avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate nicusofia

Activitate nicusofia

Buna ziua. Anul acesta as vrea sa sustin examenul pentru Scoala Nationala de Grefieri, unde o sa primesc o indemnities, insa in perioada scolarizarii o sa nasc. Este posibil sa intru in concediu de crestere a copilului dupa ce voi fi repartizata la instanta?
Buna ziua. Fac parte dintr-un bloc, care ar vrea sa adere la o asociatie deja infiintata. Am facut o sedinta in care am hotarat aderarea la acea asociatie, avem un tabel cu toti proprietarii si semnaturile lor, insa am inteles de la cineva ca asocitatia din care dorim sa facem parte trebuie sa faca un act aditional pentru primirea noastra, act care ii este folositor la judecatorie. Imi poate explica cineva care sunt pasii pentru a face parte din respectiva asociatie, si daca aveti un model de act aditional?
Discuție Legea 165/2013
Buna seara. As avea si eu nevoie de un sfat: bunicul meu a avut o casa in vremea comunistilor care a fost demolata iar acum 2 ani i-a fost restituit oo parte din teren, acesta fiind gradina unui bloc. A obtinut restituirea a doua bucati de teren vecine prin doua hotarari distincte, pe care le-a donat fiilor sai, insa una din bucatile de teren are o deschidere mica si nu ne permite folosirea acesteia. Am putea obtine plata compensatorie pentru acea bucata de teren, avand in vedere ca prin hotararea pronuntata ni s-a atribuit un bun imobil care nu poate fi folosit?
Buna ziua. Ne confruntam cu urmatoarea problema: suntem o asociatie compusa din 7 blocuri, fiecare cu 3 scari si una din ele a obtinut din noiembrie 2012 hotararea de infiintare a asociatiei. in momentul acela s-au separat de asociatia noastra incheind un contract separat pentru caldura, pana in luna martie 2013 acestia avand parti comune cu noi in ceea ce priveste apa rece, apa calda, gazele si gunoiul. tot din luna noiembrie acestia si-au ales un presedinte, comitet si administrator, oamenii din scara respectiva platind conform listelor de plata afisate de ei, desi nu semnasera nici un protocol cu noi si neavand contoare separate pentru utilitatile enumerate mai sus.
acum ne-au dat in judecata pentru a stabili un expert protocolul si ca instanta sa constate separarea. noi suntem de acord cu semnarea unui protocol, dar cu data de 1 04 2013, nu cu noiembrie 2012, pentru ca noi am platit facturi la furnizori pentru ce s-a consumat si in blocul respectiv si am intocmit liste de plata pe care oamenii nu le-au platit pentru ca ei achitau conform listelor intocmite de ei pe bloc, fara a avea facturi de la furnizori. in aceste conditii intrg blocul este restantier al asociatiei noastre si pentru consumul de apa este trecut la pausal.
in aceste conditii este legala desprinderea lor incepand cu luna noiembrie? au functionat legal pana in luna martie?
Răspuns la discuția desfiintare apometre
situatia sta astfel.... cei care nu vor sa renunte la apometre sunt cei care la un numar de 5 persoane ei consuma 1 metrucub de apa cald si unul de apa rece...si tot timpul se aude noaptea apaa curgand in cada.... si probabil cei corecti, care nu fura s-au saturat... o sa avem saptamana viitoare adunarea generala si o sa vedem atunci ce o sa se hotarasca. Nici eu nu impartasesc ideea de a renunta la apometre, dar tensiunile intre locatari sunt foarte mari... eu o sa incerc sa ii conving ca nu este bine e vor sa faca, dar nu cred ca o sa inteleaga pentru ca altfel nu au cum sa ii prinda pe cei ce fura apa. Am incercat sa facem verificari in apartamente, dar cei care au ceva de ascuns nu au deschis si atunci oamenilor nu le-a ramas decat varianta renuntarii...
Răspuns la discuția desfiintare apometre
intre suma contoarelor individuale si contorul comun al blocului... ei au luat aceasta hotarare dar ma interesa daca este legal sa fie o hotarare de 50%+1 pentru a nu avea probleme pe viitor cu locatarii care nu sunt de acord sa renunte. exista specificat in lege?
Va rog sa ma ajutati.... intr-un bloc in care pana luna aceasta toti proprietarii au avut apometre atat la apa calda cat si la apa rece, s-a hotarat de catre majoritatea proprietarilor sa se renunte la acestea, intrucat diferentele de apa erau foarte mari. Problema este ca nu toti proprietarii sunt de acord. Care sunt conditiile de renuntare la apometre?
Răspuns la discuția conventia civila
aveti cumva un model de CIM cu timp partial?
Răspuns la discuția conventia civila
Da este vorba despre un post de consilier juridic...
Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Eu lucrez la o firma, program de 8 ore si am primit o oferta de a lucra 3 ore pentru un executor judecatoresc. se poate incheia o conventie civila?