avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate cristina_71

Activitate cristina_71

Buna ziua. As dori sa stiu daca declaratia 112 cu termen de depunere trimestrial se poate depune si lunar fara schimbarea vectorului fiscal.
Buna ziua.Intrebarea mea este daca la preluarea contabilitatii unei firme, a salariatilor, este necesara preluarea contractelor care nu mai sunt active in Revisal,de la deschiderea firmei.
Buna ziua, as dori sa stiu: 1) daca un contabil angajat cu cim , abolvent studii medii superioare, al unui SRL are dreptul sa transmita Revisal si sa intocmeasca pontaje, state salarii si celelalte atributii specifice resurselor umane si 2)trebuie prevazut in fisa postului acest lucru? (Care este legislatia in vigoare)Multumesc.
Multumesc. Aceasta inseamna ca : 1)vechiul asociat unic face o cesiune catre noul asociat unic a partlor sociale si 2)trebuie ca aceasta sa se faca la notar public?
Buna ziua. Intrebarea mea este : poate fi schimbat asociatul unic al unei societati comerciale, fara ca datele societatii sa se modifice?
Am o prietena englezoaica cu un apartament in Romania , proprietatea ei dinainte de casatorie,(ea s-a casatorit anul curent in iulie) si acum la vanzare notarul i-a cerut sa aduca din Anglia niste acte si certificat de casatorie. Nu a inteles de ce si nici eu nu am putut-o ajuta cu nimic.
Buna ziua As dori sa stiu daca pentru a vinde apartamentul aflat in proprietatea personala dinainte de casatorie, o sotie trebuie sa aiba acceptul sotului.
Răspuns la discuția Revisal angajator nou
Multumesc.
Buna ziua. As dori sa stiu daca in momentul angajarii unei persoane, se trec in revisal si datele de la fostul angajator: cim, acte aditionale cu modificari etc sau se opereaza datele din momentul angajarii la noul angajator.
Răspuns la discuția Gestiune - platitor de TVA
Multumesc.