avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate cfinica

Activitate cfinica

Buna Ziua,
Am mostenit o proprietate compusa din casa si teren de 450 mp.
Terenul pe care este construita casa a fost cumparat in 1944,si este la numarul 75.
Ulterior,in 1951 a fost cumparat un teren alaturat,150 mp.,respectiv 1/2 din terenul de la numarul 77.
De atunci si pina acum au fost platite toate impozitele pe numarul 75.
Am facut cadastru,cartea funciara si intabularea pe tot lotul de 450 mp.,la numarul 75.
Notarul la care am vrut sa fact actul in vederea vanzarii proprietatii mai sus aratate imi spune ca trebuia sa se faca cadastrul separat pentru cele 2 loturi,si sa se alipeasca ulterior.
Imi spune ca trebuie sa ajung in instanta pentru anularea cartii funciare,sa reiau cadastrele celor 2 loturi...
La cadastru imi spune ca nu se poate face cadastru fara numar postal,pentru 77...respectiv 77 A si 77 B...
Acum la numarul 77 este o constructie noua...

CE POT FACE ?!

Cu multumiri
Am mostenit,in devalmasie,impreuna cu mama si un frate un teren si o constructie.
Am semnat,"ca primarul" certificatul respectiv...
De actele duse la notar s-a ocupat fratele...eu ma ocupam cu ingrijirea mamei,bolnava si cu handicap grav.
Sint tutorele legal al mamei...
Acum,dupa doua luni,fratele doreste sa obtina tutela mamei(timp de 2 ani si jumatate nu l-a interesat...doar dupa succesiune ! ! !),pentru a putea sa-si insuseasca si partea mamei,din mostenire.....acum cind mama este in viata....
Toate actele originale,apartinind tatalui decedat sint la el...
Cum se poate reveni la masa succesorala si la o alta succesiune ?
Va rog sa-mi indicati cum pot proceda in cazul in care tatal meu vinde o rulota(bun comun si al mamei-detinatoarea certificatului de handicap grad 1,pusa sub interdictie,eu fiind tutorele dinsei....)
Am intrebat la Autoritatea Tutelara...
Raspunsul a fost ca ar trebui facut un depozit la o banca,pe numele mamei mele,in care sa se depuna 1/2 din suma astfel obtinuta...
In primul rand,el va vinde acea rulota fara sa-mi spuna suma reala ....atunci cind eu nu voi fi la domiciliul......am aflat intimplator acest lucru,citind anunturile de publicitate in care se regasea rulota si nr. lui de telefon...
Oricum.si el care are 89 de ani,nu prea mai intelege realitatea,sufera de mania persecutiei....doreste sa se desparta de mama,acum in suferinta(dupa 61 de ani de convietuire...)....VREA SA-SI TRAIASCA VIATA ! ! ! probabil "un nou inceput"...cu o alta femeie !......
Eu am obligatia,ca si tutore sa ma descarc de sarcina in fiecare an,la Autoritatea Tutelara,iar acea rulota este trecuta pe un proces verbal al bunurilor comune facut de Autoritatea Tutelara.......
CE POT FACE ?
Cu multumiri
Răspuns la discuția Transfer pensie intr-o alta tara
A luat legatura cu casa respectiva,asa cum am precizat...si in scris,pe fax si pe e-mail...a trimis toate documentele.
FARA RASUNS !
Va rog sa ma ajutati....am un prieten,plecat legal si definitiv,din tara...
A facut toate demersurile legale si necesare pentru a-i fi transferata pensia intr-un cont la o banca aleasa de el.......in tara respectiva.
Casa de Pensii nu-i raspunde la demersurile lui..
CE-I DEFACUT ?
Am cumparat un autoturism din strainatate....

Sint tutorele legal al mamei,incadrata cu handicap grav si drept de insotitor...nu se poate deplasa singura si necesita ingrijire si supraveghere permanenta.

INTREBARE.
-cum pot inscrie acest auto. fara a plati taxa de mediu,fara a modifica si adapta masina....eu o voi conduce si folosi pentru si in beneficiul mamei(pot transporta caruciorul tot ce mai este necesar....)..

CU MULTUMIRI !

LA MULTI ANI ! ! !
Am pe tatal meu....care are 88 de ani si doreste sa vinda locuinta comuna cu a mamei.
Mama este incadrata cu handicap grav si eu ii sint tutorele legal...
Pentru ca nu sint deacord cu aceasta vinzare(pe mama unde sa o duc dupa ce au convietuit 61 de ani ?...acum vrea sa o abandoneze...fara mijloace de subsistenta...)
a inceput sa distruga locuinta comuna.
De la o crapatura,a lovit cu ciocanul si a distrus un perete...si nici nu-mi permite sa fac reparatiile cerute de starea casei...
CUM PROCEDEZ LEGAL !?...........
Cu multumiri
Răspuns la discuția Dota persoana fara venit
Si eu si el,in cote egale.......
Va rog sa-mi indicati cum si in ce fel pot sa-l oblig pe tatal meu sa-i asigure mamei o suma,din pensia lui.....atit cit va considera legea...
Mama a fost casnica,nu are niciun venit.....acum este grav bolnava,iar tatal refuza sa-i asigure o dota.
Are o pensie de 1200 lei,pe care o foloseste doar pentru el si pentru ..."bere,aliment nu bautura "......
Cu multumiri
Răspuns la discuția Plangere penala
DA...de mult timp are manifestari paranoice !.....DAR NU VREA SA MEARGA LA MEDIC ! ! !
Din aceasta cauza Mama mea a si suferit un accident vascular cerebral si acum este grav bolnava......la pat.....cu Altzhaimer....
Tot ce face are un singur scop....vrea sa vinda proprietatea comuna...sa o interneze pe Mama intr-un azil...si SA-SI TRAIASCA VIATA ! ! ! la 88 de ani ! ! !......