avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Activitate anadeleanu

Activitate anadeleanu

Am avut un apartament pe care l-am dezmembrat in urma cu 2 ani, in 2 apartamente mai mici, cu Carti Funciare diferite si cadastru si intabulare facute. Presedintele asociatiei de proprietari si administratorul refuza sa calculeze intretinerea pentru cele 2 apartamente si desi in Cartea Funciara apar numerotate, refuze sa certifice printr-o adeverinta existenta lor in bloc. Primaria imi cere aceasta adeverinta pentru a le putea inscrie pe rol. Eu nu pot inchiria, vinde etc, practic nu ma pot bucura de proprietatea mea. In acest moment administratorul calculeaza cote de impunere false pentru un apartament care nu mai exista de 2 ani. Am facut cereri peste cereri, am prezentat acte, cartile funciare ale celor 2 apartamente etc. Imi raspund in bataie de joc sa le spun eu care este legea care le impune lor sa faca asta si daca nu-mi convine sa-i dau in judecata. Am contestat inclusiv listele de intretinere. Ce pot sa fac pentru a obliga asociatia prin reprezentanti sa respecte legea. Cine poate sanctiona aceasta asociatie? Administratorul raspunde penal pentru intocmirea unor cote pentru un apartament care nu exista? Multumesc
Buna ziua,

As dori sa stiu daca prin notarea unui contract de inchiriere sau comodat in Cartea Funciara, anexele acestuia devin opozabile tertilor ( Anexele fiind acte care stau la baza intocmirii contractului de inchiriere, respectiv comodat).

De asemenea as dori sa stiu daca prin notarea sau intabularea in Cartea Funciara a unui antecontract de vanzare-cumparare, acesta si actele in baza caruia a fost intocmit devin opozabile tertilor ( contractul este facut la notar).
Este facut cadastru si intabulare pe intreg apartamentul, este cuprinsa si uscatoria.
In acest caz se poate face cadastrul si intabulare din nou, doar pe uscatorie ( cu atasarea actelor de proprietate din 1991) ? Aceste acte NU sunt in cartea funciara, desi a fost facut cadastru si intabulare. Multumesc
Apartamentul are cadastru si intabulare ( este intabulata si uscatoria cumparata in 1991). Am dezmembrat apartamentele si ele sunt intabulate in cartea funciara acum. Vreau sa intabulez contractul prin care uscatoria a fost cumpararata initial de la trustul de constructii! Cum pot face acest lucru( banca doreste acest act). Multumesc
Cadastrul a fost facut pe intreg apartamentul si parintii mei au intabulat si uscatoria in cartea funciara. Eu incerc acum dupa dezmembrarea apartamentului in doua mai mici ( apartamente cu doua camere) sa inregistrez contractul prin care s-a cumparat uscatoria de la trustul de constructii initial in anul 1991. Nu stiu sub ce forma sa fac acest demers. Multumesc
Buna ziua,
Nu ma ajuta cu nimic.
Am nevoie de o forma de publicitate opozabila tertilor pt. ca asociatia de proprietari este un ong , membrii ei nu reprezinta asociatia impotriva careia s-a dat sentinta irevocabila.
Imi rad in fata si m-au asigurat ca ma tin in procese ... deja de 2 ani eu nu pot folosi acest aparatament! Multumesc
Buna ziua,
Cum pot nota in Cartea Funciara sau ce alta forma de publicitate pot folosi pentru a face ca un contract de cumparare a unei uscatorii cu un trust de constructii din 1995 sa fie opozabil tertilor. Respectivul contract nu se gaseste in Cartea Funciara si pentru a vinde apartamentul este necesara inscrierea in Cartea Funciara deoarece est cerut de banca la care cumparatorul isi face credit. Apartamentul initial a fost dezmembrat in doua apartamente mai mici, iar cartea funciara initiala a fost inchisa. Apartamentul initial are cadastru si intabulare, dar acest contract nu a fost inscris. Inscrisul il am in original. Multumesc
Buna ziua,
Am fost data in judecata, in calitate de mostenitor, de catre Asociatia de proprietari a blocului referitor la o uscatorie care a fost cumparata legal de catre parintii mei.
Asociatia a pierdut procesul ( hotararea este IREVOCABILA)
Acum sunt chemata in judecata de catre 10 proprietari in nume personal, spunand ca hotararea nu le este opozabila.
Nu o pot nota in cartea funciara, deoarece este notat noul litigiu ( cel vechi nu a fost notat) si CF se opune ( nu schimba nimic din ceea ce este notat deja)!
Ce forma de publicitate pot folosi pentru ca hotararea sa le fie opozabila membrilor asociatiei de proprietari, altfel ma vad in situatia sa fiu data in judecata de fiecare in parte pana la sfarsitul vietii mele.
Multumesc
Buna ziua,
As dori sa stiu daca un mostenitor poate fi executat silit pe un teren care figureaza in certificatul de mostenitor dar nu pe rolul primariei ( nu a fost inca trecut pe numele sau).
Executarea silita se poate face doar daca terenul va fi pe numele meu?
Sau se poate cere in instanta trecerea terenului direct pe numele creditorului.
Multumesc
Discuție Inselaciune
Am contactat o societate pt realizarea unui gard din fier forjat.
Mi s-a trimis pe mail un deviz, am stabilit cu reprezentantul societatii sa vina la fata locului pt. masuratori.
Pe deviz era scris pretul .
Am platit 3000 lei avans , dupa ce s-a masurat, iar administratorul societatii a scris pe deviz ca a primit banii.
Avand masina parcata la distanta de casa , a luat banii si s-a dus la masina sa aduca factura chitanta si contractul!
Nu s-a mai intors, spunand ca trece zilele urmatoare sa le aduca , cand vine si cu monstrele de culoare.
Timp de 2 sapt nu a dat nici un semn- avand inscrisul , am considerat ca nu va fi nici o problema-, am solicitat telefonic si pe mail contractul si chitanta!
Raspunsul a fost ca daca vrem sa execute lucrarea trebuie sa mai platim 1000 lei in plus fata pretul agreat initial, altfel el nu mai face lucrarea!
Am solicitat sa ne dea banii inapoi!
Raspunsul a fost ca in conditiile lui, daca renuntam la lucrare pierdem avansul!
L-am amenintat cu autoritatile si cu o Plangere Penala iar ulterior acestei disctii ne-a trimis pe mail o factura cu numele unei societati inexistente- nu are legatura cu noi, si aceasta sociatate nu exista la ORC- spunandu-ne ca am pierdut avansul!
Nu am semnat contract, nu a retinut nici macar numele pe care trebuia scrisa chitanta, nu am semnat nici o factura iar acest individ a plecat cu 3000 lei fara sa faca nimic!
Va rog sa ne spuneti ce demersuri putem face pt a recupera banii!
Multumesc