avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 208 soluții astăzi
Forum Activitate resursesbc

Activitate resursesbc

As dori sa stiu ce reguli trebuie respectate pentru organizarea unei tombole in cadrul uui punct de lucru al unei societati pentru cresterea vanzarilor. La tombola urmeaza sa participe niste bilete necastigatoare, premiile vor consta in diferite obiecte. Extragerile ar avea loc la punctul de lucru. Este nevoie ca o comisie sa se deplaseze la acel punct de lucru pentru fiecare extragere? ERegulamentul tombolei trebuie autentificat la notariat? Din comisie trebuie sa faca parte si un notar sau avocat? Multumesc
Răspuns la discuția Contract de munca cu timp partial
Multumesc frumos. Exista cumva si prevederi legale exprese in acest sens? Mi le puteti spune?
Se poate face contract de munca cu norma redusa de 6 ore/zi? O persoana poate avea 2 contracte de munca cu cate 6 ore/zi? Multumesc
Buna ziua. Ma intereseaza exact ce obligatii are angajatorul in domeniul PSI in cadrul unei societati cu aproximativ 150 de salariati.
De asemenea, as vrea sa stiu si daca in cadrul unei astfel de societati trebuie obligatoriu un angajat pe PSI cu norma intreaga, precum si legislatia in acest domeniu. Multumesc.
intreaga suma imi va fi restituita de administratia financiara?o parte din amenda a fost platita la BCR, iar o alta parte la administratie.
Buna ziua. Am avut o amenda pt lipsa rovinietei,pe care am platit-o. Am contestat pv de contraventie, judecatoria a inlocuit amenda cu avertisment. Care sunt urmatorii pasi pentru recuperarea banilor? Multumesc

Am o societate ce are ca obiect de activitate pariurile sportive. Vreau sa inchei un contract de asociere in participatiune cu o alta persoana juridica ce are ca obiect de activitate jocurile de noroc (aparate), aceasta venind si cu spatiul in care urmeaza a ne desfasura activitatea, dar si cu angajatii. As dori un model de astfel de contract. Multumesc.
Eu nu vreau sa contest listele de plata, vreau doar sa vad documentele pentru acele cheltuieli pentru ca mi se par mai mult decat exagerate si am senzatia ca acele documente nu prea exista.
si in cazul in care imi este refuata si de aceasta data solicitarea, unde ma pot adresa mai departe?
Sunt proprietarul unui apartament pe care l-am inchiriat. Chiriasul a plecat, a ramas in urma lui o datorie considerabila. Problema e ca suma este f mare si imi pare cam exagerata. Am solicitat in scris Presedintei Asociatiei de locatari sa-mi puna la dispozitie listele de plata si documentele justificative ale acestora (facturi energie electrica, lift etc etc). Aceasta mi-a raspuns ca imi poate da doar listele de plata, iar documentele justificative le poate pune la dispozitie doar instantei. Este normal asa?
Nu ar fi corect sa-mi puna la dispozitie si acele documente? Cui ma pot adresa in acest sens?