avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 713 soluții astăzi
Forum Activitate georgianaluca

Activitate georgianaluca

Răspuns la discuția Executare silita
Facturile bunurilor nu le mai are insa poate dovedii in actele firmei ce bunuri sunt.
Multumesc de raspuns!
Buna ziua, speta:
Sediul social al unei societati din anul 2000 ( G) este declarat la domiciliul administratorului cu un procent de 10% din actiuni.
Compania (G) este suspendata din pricina problemelor financiare de anul trecut. Compania (G) are o datorie catre o alta companii din alta tara in valoare de 7000 euro.Acestia au dat (G)in judecata pentru recuperarea sumei mai sus mentionate,societatea din tara a recunoscut datoria dar nu are bani pentru a inchide debitul.Zilele trecute administratora a primit acasa o foaie in care intr-o zi lucratoare a fost anuntata ca va venii executorul acasa pentru a sigila anumite bunuri. Va mentionez ca acolo este o casa privata si nu exista nici un bun al companiei. Are voie executorul sa intre sa sigileze bunurile propietate personala?
Multumesc doamna avocat pentru raspuns insa din pacate dupa cum am mai mentionat acest lucru se intampla des si in alte cazuri sa mai intamplat .Va rog spuneti-mi unde pot face o sesizare in ceea ce priveste strict problemele legate de medicii de familie.Acest lucru se intampla pe raza jud Ilfov .Multumesc
Radu iti multumesc de raspuns insa compania de asigurari nu a cerut prin nici o notificare medicului de familie vre-un document care sa tina de persoana operata si nici nu cauta nod in papura,insa operatia este una mai complicata si in acest caz asiguratorul poate cere sa vada un istoric chiar daca tu ai declarat ca nu ai avut nici o problema in trecut.Problema majora este la medicul de familie care pur si simplu nu doreste sa inmane acea fisa la CEREREA PACIENTULUI. La nivel general au fost foarte multe cazuri in care medicul nu a eliberat nici copie nici originalul pe motivul sa nu cumva sa plece de la acel doctor cu tot cu dosar si sunt foarte reticenti.Am mai auzit cazuri si uite ca ma lovesc de acelasi lucru.
Buna ziua,am nevoie de ajutorul unor persoane care cunosc exact detaliile in ceea ce priveste speta urmatoare.

Operatie suportata de persoana X,aceasta persoanra X are o asigurare de viata si sanatate la o companie de asigurari.In urma operatiei sau trimis documente medicale catre compania de asigurari pentru despagubire.Compania de asigurari a mai cerut fisa in copie a medicului de famile pe ultimii 5 ani pentru a vedea ca nu exista antecedente pentru respectiva operatie.Problema majora acum apare: doamna doctor nu doreste la cererea pacientului sa inamaneze o copie a fisei medicale semnata si parafata pe motiv ca legea nu permite. Insa o anumita lege o contrariaza in ceea ce priveste acest aspect.Va rog sa ma ajutati!
Buna ziua,am si eu nevoie de o informatie .In speta avem doi oameni casatoriti si cu un copil minor dar care numai locuiesc impreuna .Sotul doreste sa divorteze si urmeaza sa depuna actele impreuna cu motivele pe care el le considera adecvate.Concubina sotului' (sunt impreuna de o luna) vrea sa depuna ea personal cererea de divort in numele lui .Este posibil asa ceva fara nici o procura?Din cunostiimtele mele juridice nu este posibil asa ceva fara o procura.Concubina spune ca poate sa depuna ea pt. ca sotul' nu are timp...Ce parere aveti?
Buna ziua, nu exista nici un de fel de declaratie in acest sens.Eu vad ca singura varianta este sa incerci sa vorbesti cu ea pe cale amiabila si sa ii spui ca pur si simplu nu iti doresti acest copil.Tu personal nu o poti obliga sa faca un lucru pe care ea nu il doreste prin urmare varianta cea mai buna este sa incerci sa vb cu ea si sa o faci sa inteleaga situatia.Tot o data daca vrei sa fii sigur ca este al tau poti face un test de paternitate.In cazul in care ea pastreaza copilul va fi obligat sa platesti pensie alimentara pana la varsta de 18 ani a copilului.Tot instanta iti va spune ce program de vizite pentru el/ea. P.s-Incearca in viitor sa fii mai precaut ca sa poti sa previi astfel de sitiuatii!.Succes
Discuție Contract UPC
Buna ziua,va rog sa ma ajutati cu o informatie.Matusa mamei mele a stat si sta si actualmente in apartamentul mamei.Ma rog matusa este singura si este si alcoolica.
Matusa mamei mele a solicitat un comtract cu telefonie fixa si alte servicii de genu de la compania UPC iar acestia au venit si i-au adus tot echipamentul necesar pe care ea il dorea si au semnat un contract relativ mare pe 5 ani.Noi am gasit documentatia si nu o putem trage la raspundere foarte mult pentru ca suntem in familie ca sa zic asa insa ma intreb cum cei de la UPC au putut intocmii contract pe 5 ani fara acordul propietarului.Mentionez ca matusa nu are nici o copie macar de la actele de propietate.Ma intereseaza foarte mult sa anulez acel contract iar cei de la UPC au f multe clauze si var lor ar fii sa achit toti anii restu care au ramas pentru a il inchide.Cum pot proceda sa anulez acel contract in baza ca propietarul nu si-a dat acordul?
Permisul de sedere se emite de cei de la biroul de Imigrari prin urmare acest demers a fost facut cu mult timp in urma.In cond.in care dansii sunt casatoriti cu romance dansii au deja existenta cate o carte de rezidenta pentru membrii de familie( arata la CI al nostru) si numai ramane decat sa aplicati cele spuse mai sus de consilierul jur.
Buna ziua,conform cod.Penal art 178 clar soferul trebuie sa primeasca cu executare de la 1 an la 5.Acum depinde in instanta cum considera si tot o data daca cineva din partea soferului doreste sa scape usor si sa dea atentii.In Romania se practica asa ceva din pacate.!Dar logic si normal se executa pedeaspsa plicata de instanta.