avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1731 soluții astăzi
Forum Activitate peugenia

Activitate peugenia

Buna ziua,
suntem in urmatoarea situatie: nucul vecinului a crescut foarte mare, crengile sale ajungand pe acoperisul nostru. la o furtuna sau vant mai mare zgarie acoperisul rascand sa il afecteze. toamna frunzele uscate infunda cosul de fum. intrebarea este daca pot toaleta crengile nucului pana la gard? va multumesc.
Discuție Dosar pensie
buna ziua , as dori sa stiu cum arata o adeverinta cu activitatea de la 01 ianuarie 2011,(de cand nu se mai scrie in cartea de munca) necesara depunerii dosarului de pensie,pentru ca de la firma unde lucrez mi sa dat o adeverinta iar la casa de pensii mi sa spus ca nu este buna. lucrez la aceasta firma din data de 03 martie 2009. mai precis ce date trebuie sa contina adeverinta? multumesc mult.
buna ziua ,ma numesc cristi ,am lovit masina din vina mea ,firma de asigurari (rca)mi-a deschis dosar dar imi cere bani pentru reparatie .as dori sa stiu daca este normal?(legal) multumesc mult.
ma numesc elena sunt din bucuresti urmeaza sa ies la pensie in acest an si as dori sa pun doua intrebari ,daca poate sa ma ajute cineva . Prima intrebare este daca orele suplimentare lucrate inainte de 1989 sunt luate in calcul la pensie,a doua intrebare este daca bonurile de masa si bonurile cadou primite de la serviciu se iau si ele in calcul la pensie. multumesc mult
multumesc pentru raspuns ,dar si asa suma este destul de mare pentru ca se adauga si penalitati incepind cu august 2007.Lucrez acum la paza si am 800ron pe luna.Daca fac contestatie (plingere la judecatorie)in termenul legal as putea obtine o poprire pe salariu conform legii pina la achitarea sumei? Va multumesc
buna ziua, as dori sa stiu care este termenul legal pentru incheierea contractului de asigurari la casa de pensii (am fost instintat la data de 01 08 2012 pentru venituri realizate anterior anului 2009 luna martie) in baza legii 263/2010 si daca este legal.
in notificarea primita la 01 08 2012 de la casa de pensii mi se aduce la cunostinta sa inchei contract de asigurari in baza legii 263/2010 pentru veniturile realizate din taxi independent ( mentionez ca nu am mai facut taximetrie din anul 2009 luna martie)ei spun ca in baza art.144 lit.b din legea 263/2010 nedepunerea la termen a declaratiei de asigurat se sanctioneaza cu amenda intre 500-1000lei,intrebarea mea este daca si contractul de asigurari are un termen incepind cu 01 08 2012 cind am fost instintat? a doua intrebare este daca nu inchei acest contract voi fi pus in situatia de aplati contributia pe anii anteriori 2009? va multumesc
ma numesc eugen, am fost taximetrist independent intre 2005-2009, am platit impozit pe venit 16% conform deciziei administratiei fiscale. In 2009 mi sa ridicat autorizatia pentru intirzierea cu 2 saptamini a vizeler la acte. Am fost amendat si cu 1000 lei. Am radiat PFA. La 1 august 2012 am primit o notificare de la casa de pensii conform legii 263/2010 sa platesc contributia de asigurari sociale pe 5 ani anterior anului 2010 (2005-2010). Suma este foarte mare si nu am bani sa o platesc. Ce pot sa fac in acesta situatie? Doresc sa stiu daca pot fi executat silit sau sa mi se ia casa sau alte bunuri. Va multumrsc