avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 775 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei Popa

Activitate Andrei Popa

Răspuns la discuția Cedare cota mostenire
eu am un apartament cu fratele meu si ocota din apartament si vreau sa-i ramana lui tot ca m-am inteles ca mi-a dat o suma de bani ce act trebuie facut
ce act trebuie facut la notar daca vreau sa-i dau partea mea dintr-un apartament fratelui meu
Discuție mostenire
cat costa o evaluare de apartament prin instanta???
Discuție partaj
daca sora mea nu se prezinta la judecata pentru partaj ce se poate intimpla
Discuție MOSTENIRE
daca actul de donatie cu uzufruct se face fara scutire de raport poate fi anulat?"????
Discuție MOSTENIRE
fratele meu are un contract de donatie FACUT IMPREUNA CU TATAL MEU CARE A DECEDAT in care in clauza scrie
b) Cunosc situatia juridica si de fapt a apartamentului, ca fiind cea descrisã mai sus de cãtre donator si declar cã il scutesc pe acesta de cercetarea registrelor de publicitate imobiliarã si ca inteleg sa-l dobandesc in aceste conditii si pe riscul meu ceea ce nu il exonereazã pe donator de raspunderea pentru evictiune. Apartamentul care se doneazã este liber de orice sarcini si urmari de orice natura, nu a fost scos din circuitul civil prin trecere in proprietate publica, fiind in mod legal si continuu in proprietatea si posesia mea, de la data dobandirii si pana in prezent. Eu, donatorul, garantez pe donatar impotriva oricarei evictiuni, potrivit art. 828 Cod civil. ........... ce pot face ???????????
Discuție partaj
am un apartament impreuna cu fratele meu el are 75% iar eu 25% si nu ne putem intelege pentru al vinde ce pot face eu legal in instanta
Răspuns la discuția reductiune donatie
donatorul este tata care a murit si ia lasat fratelui si mama este decedata inaintea tatalui.
as vrea sa stiu daca in instanta pot castiga reducerea donatiei daca actul de donatie este facut cu scutire de raport ....astept raspuns

fratele meu a facut un contract de donatie si mi sa incalcat masa succesorala il pot actiona in instanta pentru reducerea donatiei????????????