avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate bobu_elena

Activitate bobu_elena

Buna ziua, va rog sa ma ajutati intr-o speta pe care v-o descriu mai jos:
Soacra mea locuieste la tara intr-o casa impreuna cu soacra ei in varsta de 104 ani. Eu si sotul meu mergem o data pe saptamana la ele sa le ducem mancare si ce mai au nevoie(nu reusim sa ajungem mai des).
Azi sotul meu primeste telefon de la dna viceprimar din sat, aceasta spunandu-i ca ar trebui sa le ducem la un centru de ingrijire, deoarece nu au medicamente, nu au mancare, stau in frig, casa nu este varuita...Daca nu facem ce ne spune dumneaei primaria ne da pe noi (pe mine si pe sotul meu) in judecata.
Mentionez ca soacra mea si soacra ei sunt in deplinatatea functiilor mintale(nu au nici un handicap mental).
Poate primaria sa le oblige sa mearga la centru de ingrijire?
Va rog spuneti-mi, primariile, prin directiile de asistenta sociala nu au cumva vreo obligatie fata de cetatenii comunei?
In speranta ca ma veti ajuta cu un raspuns, cu un cadru legal, va multumesc.
Soacra mea are in proprietate împreună cu socrul meu o garsoniera. Ei au 2 băieți. Socrul meu a decedat acum 2 ani și succesiunea nu a fost deschisa și nu cred că se va începe în viitorul apropiat. Dacă în contractul de vânzare cumpărare este soacra mea împreună cu socrul meu, și succesiunea nu a fost deschisa, soacra mea are dreptul 100% să stea în garsoniera? Sau chiar daca nu e începuta succesiunea, toată lumea (adică soacra mea cu cei 2 copii) au dreptul la bun? Întreb acest lucru deoarece unul dintre băieți a pus stăpânire pe acest bun și nu vrea să o lase pe mama lui sa locuiască în el.
Soacra mea are in proprietate împreună cu socrul meu o garsoniera. Ei au 2 băieți. Socrul meu a decedat acum 2 ani și succesiunea nu a fost deschisa și nu cred că se va începe în viitorul apropiat. Dacă în contractul de vânzare cumpărare este soacra mea împreună cu socrul meu, și succesiunea nu a fost deschisa, soacra mea are dreptul 100% să stea în garsoniera? Sau chiar daca nu e începuta succesiunea, toată lumea (adică soacra mea cu cei 2 copii) au dreptul la bun? Întreb acest lucru deoarece unul dintre băieți a pus stăpânire pe acest bun și nu vrea să o lase pe mama lui sa locuiască în el.
Drept înainte de începerea succesiunii
Buna ziua, va rog sa mă ajutați cu un răspuns. Am avut un accident rutier. Șoferul vinovat care a intrat în spatele meu mi-a dat asigurarea lui. Am făcut amiabila. Urmează ca asigurătorul sa îmi facă evaluarea. Întrebarea mea este: in cazul in care eu cer de la asigurator mașina la schimb pe perioada reparației, costul "închirierii""mi se scade din costul reparației sau se adauga că și cost (adică cost reparație auto + cost mașina la schimb)?
Mulțumesc.
Buna ziua, va rog sa ma ajutați cu o informație. In cazul decesului străbunicului soțului, eu in calitate de sotie as beneficia de zile libere? Mulțumesc
Super. Mulțumesc mult pentru toate informațiile.
Buna ziua, va mulțumesc pentru promptitudinea răspunsului.
Mai am o întrebare: daca achit valoarea contravenției și în același timp depun și plângerea contravenționala, in cazul in care procesul verbal de contravenție se anulează, îmi pot recupera suma achitata? Mulțumesc.
Buna seara, am primit pe 08.03.2023 un proces verbal de constatare pentru circulare pe drumul public fara rovinieta, fapta care s-a înregistrat pe 12.10.2021.
Ce mă sfătuiți să fac având în vedere că trecut mai bine de un an de la acea dată? Mulțumesc
Buna ziua,
Soacra mea impreuna cu socrul meu detin o garsoniera. Socrul meu din pacate a decedat anul trecut. Nu s-a facut succesiune dupa el.
Ei au 2 baieti. Soacra mea ar dori sa se mute din casa de la tara in garsoniera din oras. Unul din cei doi baieti sta si la tara dar si in garsoniera impreuna cu concubina lui(nu sunt casatoriti). Soacra mea si-a exprimat in mai multe randuri dorinta de a se muta in garsoniera, dar baiatul nu vrea sa o lase. Motivul: ca el doreste sa deschida un spatiu comercial in acea garsoniera. Cum poate soacra mea, legal sa se mute si sa locuiasca in garsoniera?
Multumesc.