avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 678 soluții astăzi
Forum Activitate tentea

Activitate tentea

sunt in proces cu finantele pentru neplata taxei auto. OUG 9/2013, la articolul 8 , litera f, prevede că ”timbrul de mediu nu se plăteşte atunci când autovehiculele sunt dobândite prin partaj”. daca actionez pe aceasta cale ma afecteaza in vreun fel desi finantele mi-au facut recurs?
am primit comunicarea in 30 mai 2013. cand este ultima zi de recurs? 17 iunie?
este bine calculat?
eu sunt reclamantul, paratul fiind serviciul de inmatriculari.
pe portal.just.ro scrie ca este castigat procesul.
cele 15 zile de recurs pe care le poate face serviciiul de inmatriculari se calculeaza din momentul in care s-a emis comunicarea in scris si se trimite prin posta sau din ziua in care a fost procesul?
Am avut un proces cu statul referitor la taxa auto.
procesul a fost in data de 23 04 2013, insa nu am primit in scris hotararea/ sentinta?
mentionez ca a trecut o luna..
M-ar interesa in cat timp primesc acasa acea hotarare?
va referiti la comunicarea in scris, prin posta sau pe pagina judecatoriei??
am castigat un proces cu serviciul de inmatriculari. sentinta a fost data in 23 04 2013
inca nu am primit prin posta acasa nimic legat de proces.
am aflat acest lucru cautand pe site la judecatorie dupa numarul de dosar si nume.

care este termenul de recurs?de cand se iau in calcul zilele in care se poate face recurs, din momentul in care primesc prin posta vreun act sau de la data la care s-a dat sentinta?
va multumesc
Răspuns la discuția contract cu clauza de intretinere
imobilul este bun comun al bunicilor, deci daca nu este facuta succesiunea dupa bunicul meu care este decedat, acest act poate fi atacat de catre matusa mea?
am mers cu bunica mea la un notar unde am facut un contract de intretinere. acest act este valabil in situatia in care bunicul este mort, iar bunica nu a realizat succesiunea? poate fi atacat acest contract de catre matusa mea?(aceasta fiind mostenitoarea legala, mentionez ca mama mea a fost infiata de catre altcineva)
poi contractul a fost facut intre sotia defunctului si fiica care a fost infiata. mostenitoarea legala(fiica cu care locuieste) a aflat din alte surse ca au facut contract de vanzare cumparare.
terenul de sub imobil este al decedatului, iar imobilul este construit de carte ambii soti. vrea sa atace contractul de vanzare cumparare pe imobil.