avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate costachel

Activitate costachel

Institutul de Medicina Legala emite adresa AB/4165/2002 catre Politia Rutiera,in care se spune : Intre 0.01 - 0.09 alcool expirat, constatarea nu se ia in considerare pentru ca "intre aceste valori nu apare niciun fel de alterare a vitezei de reactie, a reflexelor sau a celorlalte functii psihomotrice." Institutia a dat aceasta adresa ca sa mai "domoleasca iuresul bravilor politisti", care fiind avizi de procese verbale (adica realizarea planului lunar) te ardeau imediat. Iar daca i se parea ca te mai dai si coltos te trimeteau la IML. Ce sa constate in sange la asemenea valori? Pur si simplu este damful ca ai luat ultima gura la ora 22 si te verifica a doua zi la ora 10. Acestea sunt ranchiuni pentru ca nu mai esti de folos si trebuie sa vina altcineva, posibil cunoscut sau recomandat. Astai viata in noua societate.
Răspuns la discuția LA MULTI ANI!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sarbatori fericite ! Multumiri pentru stradania intregii echipe de a raspunde la intrebarile noastre.
Multumesc pentru aceasta parte de raspuns, dar aceste VENITURI (vanzari) sunt finalizate in urma deducerilor facute intre vanzare marfa si cheltuieli achizitie? Pentru ca este o mare diferenta intre ce a platit dupa primele 3 luni (290) si ce a platit dupa alte 3 luni (1700). Intra si CAS< CASS< IMPOZIT de 16% in a doua suma aferenta celui de al doilea trim. de activitate? Poate ma repet si imi cer mii de scuze, dar am mai rasfoit net-ul si apar variante si nu mai sti unde este adevarul. Adica va rog frumos sa-mi dati un raspuns in care sa apara si articolul care ar linisti orice indoiala. Inca odata multumiri anticipate si scuze pentru timpul consumat cu mine.
SRL infiintat in 15,03,2018. Comert online, neplatitor de TVA. Fara angajati. La trei luni ce dari apar in sarcina asociatului unic al firmei?Cheltuielile cu achizitia de marfa sunt deductibile? Dupa primele 3 luni la vanzari de cca 17000 lei contabila a platit cam 290 lei, iar la urmatoarele 3 luni cam 1700 lei, spunand ca nu se deduc cheltuielile cu achizitia, ca firma NU PRODUCE, (explicatie data de angajat ANAF) ci doar revinde marfa de la depozite. Ma puteti lamuri ca si eu sa lamuresc amicul care mi-a relatat acest aspect? Cu multumiri anticipate.
Titular Intreprindere Individuala - neplatitor TVA.
Am program IT evidenta achizitii marfa si livrare. Livrarea prin BF sau facturi prin curier. Programul imi scoate 1) lista achizitii; 2) lista livrari; 3) RFZ prin casa de marcat logata la program.
Trebuie completat RJIP-ul.
Completez de mana CRONOLOGIC in registru achizitii, livrari din extras cont banca si RFZ, sau le scot la imprimanta pe fiecare lunar si le indosariez?
Am cca 30-40 achizitii si cca 250 facturi si 25-30 RFZ lunar.
Este pierdere de timp ca sa scriu individual atatea acte cand le am deja iregistrate. Multumesc pt amabilitatea de a-mi raspunde.
Discuție Impozitare I.I.
Buna ziua. As dori sa ma lamuriti in urmatoarea problema: I.I., neplatitor de TVA, asociat unic -pensionar l.v., pentru anul 2015 unde venit net este de 15800 lei, am retinut ca voi plati impozit de 16% si tot la acesta suma 5.5% pt CASS, doar atat. In anul 2017 cand dupa 25 mai se trimit de la ANAF situatiile pt impozitare venituri se vor retine tot aceste doua taxe, sau sunt alte propuneri.
Cu multumiri anticipate
Buna ziua. As dori o explicatie pt urmatorul caz: Un locatar nu si-a platit intretinerea de cca un an si jumatate, drept pt care a fost dat in judecata si verdictul a ramas in sarcina executorului. Locatarul spune ca a vorbit cu executorul si a cerut clementa ca sa nu i se ia casa ca va plati lunar 500 lei ca nu are posibilitate de mai mult, fiind trei persoane in acea casa. Datoria pt care a fost dat in judecata este de 4500 lei si intre timp a mai "strans" inca 4000lei. Intrebarea este: Daca am o hotarare ce trebuie pusa in aplicare de executor mai poate fi "inteles" si sa ramana sa dea acea rata lunara? In aceasta situatie cred ca datoria o va achita in peste 5 ani, pt ca luna de luna este si intretinerea curenta. Exista vreun temei legal pt ca sa ramana in conditiile solicitate de el?
A mai cazut in aceiasi situatie cu niste ani in urma, dar administratorul de atunci a fost ff sever si l-a obligat sa depuna in doua luni tito banii, insa acum conducerea este de "paie". Cu multumiri pentru timpul acordat.
Buna ziua. Iata problema care am fost rugat sa o pun in fata dvs: o cunostinta, din 2009 a lasat serviciul din tara si a plecat prin Europa, unde a muncit "la negru" un timp, apoi in tara la fel, iar in Europa si acum vrea sa nu mai plece si ar dori sa-si faca o Intreprindere Individuala.
In toata aceasta perioada va dati seama ca el nu s-a inregistrat la casa de sanatate Bucuresti, dar culmea, a primit cardul de sanatate.
El m-a intrebat si nu am stiut sa raspund: dupa ce duce actele la Registrul Comertului si primeste certificatul de inregistrare va merge la Administratia financiara de sector sa se inregistreze si acolo va trebui sa raspunda daca este asigurat sau nu, va trebui sa achite niste bani pentru asigurare si daca DA, stiti cam pt ce perioada??? Atat si multumesc anticipat pt raspuns.
Răspuns la discuția Stat salarii
Multumesc pt. raspuns la prima problema, dar imi spuneti in primul rand ca-"se aplica la toti cu si fara salariati"-, iar in continuare - "daca nu aveti angajati cu contract de munca pe I.I., nu aveti treaba cu statul de plata"- Deci, cum ramane?, care este raspunsul corect? Eu, totusi nu cred ca am sa intocmesc acest document, pt. ca nu am pt. ce.
Puteti sa ma ajutati si cu un raspuns si la punctul 2 ? multumesc inca odata pentru timpul acordat.
Discuție Stat salarii
Buna ziua. Daca se poate sa ma ajutati cu raspuns la:
I.I., neplatitoare TVA, sistem real, comert on line, fara salariati, asociat unic-pensionar, plateste impozit si cass, partida simpla.
1.Conform Ord 170/2015 apare ca document nou- stat salarii. De ce si pentru ce este nevoie acest act? El a pus bani pt. achizitie marfa, el o vinde cu FF sau BF prin casa marcat, el depune la ANAF declaratia 200 care consfinteste venitul ramas dupa plata datoriilor, bani ce-i foloseste pt. achizitii sau pt. consumul lui personal. Si acum apare statul de salarii, al carui rost nu-l inteleg si poate ma ajutati.
2. La achizitie marfa de la PF cine si unde se plateste impozit pe c/valoarea marfii cumparata.
Cu multumiri anticipate,