avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate imobiliare

Activitate imobiliare

Doar la apartamentul de sub mine. Mirosul intra, pentru ca cei care au open, de regula deschid si geamurile/usa de la living, sa se aeriseasca si totul se ridica in sus. Si uite asa, cand vecinul va gati, o sa-mi intre si in sufragerie si in bucatarie mirosul de la el, nu doar in bucatarie.
Este destul de ciudat, la alti dezvoltatori nu poti face nici o modificare pe parcursul constructiei, aici vad ca se poate. Care este legea care permite modificarea planurilor intocmite initial, pe parcurs?
Asa banuiesc ca dezvoltatorul, daca nu umbla la stalpii de rezistenta, desi i s-a aprobat initial 4 apartamente pe etaj, la final el sa scoata 5. Pai atunci de ce se mai avizeaza un anumit plan de etaj de catre Inspectoratul de Stat in Constructii, de catre primarii, inclusiv cu stampila, vizat spre neschimbare?
NU. Uitandu-ma acum in antecontract vad chiar urmatoarea fraza:
"Promitentului cumparator ii este interzis sa efectueze orice fel de modificari asupra apartamentului ce face obiectul prezentului inscris."
In plan, apartamentele sunt prevazute cu bucatarie inchisa. De comun acord cu cumparatorul apartamentului de sub mine, dezvoltatorul a facut in acesta un open-space, unind bucataria cu sufrageria. Inca nu au iesit actele imobilului, cadastrele si intabularile, nu stiu daca s-a modificat autorizatia de constructie, in sensul acesta ptr apartamentul de dedesubt. Fiecare dintre noi am semnat doar antecontract si am dat avans.
Eu sunt deranjat de faptul ca am dat avans in acest bloc si pentru ca bucatariile erau inchise. Nu suport sa se imprastie mirosul de mancare in toata casa, cum se va intampla acum, ori de cate ori vecinul de dedesubt gateste, ptr ca mirosul va urca si in apartamentul meu. Am aceasta experienta din apartamentul in care am stat inainte.
Ce forma legala am sa il oblig pe dezvoltator sa refaca peretii, conform proiectului initial. De renuntat la cumpararea apartamentului, imi este dificil, deoarece am asteptat 1 an si 3 luni constructia blocului, am vandut apartamentul pe care il aveam anterior, sa il pot achita pe acesta, mai mult, de 2 luni stau cu chirie, sa se finalizeze blocul nou.

Răspuns la discuția Vanzare apartament cu credit
Banca nu accepta - spune ofiterul de credit
Cumparatorul ia un credit de la ING pentru cumpararea unui apartament. Ce ar trebui sa apara scris in contractul de vanzare in favoarea vanzatorului, in conditiile in care banca spune ca nu accepta ipoteca legala pentru diferenta de pret care provine din credit, pana la incaasarea acesteia?
Multumesc
Buna ziua, bunicii au niste bani si vor sa cumpere un apartament de la dezvoltator pe numele unui nepot minor de 14 ani. Minorul are parinti. Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmeze? Se pot ocupa de acte parintii, care locuiesc cu minorul in orasul unde se va cumpara proprietatea in timp ce bunicii sunt la 300 km distanta?De ce documente au nevoie parintii din partea bunicilor, in acest sens? Minorul mai are o sora si de asemenea bunicii mai au un baiat, in afara de mama minorului. Poate fi vreo interdictie, in acest caz? Si de asemenea, bunicii vor sa cumpere si o garsoniera, pe numele lor, tot cu TVA 5%.Multumesc, o zi buna!
Din pacate si deasupra mea este un apartament infect, dna proprietara este handicapata locomotor si dl. este handicapat mintal, cu acte in acest sens si au si un caine, care banuiesc ca isi face nevoile acolo, de miroase atat de greu, iar sub mine este o alta familie, pare destul de curata, cu un caine. Chiar nu exista nici o sansa de a o trage la raspundere pe proprietara care mi-a vandut sau de a-i determina pe cei de deasupra sa se spele sau sa fie amendati, evacuati, ceva.
Am cumparat in urma cu 2 saptamani un apartament de 3 camere renovat in mare parte. Deasupra apartamentului am descoperit ulterior ca stau 2 frati, unul cu handicap locomotor si unul cu handicap mintal cu un caine.
Apartamentul lor este infect si miroase ingrozitor in apartamentul meu. De asemenea sub mine sta o alta familie cu un alt caine. Eu pur si simplu, de 3 zile, de cand m-am mutat, imi vars matele de miros. Cand am fost la vizionare erau 3 persoane - chiriasi care fumau in apartament si nu am simtit decat miros de fum de tigara. Am zis ca il zugravesc si trece mirosul. Mirosul de tigara s-a dus, dar nu pot sta datorita mirosurilor care vin din apartamentul de sus si de jos. De asemenea, dupa cumparare, unul din chiriasi mi-a spus ca au avut mari probleme cu igrasia si proprietarul i-a pus sa dea cu Savo, sa albeasca peretii, inainte de vizionare. Se poate cere anularea contractului de vanzare -cumparare ptr aceste vicii, cat ar dura in instanta , cat ar costa si ce sanse reale am sa imi recuperez banii, care nu sunt putini. Multumesc
Multumesc