avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 901 soluții astăzi
Forum Activitate Nelly37

Activitate Nelly37


In anul 2006, sotul meu a facut un credit ipotecar pentru achizitionarea unei garsoniere, la care eu am cota parte 64% iar el 36% ( eu am achitat avansul din donatie de la mama mea). In 2012 a achiziționat un apartament prin programul prima casa, iar cota parte este de 50% fiecare. Eu, fiind bugetara am un venit de 1700 lei, iar sotul meu are un venit mult mai mare. In cazul unui divort, ce sanse am sa transfer unul dintre cele 2 credite pe numele meu, pentru a ramane cu una dintre cele doua proprietăți? Ambele credite sunt pe o periada de 30 de ani. Cum pot sa ma asigur ca nu raman pe "drumuri", daca voi divorta?
Bună dimineața!
In anul 2006, sotul meu a facut un credit ipotecar pentru achizitionarea unei garsoniere, la care eu am cota parte 64% iar el 36% ( eu am achitat avansul din donatie de la mama mea). In 2012 a achiziționat un apartament prin programul prima casa, iar cota parte este de 50% fiecare. Eu, fiind bugetara am un venit de 1700 lei, iar sotul meu are un venit mult mai mare. In cazul unui divort, ce sanse am sa transfer unul dintre cele 2 credite pe numele meu, pentru a ramane cu una dintre cele doua proprietăți? Ambele credite sunt pe o periada de 30 de ani. Cum pot sa ma asigur ca nu raman pe "drumuri", daca voi divorta?
Mulțumesc frumos! Sper, să reușesc să o rezolv cu un executor.
Casa este cumparata impreuna. El a facut imprumutul la banca iar eu sunt coplatitor. Stiu ca declaratia este nula. Insa nu stiu ce pasi trebuie sa urmez pentru a pune in executare acea hotarare?
Acum 11 ani am divortat si am obtinut custodia minorului, primind pensie alimentara. După un an, m-am recasatorit cu tatal minorului si la insistentele lui, am dat o declaratie la notariat precum ca renunt la pensia alimentara (altfel nu putea sa faca un credit pentru achizițioarea unei locuinte). De cativa ani, aduce in casa cati bani vrea el, nu cat primeste salariul. Ce sanse am, sa obtin din nou pensia alimentară?
Buna seara!
Am infiintat de curand o societate si in curand voi incepe activitatea. Nu stiu unde anume ar trebui sa ma interesez pentru a face contract cu medicina muncii si protectia muncii.
Răspuns la discuția Inchiriere garsoniera ipotecata
Acum cateva luni, am cumparat un apartament prin programul prima casa. Banca imi interzice ca in urmatorii 5 ani, sa vand sau sa inchiriez acel apartament.
Buna seara!
Acum 6 ani, am cumparat o garsoniera cu credit ipotecar , pe o perioada de 30 ani. Legal, mi se permite sa inchiriez garsoniera?
O seara minunata!
Luare in spatiu, nu-i da drepturi asupra actului de proprietate a imobilului respectiv. Deci, din punctul asta de vedere nu aveti de ce sa va faceti probleme.
Răspuns la discuția donatia
Din cate stiu sunt cazuri cand, in actul de donatie este trecut un articol care specifica faptul ca in cazul decesului persoanei care a primit donatia, sotul supravietuitor va inapoia donatia. Daca in actul dvs de donatie nu este specificat acel articol, donatorul nu poate sa ceara inapoi donatia respectiva. Am vrut sa inapoiez o donatie, iar notarul mi-a spus ca nu se poate inapoia.