avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Activitate cordun

Activitate cordun

Buna ziua,
In calitate de arendator ce datorii trebuie sa platesc arendasului ?
multumesc
buna ziua,
Detin impreuna cu sotia si parintii un apartament, cumparat in 1997.
Tata a murit in anul 2005 si nu am facut succesiune.
Impreuna cu sotia si mama vrem sa vindem acest apartament .
Nu mai am frati.
Putem sa vindem impreuna fara sa mai facem succesiune?
Multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
buna ziua,
in cazul reorganizarii unui compartiment dintr -o institutie publica,unde functionarii trebuie sa dea examen pe locurile ramase, in cazul unui functionar care este in concediu medical (prelungit) i se atribuie un post fara examen sau ce se intampla intr-un astfel de caz?
multumesc!
multumesc!
multumesc...
Exista o alta modalitate de dovada ca s-a platit aceasta sulta in afara unui document notarial din partea celor care primesc banii? pentru ca cei carora le datorez (sume mici) nu vor sa se deranjeze la notar fiind in afara tarii pentru o suma mica ...
Prescriptia datoriei dupa 3 ani este valabila in cazul in care terenul in cauza il donez fiului?
buna ziua,
Pot dona( copiilor) sau vinde un teren agricol cu o mica datorie (sulta)?
Mentionez ca nu ii gasesc pe cei (nepoti) carora le datorez o suma mica de bani, datorie rezultata din rotunjirea suprafetelor dupa iesirea din indiviziune .
Multumesc!
buna ziua,
vreau sa stiu si eu despre un teren extravilan cum este el inregistrat in primarie,de cine si cum este este folosit. Mentionez ca terenul face obiectul unui partaj judiciar (eu fiind unul dintre mostenitori care dupa partaj voi avea o alta suprafata si cea mai mare parte) si doar verbal de la primarie mi s-a spus ca este in arenda la unul din nepoti, acelasi nepot spune (fara a avea acte) ca are teren cumparat de la unul din mostenitori (care in instanta mi l-a cedat mie). As dori sa am un document de la primarie prin care sa stiu cum este folosit acest teren, pentru ca dupa partaj situatia este cu totul alta decat anticipasem. O salariata din primarie mi-a spus ca nu au voie sa-mi dea, dar mi-a spus ca este in arenda.Eu vreau sa fac o cerere.
Intrebarea mea este: Pot obtine un document (oficial) in acest sens si ce trebuie sa cer, cum sa procedez? Astept raspuns si va multumesc.
Răspuns la discuția Act aditional la contract arenda
multumesc!
buna ziua,
Tatal meu are un contract de arendare incheiat in anul 2011 pentru o perioada de 10 ani (el fiind arendatorul).
A fost chemat sa semneze un act aditional privind plata unui impozit pe venit.
Va rog daca puteti sa-mi explicati in ce consta aceste acte aditionale daca sunt obligatorii in cazul asta ,daca tata trebuie sa plateasca ceva.
Mentionez ca, nivelul arendei este unul foarte mic 400 kg grau iar relatia cu arendasul nu e buna (tata a fost pacalit sa semneze acest contract in alb completarile fiind facute dupa si nici nu i-a dat exemplarul lui a trebuit sa facem o copie de la primarie) si de aceea va rog sa ma ajutati.
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.