente, sus la investigatii platite ,etc
Buna ziua,fiul meu are33 de ani ,are grad 1de handicap si indemnizație de însoțitor,daca ii angajez asistent personal va rămâne cu o suma mica pt nevoile lui.Poate obține o pensie ,având in vedere ca el nu a lucrat niciodată?
Lucrez la un patron care plătește salariul cu întârziere si in rate,de luna trecuta am intrat in concediu si nu am primit decât jumătate din salariu,lichidarea trebuia plătită pe 15/06,cum îmi pot recupera banii?
Buna ziua,tatal meu a primit mostenire de la parinti o casa cu teren de 212 mp,i-a facut act de vanzare surorii mele si cumnatului meu,pe jumatate din teren la o suma modica,pe partea ramasa tata poate face testament in favoarea mea,iar sora mea sa semneze ca este de acord,poate ataca testamentul daca se razgandeste? Va multumesc.
Va multumesc pt raspunsuri.ieri tata i-a facut act de vanzare pe jumatate din teren ,212mp, surorii mele pt a-si construi o casa,iar pe partea care vrea sa imi faca mie acte este casa din 1957 ,de caramida,dar cu tavan de trestie cu pamint,iar centala e cumparata de mine plus alte imbunatatiri pe care le-am adus de cand m-am mutat..Tata tine cont de toate aceste lucruri si de aceea ma intereseaza pretul minim
Buna ziua ,se poate face un act de vanzare-cumparare a unei case de 60000 de euro la o suma modica,daca este intre parinti si copil?Cat ar fi minim de declarat ,avand in vedere ca parintii vor sa imi faca actul fara sa platim taxe foarte mari,va multumesc.
Buna ziua,tatal meu a mostenit o casa cu 5 camere ,iar terenul aferent este de 450 mp.,are 2 copii ,eu si sora mea .locuim impreuna ,iar acum sora mea si sotul ei vor sa -si faca o casa separat,tot in curte,dar pt aceasta ii trebuie acte pe teren de la tata,am facut cadastru pt dezmembrare teren,dar nu stiu acte poate face tata.Pt sora mea este clar,act de vanzare-cumparare,pt a obtine imprumutul de la banca,dar pt mine nu stiu,act vinzare-cumparare costa foarte mult.Poste face testament numai in favoarea mea?va multumesc.
Buna ziua,azi am primit amenda de la controlori fiindca am incurcat din greseala cardul meu care are abonament valabil pe el cu portofelul electronic al surorii mele,degeaba le-am aratat bonul fiscal ca am abonament valabil,mi-au facut proces verbal.Cum procedez sa nu platesc amenda?Va multumesc!
Răspuns la discuția drept mostenirfe
multumesc de raspuns,dar exista o solutie sa ii faca acte pe jumatate de teren si pe casa,dar ea sau sotul ei sa nu ne poata da afara
buna seara ,multumesc pt raspunsurile din luna iulie.acum tatal meu are nevoie de un sfat de la dv.sora mea a vrut initial acte pe casa si terenul de 400metri,act de vanzare cumparare si parintii nostri au spus ca nu sunt de acord vrea acte de vanzare cumparare pe jumatate din teren respectiv partea pe care e construita casa .tatal meu nu vrea sa auda de asa ceva atat el cat si mama au zis ca vor face testament ,nu act de vanzare cumparare.fiecare din noi avand drept la jumatate.